Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:17

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tuchom
Awatar użytkownika

Witam :)

Jestem tu nowy, więc proszę o namiastkę wyrozumiałości :)

Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat działań wojennych na terenie Tuchomia (miejscowość/wioska za Chwaszczynem, w stronę Żukowa). Mam w Tuchomiu działkę, latem kopałem rów na rury z wodą i natknąłem się na dość spory element karabinu szturmowego STG 44 oraz łuski i pełne naboje od "pepeszy" bądź pistoletu TT. Przy samej działce znajduje się dosyć spore jezioro tuchomskie. Mniej więcej po środku tego jeziora jest mała wysepka, na której znajdują się dosyć pokaźnej wielkości i głębokości leje.

Moje pytanie brzmi : czy ktoś z państwa eksplorował już może rejony Tuchomia, bądź zna jakąś historię owej miejscowości ?
Drugie pytanie mam takie, czy w trójmieście znajdują się jakieś punkty, w których możliwe jest wypożyczenie wykrywacza metali, bądź czy znalazłaby się na terenie Gdańska-Oliwy duszyczka, która mogłaby na jeden dzień użyczyć takowego sprzętu, w celu przebadania mojej działeczki i okolic pod kątem być może większej ilości podobnych znalezisk ? :)

Dziękuję z góry za odpowiedź, będę wdzięczny za każdą okazaną pomoc :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tuchom
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Gratuluję nad wyraz udanej inauguracji na forum 8) W Trójmieście zdaje się nie ma wypożyczalni wykrywaczy, ale znam osobę która wypożyczy tobie sprzęt za piwo, o ile jesteś gotów przejechać się po wykrywacz do Redy. W temacie Tuchoma i okolic zerknij proszę na ten post sprzed kilku lat viewtopic.php?f=131&t=3691&p=32211

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam ponownie :)

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź i pomoc, faktycznie kiedyś obiło mi się o uszy, że Tuchom i okolice były zrzutowiskiem broni. Słyszałem również (wiem, głupie to "słyszałem" :) ), że we wsi Tokary, nieopodal Tuchomia w jakimś bajorze leży zatopiony niemiecki czołg ciężki Tygrys. Oczywiście jest to tylko przekaz słowny, więc nie daję temu zbyt dużej wiary. Ot taka ciekawostka ;)

Co do wykrywacza. Piwo to mało za wypożyczenie sprzętu, a i dojazd do Redy nie stanowi dla mnie żadnego wyzwania, wszak moja narzeczona mieszka w Rumi, więc dalekiej wyprawy bym nie miał :) Jeśli faktycznie jest tak jak piszesz Kaziku, to bardzo chętnie bym skorzystał :)

Serdecznie pozdrawiam :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

witam o czołgu to jeszcze nie słyszałem ale samolot leży w Tuchomiu a w sumie to gnije w bagnie :)

Odpowiedz z cytatem  

Koledzy. 8)
Zwracam się z wielką prośbą o podanie chociaż o które bagno chodzi na tym Tuchomku.
Przygotowany jestem na 100% , neodymy , tyczki , wykrywki i super ekipa.

tylko mały malusieńki cynk gdzie mniej więcej.....

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

ale chcesz wiedzieć gdzie jest samolot czy czołg???

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dajcie spokój... Ja już dzisiaj napisałem jednego posta o zatopionym cołku ( nawet mapkę wstawiłem) to "One" go usunęły ... Ale jak by ktoś bardzo chciał 8)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

to ja bym chciał :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jeśli chodzi o czołg, to bardziej okolice Tokar (rzut beretem za Tuchomiem w stronę Żukowa), ale z rozmów z Kazikiem wynika, że takowy był, w sumie sama "wanna", która została wyciągnięta ale niestety w celach złomowania. Z tego co wiem z innych źródeł prawdopodobnie był to Tygrys. Ale wiadomo, że takie informacje (o czołgach, rozbitych samolotach) należy traktować z przymrużeniem oka, bo ktoś coś kiedyś może i widział, słyszał, ale postanowił dodać coś od siebie, aż informacja urosła do rangi bursztynowej komnaty...

W samym Tuchomiu zaś było bagienko, na które za małolata jeździliśmy z kuzynem na rowerach i było tam spooooro łusek wszelakiej maści, od broni palnej, po działa, czołgi itd itp etc oraz wiele niewybuchów moździerzowych. Jak to małolaty, braliśmy te niewybuchy i wrzucaliśmy do owego bagna :oops: :roll: . Widziałem parę lat temu, że teren był czyszczony i o dziwo nie przez saperów, tylko ktoś prywatnie to wywoził Fordem Transitem...

Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

to naprawdę teraz nic tylko czekać na susze albo kupować neodym i na bagna

Odpowiedz z cytatem  

Jezdziłem tam za małolata jakieś 30 lat temu,towaru było od zaje...nia.
Bagno rodziło Mausery pancerfausty,amunicje wszelakiego kalibru,miny łuski itd.
Napewno jeszcze coś tam zalega w tym bagnie.Żeby coś wydobyć to trzeba sie wpakować w tą breje po szyje.
Miejsce legenda,troche starych off-roadowców wie dokładnie gdzie to jest.Pozdrawiam Borsuk z Przymorza(obecnie Wyspa Sobieszewska)

Odpowiedz z cytatem  

Witam wszystkich
Pod koniec 2015 roku na bagnach przy jeziorze tuchomskim przypadkowo spotkałem ekipę ludzi szukających zatopionego czołgu i resztek samolotu. Byłem tam ostatnio około 30 lat temu wydobywając miny, pancerfausty, karabiny...niestety nie nawiązałem żadnych kontaktów z tą ekipą. Szkoda...ciekaw jestem czy ktoś z nich jest na tym forum? Jeśli tak to proszę o kontakt. Dzięki i pozdrawiam

Edit: Miś

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.