Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 11:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Znacie historię tego pechowego czołgu co w 81 roku podczas stanu wojennego wpadł górą do dna rzeki ??? Wersja oficjalna była krótka ""Czteroosobowa załoga ostatniej maszyny usiłowała zdążyć za wszystkimi i niebezpiecznie przyspieszyła. Była wtedy zamieć śnieżna i mróz. Pojazd wpadł w poślizg, uderzył w barierkę mostu i zatonął w rzece Linawa. Zginęło czterech żołnierzy. Dopiero trzy dni po tym zdarzeniu wydobyto zamarznięty czołg z rzeki. Odmrażano go w Elblągu. Prokuratura ustaliła wówczas, że przyczyną wypadku były błąd kierowcy i zbyt duża prędkość."" A moze byla jeszcze wersja nieoficjalna ????

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

kermit pisze:
A moze byla jeszcze wersja nieoficjalna ????

A jaka mogłaby byc inna wersja? Tank spadł do rzeki i to jeszcze gąsiennicami do góry (bodajże?). :cry:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

swoją drogą zawsze intrygował mnie skład tej załogi: ppor i 3 sierżantów!!

hmm

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

A może awansowani pośmiertnie?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

możliwe

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Jestescie mlodzi to nie wiecie,w czasie stanu wojennego powolano kupe rezerwistow.Co do innych przyczyn,to np.wodka.Sam bedac dzieciakiem widzialem jak ludzie zanosili bigos i bimber do Skota.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Stanu wojennego nie wprowadzali rezerwiści tylko regularna armia. Tamta zima była po prostu bardzo ciężka i wiele pojazdów trafiło np. do rowów przy drogach. Ja to pamiętam.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

tak mi sie wydaje ze jezeli oni mieli byc rezerwistami to po skrocie stopnia bylby jeszcze dopisek "rez."

Odpowiedz z cytatem  

Nie bylem osobiscie swiadkiem tego wydarzenia, ale wiem ze bylo tych zolnierzy pieciu.Piaty zolnierz byl we wlazie i wyrzucilo go na lod.Nic mu sie nie stalo.Przewieziono go do Komitetu PZPR w Nowym Dworze Gdanskim.Co sie z nim dalej stalo, niestety nie wiem.Zdarzenie mialo miejsce bodajze w nocy z 12/13 grudnia 1981.Na wiosne, gdy bylem tam na rybach stal w miejscu wypadku duzy wojskowy samochod i pletwonurcy cos szukali w Linawie. Szukali cos ok. tygodnia.

Odpowiedz z cytatem  

Jesli na tablicy jest data rocznicy 16-ty, to jest napewno nie prawda.Dokladnie pamietam ze bylo to z 12/13 lub 13/14-tego

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

I wszystko pasuje. 13 grudnia czołg wpadł do rzeki. Po trzech dniach go wydobyli-16.12.
C.

Odpowiedz z cytatem  

witam ,jestem nowym uczestnikiem forum i chciałbym przekazać informacje w temacie.Tank wpadł do rzeki 13 grudnia w biały dzień,faktycznie kierowca popełnił błąd bo było b.ślisko i czołg wpadł do góry gąsiennicami .Co do składu załogi byli to zwykli szweje awansowani pośmiertnie.Czołg był z JW3722 w Elblągu(koszary na ul Łęczyckiej).Z Wiesiem Stankiewiczem pracowałem w ZM,,ZAMECH" on był z Elbląga.Na wiosnę 82 miał kończyć służbę.Nie był etatowym członkiem załogi.Jeździł w MON-ie propagandą.Z tego co się dowiedziałem nie miał okazji być w tanku,jechać nim.Chciał wykorzystać okazję przed wyjściem do cywila.Jednostka przemieszczała się do Gdańska.Rozmrażany był w macierzystej jednostce.Rozmawiałem z człowiekiem który ich wyciągał po rozmrożeniu.Dno rzeki jest b.muliste więc we wnętrzu było pełno błota.Brakowało jakiejś sztuki broni osobistej dlatego były jeszcze później poszukiwania.

Odpowiedz z cytatem  

Mohrycko, jestes w "mylnym bledzie" !!! Czolg wpadl do rzeki wieczorem
czyli na ten czas poznym popoludniem) Widzialem ten czolg jak jechal ul Dzierzynskiego (od strony ul. Mazurskiej) w Elblagu, w kierunku na Gdansk. Kilka godzin pozniej ( Twoj niby kolga byl w komitecie PZPR w NDG). Dodam , ze odleglosc od Mazurskiej do miejsca wydarzenia wynosi ok.30km.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Los załogi jest znany. A czy ktoś wie jaki był typ i nr taktyczny wozu.Jaki był dalej jego los? Wrócił do macierzystej jednostki na rozmrażanie. To wiadomo. Zapewne był remontowany. Dalej tam służył,czy poszedł gdzie indziej?Nie sądzę, by na żyletki.

Odpowiedz z cytatem  

MOHRYĆKO pisze:
....Nie był etatowym członkiem załogi.Jeździł w MON-ie propagandą.Z tego co się dowiedziałem nie miał okazji być w tanku,jechać nim.Chciał wykorzystać okazję przed wyjściem do cywila. ....

Mohryćko - to co piszesz w cytowanym wyżej akapicie, to eufeministycznie mówiąc, duża nadinterpretacja. W momencie wprowadzania stanu wojennego, 13.12.1981 w wojsku nie było takich rzeczy jak "chciał wykorzystać okazję", był tylko rozkaz, tym bardziej do żołnierzy (zawodowi to mówili "szweje") z poboru. Widac przy tym jakie były braki etatowe, bo chłopak z działki politycznej ("Z propagandy") pojechał w składzie czołgu. Choć z autopsji pamiętam że do roboty politruka (z-cy d-cy ds. politycznych) w jednostkach zabierano zdolnych (plastycznie, językowo, muzycznie) z etatowych obsad czołgów, działonów, drużyn itp. W razie "W" wracał taki na etat bojowy i nic nie umiał, nic nie wiedział co robić - choć w tym przypadku chyba nie był mechanikiem-kierowcą.

Odpowiedz z cytatem  

Czołg był II kompanii czołgów ul.Grottgera w Elblągu. Wpadł do rzeki rano 13 grudnia. Byłem również w tej kompani i również wtedy jechałem do Gdańska. Wiesiek Stankiewicz był moim kolegą. Całą załogę znałem. Czołg wypadł, ponieważ prędkość, z jaką jechały czołgi była zbyt duża. Ledwo nadążaliśmy za SKOTEM, który prowadził konwój. Dużo czołgów wypadało z drogi, ale tamten miał pecha i wypadł na moście. Z tego, co pamiętam załoga była czteroosobowa. Dodatkowo na wieży siedział podchorąży, który wypadł na lód, ale woda, która wracała po upadku czołgu zabrała go pod wodę i też zginął. Wyciągała go WZ- II z Elbląga, lecz była za słaba i przyjechała WZ I na podbudowie czołgu ciężkiego i wyciągnęła go na brzeg. Z tanku wyciągnięto 1 osobę i przewieziono czołg do Elbląga.
Tam po rozmrożeniu do w hali dotarto do pozostałych członków załogi. Czołg wyremontowano i powrócił do normalnej służby. Jeśli ktoś chce znać szczegóły odpowiem na maila.

Odpowiedz z cytatem  

Służyłem wtedy w tej samej kompani co Wiesiek S. Wypadek miał miejsce 16 grudnia !!!. Mój nr czołgu to 17 / 28.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To z dziś: http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomos ... ,11583006/

Odpowiedz z cytatem  
Stary Grzyb
Awatar użytkownika

Bzdura. 16 grudnia to na ulicach w Gdańsku były zadymy. A cołki stajały pod stocznią. I żadne już do Gdańska po 13 rano nie dotarły. Kolejna je..na kombatantka sie ujawniła.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.