Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam wszystkich
Od niedawna wynajmuję mieszkanko na osiedlu "Muzycznym" (wcześniej mieszkałem na gdyńskim Witominie). Dość intensywnie zwiedzam rowerem trasy oliwskie, lecz dopiero niedawno postanowiłem przejść się wokół osiedla :) Zauważyłem tutaj rowy przypominające transzeje (ok. 1,5 m szerokości i tyle samo głębokości). Są one na pewno stare - na dnie rosną dość spore drzewa. Chciałbym szanownych kolegów zapytać -jakie może być ich pochodzenie? Z opisów walk w 1945 spotkałem się z opisem, iż Armia Czerwona ominęła Rębiechowo i zaatakowała Lasy Oliwskie dopiero od strony Owczarni. Również w sprawozdaniach z 1939 nie znalazłem informacji o liniach obronnych Niemców w tym miejscu.
Czy "transzeje" te mogły być zachodnią częścią niemieckiej linii obrony okalającej Oliwę, o której już wspominano na forum?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

O ile się nie myle :) to linia obrony jakos w polowie marca biegla od Matarni do Jasienia. Z okolic Matamblewa i Złotej karczmy szwaby wyprowadzily maly kontratak co owocuje dzis w matamblewie od strony ołtarza amunicją radziecką i im bliżej złotej karczmy tym więcej niemieckiej :) Jako archeolog wnioskuje że kultura hełmów 3 nitowych obejmowałą tereny od karczmy do matamblewa i probowala zrobic ekspansje na kulture hełmów 5 nitowych w okolicach matamblewa i napotkawszy na silny opór i obecność samolotów Ił-2(dużo łusek ) nie powiększyła obszaru kultury archeologicznej hełmów 3 nitowych. Ale...

W tych cholernych lasach znalazłem polskie łuski od rakietnicy z roku 1939 !
Polskie łuski Norblinowskie albo fabryki "Pocisk" z roku 1934 :> do mauserka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

kleryk pisze:

W takim razie jako archeolog powinieneś wiedzieć, że kultura hełmów 3 nitowych 6 lat wcześniej zdobyła dużo wszelakiej amunicji produkcji polskiej i nie tylko.
Krótko mówiąc nie trzeba zciągać ekipy programu "nie do wiary". Sprawa wyjaśniona.
p.s.
Znalazłem kiedyś k29. W magazynku miał naboje z 1941roku :twisted:
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam,

Mieszkałem tam przez 9 lat. Polowe umocnienia znajdują się także na zachód od ul. Harfowej, niemal tuż za ogrodzeniem jednostki OPP – na szczęście po cywilnej stronie ;-) Występują w znacznej ilości także po drugiej stronie ul. Słowackiego, w lesie równoległym do osiedla „niebieskich”. Chodziłem tam niemal codziennie na spacery z psem i jakoś nikogo z piszczałką nie widziałem, nie zauważyłem też specjalnie dołków – czy patrzyłem za słabo ;-)
Kiedyś przed laty u kumpla widziałem ksero mapy z której wynikało, że w rejonie Złotej Karczmy okopała się któraś tam spieszona dywizja Luftwaffe lub jej komponenty :?:
Co ciekawe polowe umocnienia były w tym miejscu już we wrześniu 39 r. Niemiaszki zrobili tam linię obrony, ot tak na wsiakij słuczaj. W 45 prawdopodobnie przynajmniej część tych wrześniowych umocnień wykorzystano.
Transzeje ciągną się także szczytem wzgórza po lewej stronie Słowackiego (jadąc ze Złotej na Niedźwiednik). Można łatwo je spotkać na przykład zaraz za ogrodzeniem tych ogródków na zboczu.

Alkali

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Wielkie dzięki za informacje.
Ostatnio obserwowałem nawet robotnikow tworzących mur przeciwdźwiękowy - dość ostro rozkopali teren, a jako osoba pozbawiona piszczałki miałem nadzieję na jakieś odkrywki :))))

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Pioterek pisze:
kleryk pisze:

W takim razie jako archeolog powinieneś wiedzieć, że kultura hełmów 3 nitowych 6 lat wcześniej zdobyła dużo wszelakiej amunicji produkcji polskiej i nie tylko.
Krótko mówiąc nie trzeba zciągać ekipy programu "nie do wiary". Sprawa wyjaśniona.
p.s.
Znalazłem kiedyś k29. W magazynku miał naboje z 1941roku :twisted:
Pozdrawiam

Tą kwestie juz na kilku forach poruszałem :>
Na złotej karczmie istnieje duże zagęszczenie polskiej amunicji i to mnie zdziwiło. Trzymali ją 6 lat zanim wykorzystali ? Nie lepiej ją było na francuzów zużyć ? Czy były to rezerwy awaryjne koło gdańska np. po zdobyciu helu i westerplatte ? jak to funkcjonowało ? A te łuski od rakietnicy z fabryki "Pocisk" to dość żadka sprawa. Choc ta teoria byłaby słuszna gdyż polską amunicje jeszcze w pępowie widziałem :>. Acz z drugiej strony trzepali pod koniec wojny liche stalowe łuski a nie używali zdobycznych lepszych wcześniej ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Uruchamiali widocznie ostatnie zapasy. Ja pod Gdańskiem trafiłem łuski 7.92 x 57 mm prod. 1931 r. i 1932 r., oryginalnie elaborowane. W okopie 2 stanowiska z łuskami stalowymi i jedno właśnie z tymi starzynkami z mosiądzu. ("K 32 17", "FN 31 1") I to w miejscu, gdzie w potyczce brała udział regularna dywizja w trakcie walk odwrotowych, zanim dostała uzupełnienia z Gdańska.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Wygląda na to, że w rejonie Gdańska polska przedwojenna amunicja to nic niezwykłego. Na wyspie sobieszewskiej trafiłem ostatnio czyściutki, kompletny nabój 7.92 x 57 mm
– Pk 30 B 67. Leżał sobie grzecznie obok pordzewiałych stalówek.

Alkali

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

można trafic cały przekrój i poskie przedwojenne i nawet niemieckie z I wojny z pociskiem bez szpicu a do tego szczególnie pomiędzy złota karczmą a owczarnią całą masę berthierów

Odpowiedz z cytatem  
To jedno. A co powiesz na to,iż te transzeje łączyły się prawdopodobnie z pozycjami w Dolinie Samborowo oddalonej o jakieś 2km?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

witam! na zlotej karczmie bylo duuuzo rzeczy,trzepalem ten teren w 1990-91r. dlatego sladow nie widac,najwiecej bylo przy terenie,,pol.'' oj,bylo. Glownie grenadierzy z ,,zapasu'',ss i zandarmeria zlomu malo.Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Jungi, a mógłbyś proszę wstawić informację o tych blachach ss i żandarmerii ze Złotej Karczmy? - niekoniecznie fotki, może być sam tekst.

pozdr, M.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

witam! bardzo chetnie ale blaszki znajduja sie obecnie w Belgii u mojego kolegi z ktorym jestem na wojennej sciezce ale poszukam w moich szpargalach to moze gdzies mam zapisane,z tego co pamietam to zandarmi byli z jakiej jednostki z gdanska,ss byl jeden oficer z bodajze z ochotnikow i reszta bandy to landschutz i ersatz batalion.Pozdrawiam,Jungi

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:
Awatar użytkownika

kleryk pisze:
Na złotej karczmie istnieje duże zagęszczenie polskiej amunicji i to mnie zdziwiło.

Musiał być w pobliżu jakiś duży magazyn. Może w jednostce gdańskiej policji - koszary,obecnie osiedle "Garnizon" lub też zlikwidowane jakieś 15 lat temu Garnizonowe Składy Amunicji? Podczas wojny i przed nią na tym obszarze także mogły być już niemieckie składy.

Odpowiedz z cytatem  
Żmija z Piekła
Awatar użytkownika

To ładnie że odpisałeś po 10 latach.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A jak. Można odpisywać nawet po 100 latach, a co. Regulamin forum zabrania? :lol:

Odpowiedz z cytatem  

Tak przy okazji,słyszałem kiedyś od osoby dobrze poinformowanej że okopy w tamtej okolicy były skutecznie przekopywane "na pałę" w latach 80tych przez kolesi stacjonujących w pobliskich koszarach ZOMO,podobno odnajdywali broń,szkielety itp. asortyment

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.