Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 11:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość

Szukam informacji o obrazie św Wojciecha z kościoła w Rozłazinie. Wujek który prowadził elektryfikację mniejszych zakładów i spółdzielni na początku lat 60 XX w. w okolicach Lęborka wspominał, że rozmawiał wtedy w Rozłazinie z jakim starszym mieszkańcem. Zainteresowały wujka witraże w tamtejszym kościele. Co do witraży to widziałem tu sporo postów. Tamten gość mówił również, że obraz znajdujący się w ołtarzu głównym jest tam sprzed wojny to znaczy sprzed pierwszej wojny, a może nawet jeszcze z XIX w.
Niedawno odwiedziłem ten kościół i nie widziałem żadnego ołtarza z obrazem. Jedynie na bocznej ścianie wisiał jakiś obraz św Wojciecha. Mam pytanie czy to ten sam obraz i czy może ktoś zna historię obrazu z ołtarza z kościoła w Rozłazinie?

Odpowiedz z cytatem  

Tak to ten sam obraz. Pierwotnie był w ołtarzu głównym, później w ołtarzu bocznym. Teraz wylądował na bocznej ścianie kościoła.
Co do jego wieku - powstania, dziadek wspominał, że pochodzi coś z połowy XIX w. Z tego okresu podobno pochodzą również organy. Dziadek długie lata mieszkał w Rozłazinie później się wyprowadził kilkanaście kilometrów dalej, ale ten kościół często odwiedzał.

Odpowiedz z cytatem  

Cześć. Mieszkam niedaleko i w tym kościele jest obraz Wojciecha. Wisiał on jednak z boku ołtarza. Teraz wisi na bocznej ścianie, nie słyszałem aby był w ołtarzu głównym. Sam kościół w środku dość nowy. Z ciekawszych miejsc to cmentarz przy kościele podobno stary bardzo. Jednak najstarsze krzyże z końca 19 wieku.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.