Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:20

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Może to coś pomoże :D
http://pomorze1945.com/?co=448&lang=PL#tresc

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

wietrzyk pisze:

Chłopaki męczyli temat dość skrupulatnie ale bieda z Francami. Przepastna pusta dzicz leśna między Czarnowęsami a Sławoborzem odpowie na nurtujące Was pytania co gdzie i kiedy???

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Być może większość zebrano i zakopano w nieodkrytej masowej mogile na byłym Niemieckim cmentarzu ewangelickim (nieistnieje).Znajduje sie on za cmentarzem żołnierzy Radzieckich.

z prasy :

Mogiła niemieckich żołnierzy w Białogardzie wciąż ukryta
Dodano: 12 paždziernika 2011, 6:30 Autor: Jakub Roszkowski, jakub.roszkowski@gk24.pl
Kilka dni trwały poszukiwania masowej mogiły niemieckich żołnierzy, którzy bronili w 1945 roku miasta przed armią radziecką. Na razie jednak akcja zakończyła się niepowodzeniem.

Cmentarz poległych podczas walk o Białogard żołnierzy radzieckich mieści się przy ul. Kołobrzeskiej. Niemcy zostali jedynie zasypani ziemią w wielkiej mogile. Na razie jednak nikt nie wie gdzie dokładnie ona jest.
Niemiecka masowa mogiła w Białogardzie
Według relacji nieżyjących już świadków, mogiła niemieckich żołnierzy miała około 10 metrów długości i usytuowana była w południowym narożniku cmentarza. Była jeszcze widoczna
w 1956 roku. Jeśli wiesz coś na temat pochówku żołnierzy niemieckich w 1945 roku na terenie byłego cmentarza ewangelickiego w Białogardzie, skontaktuj się ze stowarzyszeniem Pomost:
Poznań, ul. Kłuszyńska 20/26, tel. 61-86-19-275
lub tel. kom. 601-46-94-94.
– Nie rezygnujemy jednak z poszukiwań – zapewnia Adam Białas ze stowarzyszenia Pomost z Poznania.
To właśnie członkowie tego stowarzyszenia otrzymali informację z niemieckiego archiwum, że na byłym cmentarzu ewangelickim w Białogardzie w masowej mogile spoczywa przeszło 100 żołnierzy niemieckich poległych w styczniu-marcu 1945 roku.

– Prawdopodobnie pochowano w tej mogile także cywilów, którzy bronili miasta wraz z żołnierzami – dodaje Adam Białas. – Otrzymaliśmy informację, że mogiła została usytuowana gdzieś z tyłu cmentarza przy obecnej ulicy Szpitalnej.

Ekipa z Pomostu była tu przez kilka dni we wrześniu. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu, a także dużej koparki, przeczesali spory teren. Niestety, mogiły nie udało im się znaleźć.

– Korzystaliśmy z prowizorycznej mapki, którą otrzymaliśmy z Niemiec, a także z opowieści najstarszych mieszkańców Białogardu, którzy mówili, że rzeczywiście coś, gdzieś, ktoś kopał. Ale nikt nie był pewien w którym dokładnie to było miejscu – relacjonuje dalej Białas.

Członkowie stowarzyszenia ustalili jednak, z pomocą geodety, że w połowie XX wieku cmentarz w Białogardzie na pewno był dużo większy niż obecnie. A to oznacza, że ówczesne krańce cmentarza były dalej niż są dziś.

– Dlatego nie porzucamy tego tematu. Jeśli zdobędziemy kolejne sygnały, jakieś rzetelne informacje o tej mogile, jej umiejscowieniu, natychmiast tu wracamy – podsumowuje nasz rozmówca.

Dlaczego stowarzyszenie Pomost zajęło się teraz tą sprawą? Jak tłumaczą jego przedstawiciele, już od piętnastu lat działają w ramach polsko-niemieckiego pojednania. Współpracują z Fundacją Pamięć z Warszawy oraz z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel.

Efektem tej współpracy są właśnie poszukiwania i ekshumacje mogił żołnierzy niemieckich na terenie Polski Zachodniej. Wszystkie te prace są wykonywane oficjalnie, na podstawie zezwoleń wydawanych przez urzędy wojewódzkie.

Masowa mogiła a Białogard przecież nie był niby broniony.Czyli coś tu nie tak.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

nikt nie zwoził francow z wioch do białogardu , to inna masówka.
na pewno 160 z grupy Puauda było pochowanych pod pewną wioską w okolicy.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Też tak myślę Rosjanie raczej sie nie przejmowali Niemieckimi zabitymi zakopywali na miejscu

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

ARTUR. pisze:
Też tak myślę Rosjanie raczej sie nie przejmowali Niemieckimi zabitymi zakopywali na miejscu

I to raczej nie własnymi rękami tylkoprzy pomocy niemieckich okolicznych mieszkańców

Odpowiedz z cytatem  

Pozdrawiam kolegę Artura ,stary cmentarz ewangelicki przy ul kołobrzeskiej jest totalnie splądrowany zrobili z niego wysypisko śmieci.

Odpowiedz z cytatem  

Witam, już dawno się zastanawiałam nad tym szkicem prezentowanym na łamach "MILITARIA", i coś mi nie pasowało!! Jest to zbyt mały teren do operowania tak dużymi trzema grupami :idea :roll: . Postanowiłam prymitywnie nanieść na ten szkic położenie wojsk AC i wyszło mi to co w załączniku :?: :?: :?: . Czy szkic publikowany przez "Militaria" jest prawdopodobny? czy jest tylko stworzony na potrzeby artykułu??????
-na błękitno zaznaczyłam miejsce położenia sztabu BPanc.
-na różowo miejscowości zajęte przez AC;
-żółto-czerwono pozycje AC;
-żółto-czarno most;
-zielono-żółty artyleria.
-a na niebiesko to już nie będę tłumaczyła!!!

Załączniki:
XXXXX.jpg
XXXXX.jpg [ 86.1 KiB | Przeglądany 3613 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Login pisze:
(...) odnosze wrazenie jakby 33 walczyla sama na wlasne konto w cofala sie tam gdzie chce, a przeciez to waffen wiec komus podlegala i o to pytalem. Napewno grupa armii Wisla; np;15 podlegala 2A.
Pozdrowionka;;;;;;;;;;

33 Dywizja podlegała XVIII KGorskiemu. 25 lutego po przykrych doświadczeniach z radzieckimi czołgami w Olszanowie Standartenführer Zimmerman (szef wyszkolenia dywizji) rozmawiał z dowódcą korpusu który przekazał rozkaz wycofania sie dywizji do Rzeczenicy a następnie w stronę Miastka. Problem polegał na tym że sztab 33 Dywizji był odcięty przez czołgi 3 KPanc gwardii od swoich pododdziałów które były spychane przez Rosjan w stronę Szczecinka. Wiec sztab Krukenberg (dowódca dywizji ) de facto 25 lutego stracił kontakt ze swoim wojskiem aż do 2 marca.

Odpowiedz z cytatem  

Spędziłem naprawdę sporo czasu w poszukiwaniu pamiątek po dywizji "Karol Wielki" dziś pierwszy sukces :)

Załączniki:
IMG_1782[1].JPG
IMG_1782[1].JPG [ 125.18 KiB | Przeglądany 2708 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Piękna, gratulacje! Trafiona w rejonie którego dotyczy niniejszy temat czy gdzie indziej?
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w poszukiwaniach pamiątek po "Charlemagne" :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A jednak są :wink:

Odpowiedz z cytatem  

Tak, trafiona w rejonie którego dotyczy temat.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  

Stamm KP. 8128
SS Pz .Gren. Ers.Btl.18
Ersatzkommando Französisches-Infanterie-Regiment 638 - ERS-KDO-FRZ-1-R-63
STAMMKP.FRZ.SS
GREN.A.U.E.BTL
Ja też się pochwalę blaszki z pod Karlina
I sygnet srebrny z liściami i Mieczem pod Kołobrzegiem .Temat mnie nurtuje od 6 lat .Kilometrów zrobiłem setki ale fantów z 33 to na palcach jednej ręki mogę zliczyć. Ale cały czas pełen nadziei :) . Temat poruszony w Poszukiwanie Skarbów ,, Odyn''( nieśmiertelniki SS). Kolego greywolf tych wychodzi najwięcej sam byłem świadkiem wykopania 6szt ale i tak pamiątka super i bardzo rzadka -ERS-KDO-FRZ-1-R-63 tych widziałem tylko trzy .

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.