Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 17:14

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

Witam wszystkich forumowiczów.
Od pewnego czasu zajmuję się historią Unieścia oraz Mielna z czasów II Wojny Światowej.

Zaraz za Unieściem znajdowała się jednostka wodnosamolotów ale czy to nie była tylko przykrywka dla jakiegoś innego projektu? Czy jednostka w Nest to był tajny poligon dla testowania broni przeciwlotniczej?
Kilka jak dla mnie zagadkowych pytań może ktoś z was będzie znał odpowiedź choć na niektóre z nich:
Dla czego slip na terenie jednostki ma długość około 50m i sięga dna jeziora Jamno?
Kanał łączący morze bałtyckie z jeziorem Jamno został przed wojną wykopany przez Niemców. Naturalny kanał znajdował się przed samymi Łazami. Czy to możliwe aby U-boty wpływały do jeziora i uzupełniały swoje zapasy? Wiem, że technologicznie było to wykonalne wystarczyło tylko w jednej ścieżce pogłębić odpowiednio jezioro. Jednak czy to miało by sens strategiczny.
Na terenie dawnej jednostki do dnia dzisiejszego zachował się hangar identyczny jest na terenie dawnego ośrodka badawczego broni rakietowej w Peenemunde.
Był jeszcze jeden hangar cały z konstrukcji stalowej jednak w latach 50-tych został on rozebrany i wywieziony.
Pod jednostką funkcjonowała cała podziemna infrastruktura, w razie zagrożenia wszyscy pracownicy mogli się schronić i przebywać kilka dni pod powierzchnią ziemi.
W stronę morza był skierowany pas startowy który kończył się na wydmach.
W lesie koło Mielna są zlokalizowane dwa bunkry o niewiadomym przeznaczeniu (najprawdopodobniej miało tam pracować jakieś urządzenie wytwarzające ogromne ilości ciepła.
Jest też trzeci bunkier pod ziemia którego lokalizacji nie można w dniu dzisiejszym określić. (Zejście podziemne z szybem windy 12m szerokości 80m długości)
Na wprost tych dwóch bunkrów przy wydmach znajduje się duży fundament nie wiadomo co tam było zainstalowane.
Droga dojazdowa która musiała wytrzymywać transport ciężkiego towaru oraz tory o takiej specyfikacji. Tory kolejowe kończyły się na końcu Unieścia dalej wagony były przewożone na specjalnym wózku tak aby nikt nie widział co było w środku.
W 1943r utworzenie szkoły obsługi broni rakietowej w Koszalinie.

Dużo zagadek? Czym tak naprawdę była jednostka w Nest? Ogólna zabudowa terenu nie wygląda na małą jednostkę która zajmować miała się rozpoznaniem terenu. Czy może testowano tam nowoczesne na owe czasy radary?
Informacje którymi dysponuje są zaczerpnięte z internetu oraz w dużej części od ludzi starszych byłego żołnierza zawodowego który od 1955r służył w tej jednostce. Odnośnie U-botów taką informację usłyszałem od osoby która znała nieżyjącego już Niemca mieszkającego w dawnym Nest.
Ogólnie teraz napisałem wszystko w skrócie ponieważ pisząc pierwszego posta przez niemal 2godz wszystko się skasowało przez cofnięcie strony nie wiem z jakiego powodu... :(

Odpowiedz z cytatem  

Jest taka sprawa, że ostatnio byłem sobie tam na rybach,o tzn na kanale jamneńskim i rozmyślałem trochę o tym że zanieczyszczenie całego jamna nie musi być spowodowane wcale tym szambem kanalizacyjnym i brakiem przepływu w kanale.. Chciałem też dostać się do tego budynku z czerwonej cegły, niestety wszystkie drzwi są zaspawane na amen. Potem wróciłem nad kanał i udało mi się przypadkowo wyciągnąć jakiś nabój, był niewystrzelony, jakiś przeciwpancerny... Z tego co słyszałem tam jest dużo ciekawych rzeczy, warto by było się tym zająć na poważnie.
Ciekawa rzecz która się pokazała na plaży za unieściem to takie ciekawe granitowe słupy z kutymi uchwytami, dokładnie przy brzegu plaży... Morze jakoś niedawno je obnażyło. Musi być tam jeszcze masa nieodkrytych rzeczy w tym piachu, co jakiś czas różne rzeczy się zasłaniają i odsłaniają, naprawdę warto by się wziąć za dokumentację i eksplorację tego terenu, jak dla mnie jest to bardzo ciekawe co się tam właściwie działo.. Kolejna ważna rzecz to domniemana fabryka elementów elektronicznych do rakiet w Koszalinie pod papiernią, jest taki gość Piotr Sklenarski, na jego stronie jest o tym więcej... W Koszalinie nikt się tym nie zajmuje i niewiele osób coś na ten temat wie, może dałoby się tą wiedzę poszerzyć, zgłębić i upowszechnić

Aha, a ten pocisk to chyba lotniczy, może nie, ale na pewno od jakiejś broni maszynowej większego kalibru, pełen płaszcz,, dokładniej muszę go pomierzyć to może da się go zidentyfikować

Odpowiedz z cytatem  

To ja może odkopię nieco temat i dołożę kolejną zagadkę. Gdzie znajduje się baza paliwowa lotniska w dawnym Nest? Osoby, które pełniły tam służbę za czasów LWP wskazują, że zbiorniki paliwa znajdują się pod dnem jeziora, wskazując na dwie komory podziemne między hangarem a brzegiem, w których były zainstalowane pompy i zawory paliwowe. W jednej z nich ze ściany wystają jeszcze końcówki rur - kształt i wykonanie wyklucza przeznaczenie wodociągowe, druga komora jest zalana. Piszę, że wyklucza, ponieważ oryginalna infrastruktura wodociągowa (i pozostałości energetycznej) obiektu znajdują się w innym miejscu ( między hangarem a droga dojazdową i barakami), a w samym obiekcie nie udało się dotąd zlokalizować składu paliwa. (zbiornik po wojskowej stacji paliw LWP został wydobyty z ziemi ok roku 2010) Sam hangar jest również ciekawy technicznie m in z powodu konstrukcji dachu z oryginalną suwnicą oraz wrót) Obiekt znajdował się, gdy tam byłem jakieś 6 lat temu w rękach prywatnych. Ciekawe , co tam się teraz dzieje?

Odpowiedz z cytatem  

Jak będzie trochę pogody to się tam wybieram...zdam relację

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Tak między nami, to kanał w obecnym miejscu Niemcy może tam uporządkowali, ale nie wykopali. Po prostu w 16 czy 17 wieku sztorm zatkał jeden kanał (przed Łazami) ale spowodował powstanie kolejnego (w obecnym miejscu).

Acha, a czy ktoś wie, gdzie w okolicach Nest stał "Schweres funkfeuer"?

Edit: Alkali wie
http://www.panoramio.com/photo/108594228
;-)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.