Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 11:38

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Co wiecie o tym obiekcie?

Typ: Lotnisko wojskowe nieczynne
Nazwa: Lotnisko Łebień / Lędziechowo
Powiat: Lębork
Długość: 2200
Szerokość: 40
Nawierzchnia: asfalt
Pas: Pas startowy o nawierzchni asfaltowej
RWY: 17/35
Znaczenie: Dawna wojskowa baza lotnicza
Położenie: 54 40 09 N - 17 44 35 E

[Pokaż lokalizację na mapie interaktywnej]

[Pokaż lokalizację na GoogleMap]

Załączniki:
Komentarz: Sterowiec Allegro na terenie lotniska.
dsc00487wn7[1].jpg
dsc00487wn7[1].jpg [ 69.74 KiB | Przeglądany 18377 razy ]
Komentarz: Znak "stop' na terenie lotniska.
DSC00489.JPG
DSC00489.JPG [ 72.59 KiB | Przeglądany 18398 razy ]
Komentarz: Znak "parking" na terenie lotniska.
DSC00488.JPG
DSC00488.JPG [ 56.1 KiB | Przeglądany 18358 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Mam! 8)

Było to lotnisko armii radzieckiej,stacjonowała tam eskadra samolotów mig-23 do roku 1981. Potem eskadrę przeniesiono do Kołobrzegu a lotnisko traktowane było jako zapasowe do 1985 roku. Następnie kontrola nad lotniskiem przejęta została przez Wojsko Polskie i od tamtej pory nic się na nim nie działo, aż dziwno bo przecież położone jest najbliżej (oprócz Słupska) największego poligonu morskiego w Wicku Pomorskim. W 2 połowie lat 90 można było nad terenem tegoż lotniska kilka razy zobaczyć np. MiG-i-21 wykonujące przeróżne ewolucje powietrzne a także symulowaną walkę powietrzną. Były to maszyny z byłego 34PLM z Babich Dołów. Po całkowitym wycofaniu się wojsk sowieckich z terenu naszego kraju
lotnisko zostało wystawione na przetarg. Po dziś dzień nic w tej sprawie nie ruszyło. Jedynie została zdjęta nawierzchnia, przerobiona na destrukt uzupełniła dziury oraz pokryła niektóre odcinki drogi w okolicach Lęborka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Lotnisko Lędziechowo było używane w 1939 r. jako lądowisko niemieckie. Po okresie przerwy w 1969 r. wybudowano droge startową i od 1970 r. było lotniskiem zapasowym naszego lotnictwa morskiego. Używane sporadycznie do końca lat 90tych. W 2003 r. wystawiła je na sprzedaż Agencja Mienia Wojskowego.
Opowiadania o lotnisku radzieckim, startach Migów 23 itp to legendy, których w internecie jest niestety pełno.
Pozdrowienia
Andrzej Pawlak

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Ok, dziękuję Panu za informację ;)
Cieszę się, że się to wyjaśniło...

To może ma ktoś zdjęcia z lat 1939+ 1970+ ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

colinQ pisze:
Było to lotnisko armii radzieckiej,stacjonowała tam eskadra samolotów mig-23 do roku 1981. Potem eskadrę przeniesiono do Kołobrzegu a lotnisko traktowane było jako zapasowe do 1985 roku.

ColinQ no niestety tu masz spory błąd bo zapewne chodzi o 871 IAP który w sensie stricte latał w późniejszym okresie na MIG 23 ale w Bagiczu goscił juz od 1966r.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Lobo co prawda to prawda, bo pełne przezbrojenie nastąpiło dopiero w 1989 roku. Z tego co czytam to nie spotkałem się jeszcze z informacją aby "eskadra" a raczej pułk stacjonował właśnie w Łebieniu...

Stacjonował w Białogardzie (Dębnicy), Bagiczu, Brzegu a na koniec w rejony Smoleńska. Czasami zdarzało sie, że lądowały w Rędzikowie. Podkreślam, że szukałem tego tak jak podałeś czyli pod kątem 871 "Pomerańskiego" Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (871 IAP).

A Mig23 gościć może gościł, ale czytam, że własnością stały się dopiero w 1973 roku, dotychczas latali na Mig21.

Jeśli to faktycznie chodzi o 871 IAP to poprzedni tekst jest mało wiarygodny...

Mam jeszcze małe pytanko, jak to lotnisko było fachowo określane?
Może miało jakiś swój numer identyfikacyjny?
Jaka była jego nazwa, bo spotykam się z nazwami Kopaniewo, Lędziechowo, Łebień... i teraz nie wiem która jest trafna...
Łatwiej byłoby mi szukać znając prawidłową nazwę... ;)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Pułk 871 IAP utrzymywał bliskie kontakty z naszym 28 Słupskim Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego bazującym na lotnisku Rędzikowo koło Słupska. 28 PLM latał jako jedyny w Polsce a Migach 23MF i UB. Stąd obydwa pułki utrzymywały przyjacielskie kontakty. Czasami samoloty 871 IAP lądowały w Rędzikowie i odwrotnie.

Stąd tez pochodzi pomnik Mig 23 na lotnisku w Rędzikowie.

Więc gdy 871 IAP przenosił się do Brzegu, postanowiono oddać trzy MiG-23M polskiemu pułkowi na części zamienne. W ten sposób uszkodzone płatowce przywędrowały do Rędzikowa. Rozmontowano je na części zamienne, pozostał jednak jeden kadłub oraz trochę części, z których można było zbudować niekompletny, ale całkiem nieźle wyglądający egzemplarz. Tak też się stało, technicy złożyli pozostałe po trzech samolotach części - powstał w ten sposób płatowiec stojący obecnie przy bramie lotniska. Jest to kadłub MIGa-23M o numerze bocznym 46, nr fabryczny 024004602, dzisiaj nosi numer 1979 - w tym roku wprowadzono do służby w Polsce pierwsze MiGi-23

http://mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_po45.htm

A jesli chodzi o lotnisko Łabień / Lędziechowo to zapytaj sie lepiej naszego forumowego kolegi o nicku apawlak. On sie tematem lotniskowym bliżej interesuje.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Wiem wiem, juz wcześniej przeglądałem tą stronę, ale niestety o Łebieniu nic nie ma :(

Tutaj jest zdjęcie pomnika w Rędzikowie...

Dzięki za namiary na kolegę... Może zechce sam napisać w temacie, ale na wszelki wypadek zapytam go też osobiście...

Załączniki:
0503310106.jpg
0503310106.jpg [ 144.47 KiB | Przeglądany 3630 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Fragment tekstu z Przeglądu Morskiego 1/2004, autorstwa T. Madeja:
W roku 1970 po wykonaniu podstawowych robót przez przedsiębiorstwa budowlane na lotnisku Lędziechowo, związanych z budową betonowych nawierzchni drogi startowej, drogi kołowania i płaszczyzny postoju samolotów, lotnisko to zostało przekazane przez Zarząd Lotniskowy Wojsk lotniczych jako zapasowe dla Marynarki Wojennej. Na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP sformowana została tzw. Komenda Lotniska Zapasowego Lędziechowo. Od tej pory poprawiły się warunki szkolenia lotniczego na lotnisku Łebunia-Cewice....

Prejrzałem jeszcze raz notatki i zwykle jako nazwę mam Lędziechowo, ale pojawia się też Łebień. Natomiast lotnisko w Siemirowicach określane było początkowo jako Cewice, czy Łebunia i ta ostatnia nazwa może mylić się z Łebieniem - również na tym się złapałem.
Andrzej Pawlak

Odpowiedz z cytatem  

odnosnie obiektow znajdujacych sie na tym lotnisku(tunelikow schronow itp)wiem ze kilkanascie lat temu mial tam miejsce dosc nieciekawy wypadek mianowicie w jednym z tych budyneczkow zanajdowal sie jakis transformator ktory niewiadomo czemu nie byl wylaczony i chlopak ktory z czystej ciekawosci chcial zajrzec do srodka zostal bardzo mocno porazony pradem i ledwo przezyl wiec zalecam ostroznosc!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dzisiaj w gazecie Wyborczej pojawił się artykuł o tym lotnisku, które już lotniskiem nie jest 8)
Mają tam postawić fermę wiatraków...

Załączniki:
49b633f77abd79bd.jpg
49b633f77abd79bd.jpg [ 156.77 KiB | Przeglądany 3630 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Witam

mam pytanie wie ktoś może czy na lotnisku jest jakaś nawierzchnia czy lotnisko jest poprostu zaorane??
Pytam bo chciałbym pojeździć tam motocyklem??

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Nawierzchnia lotniska to plyty betonowe bo asfalt zostal zerwany.Organizuje sie tam od czasu do czasu jakies KJ-esy,bylem nawet ostatnio ba betonie lekki zwirek wiec scigaczem raczej nie polecam.Ogolnie to da sie jezdzic ale trza uwazac na krawezniczki bo fele wgina;)

Odpowiedz z cytatem  

Jak to za komuny, lokalizacja tego lotniska była zapewne ściśle tajna :-). Stąd, dla zmylenia NATO, nosiło nazwę Lędziechowo, choć leżało w trójkącie utworzonym przez wsie: Łebień- Kopaniewo- Rekowo. Od Lędziechowa leżało około 6-7 km na wschód, nikt z mieszkańców tej wsi nie pokusiłby się o twierdzenie, że jest tam lotnisko. Ja, w Łebieniu, widziałem lądujące samoloty z okna naszej kuchni. Mieszkałem przez 16 lat w Łebieniu, ok 2 km od tego lotniska, za mojej pamięci używane było przez kilka tyg w roku, jako lotnisko zapasowe jednostki z Siemirowic.

Odpowiedz z cytatem  

Lotnisko Kopaniewo- tak je zwano! to lotnisko zapasowe 7 Pułku Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach koło Lęborka, jeszcze w drugiej połowie lat 90tych lądowały tam samoloty rozpoznawcze lotnictwa morskiego TS-11R Iskra, transportowe AN-2 oraz inne typy statków powietrznych MW. Ćwiczyły lądowanie na tzw.,, wąskim pasie". Pas i drogi kołowania były pokryte asfaltem , który w tej chwili jest zerwany. Dodatkowo lotnisko Kopaniewo było miejscem przebazowania w/w Pułku na czas remontu pasa startowego w Siemirowicach (lotnisko Cewice!). Bywałem tam jako obsługa lądowań-świetna sprawa, fajny widok, chodzi mi o znikające samoloty na pasie startowym :shock: :D . Pas był tak zbudowany , że po przyziemieniu TSa raz go było widać po chwili już nie i tak na zmianę(raz wyżej raz niżej).Jeśli dobrze pamiętam znajdowały się na terenie lotniska, a właściwie koszar, jeszcze na przełomie 99/2000 magazyny ZN (zapasy nienaruszalne) dzisiaj zwane ZW (zapasy wojenne) dla jakichś pododdziałów(nie pamiętam jakich!) napewno MW.

Odpowiedz z cytatem  

Jak bylem młodszy to czesto bywałem na tym lotnisku. Bylo to jakies 15-20 lat temu. Wujek pracował w JW w Siemirowicach i czesto zabierał mnie ze soba do pracy m.in do kopaniewa. Pamietam ze stacjonowały i normalnie latały tam wtedy samoloty. Zapytam go czy posiada jakies fotki z tamtego okresu. I jak cos sie znajdzie to wrzuce.

Odpowiedz z cytatem  

Jeszcze kilka lat temu(może z 5-6)jak poszedłem pod wieczór zobaczyć to lotnisko to zaskoczył mnie widok MiGa stojącego na płycie.Jednak jakaś furgonetka zmierzająca w moją strone spowodowała że postanowiłem dać dyla:D
Moja siostra ma działke jakieś 3 km od lotniska więc czasami tam bywałem, często można było zobaczyć myśliwce latające nad okolicznymi wioskami. Stacjonowała tam nawet jakaś grupa żołnierzy,ale z jakiej jednostki itp to nie powiem.

Odpowiedz z cytatem  

Lotnisko w koncówce lat 70-tych było uzywane przez 7 Brygade z Powidza, przbazowywali tam swoje "suczki"(latem) i cwiczyli podwieszania, zrzucania spec-bomb, wykonywali równiez loty rozpoznawcze, było pare przechwycen w powietrzu przez Dunczyków a kiedys pomachali sobie nawet skrzydłami i kazdy wrocił do kraju.... dawne czasy

Odpowiedz z cytatem  

Witam was

Mieszkam niedaleko Wejherowa, lotnisko w Łebieniu zainteresowało mnie pod kątem modelarskim. Latam od kilku lat samolotami RC ale ciągle szukam dobrego miejsca. Nieczynne lotnisko byłoby idealne. Ja tam na chwilę obecną wygląda. Czy można tam wjechać samochodem i czy znajdę trochę równej nawierzchni do startu i lądowania ?

Odpowiedz z cytatem  

Przejrzałem jeszcze raz posty dotyczące lotniska w Łebieniu. Ciekawa jest fotka w jednym z pierwszych- pokazuje artykuł gazety wyborczej o tym lotnisku; na powiększeniu można ten artykuł swobodnie przeczytać: wzmiankuje się tam samorządowców gminy Wicko, którzy sprzedali teren lotniska pod fermę wiatraków, lub coś w tym stylu, pomstując, że lotnisko "przeminęło z wiatrem". Pomijając spór o nomenklaturę wojskową tego obiektu (czy to Lędziechowo, czy Łebień, czy opaniewo), lotnisko leży w gminie Nowa Wieś Lęborska, co można ustalić nawet nie wstając od komputera. Skąd zatem pomysł, by besztać włodarzy Wicka? Można powiedzieć, że się czepiam drobnostek, ale wygląda na to, że autor artykuliku, poza efektownym tytułem, g..nianym zdjęciem i mglistym wywodem o drobiarskim potencjale tego lotniska, nie przyłożył się zbytnio do swej pracy (jak przystało na GW).

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.