Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość

Leon, kiedyś Laski z Giezkowem łączyła droga brukowa a przy tej drodze było dziś nieistniejące już gospodarstwo, prawdopodobnie Niemcy uciekali wzdłuż parowu koło tego gospodarstwa i dalej tym rowem w kierunku pobliskiego lasu.
Jak znasz ten rejon to znajdziesz, tam wg relacji ich pogrzebali miejscowi.
Odnośnie Skibna masz wiadomość na pw.

Panowie ja nie twierdziłam, że tam był czołg przytoczyłam tylko relację z rozmowy, sama tego nie potwierdziłam ale postaram się zdobyć przynajmniej zdjęcia tych łożysk jeżeli tam jeszcze są, to by potwierdziło tę historie.

Jaca z tego co wiem to pancerze czołgów były ze stali pancernej a to była zbyt cenna stal aby ją przetapiali na mosty. Przed wojną chyba nie posiadaliśmy technologi produkcji stali pancernej.

Odpowiedz z cytatem  
Stary Grzyb
Awatar użytkownika

aleksa pisze:
Jaca z tego co wiem to pancerze czołgów były ze stali pancernej a to była zbyt cenna stal aby ją przetapiali na mosty. Przed wojną chyba nie posiadaliśmy technologi produkcji stali pancernej.

I tu się mylisz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Czołgi szły na przetop na mosty , na tory , na wagony i na co tam jeszcze byś chciała. To raz.
A dwa to jak myślisz , z czego był 7 TP, TKS? Z karton-gipsu czy dykty?
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A może oni tego tanka podkuli i wszedł z powrotem do służby ?

Odpowiedz z cytatem  

jaca oczywiście masz rację i przepraszam a wymądrzanie się, polecam przeczytać raport-wto z 1.10.2014 . Ale nie o tym chciałam napisać tylko przekazać info o nieśmiertelnikach z Giezkowa;
1/ - …98 – 2./BAU.ERS.BTL.12
2/ - 202 – Fahr.Ers.u.Ausb.Abt.2
3/ - 470 – 1./I.E.Btl.2223/
4/ - 201 – Miltearverw.Frankreich.Verwaltungsstab
Militärverwaltung Frankreich /niemiecka administracja wojskowa na francuskich terenach okupowanych/ była instytucją podległą Militärbefehlshaber Frankreich,nie miała nic wspólnego z 33 dywizją SS
Od góry,2 kompania 12 zapasowego batalionu budowlanego,2 szkolno zapasowy oddział transportu konnego, 1 kompania 222 zapasowego batalionu piechoty.

Odpowiedz z cytatem  

Witam, po dłuższej nieobecności, jakiś czas temu kolega przekazał mi info o tym iż w pobliżu dawnnego, byłego dworca kolejowego w Bobolicach znalazł połówkę nieśmiertelnika, fotografię załączam w poście wraz z identyfikacją kolegi Arek2
(-Infanterie-Ersatz-Bataillon 55, 1 kompania 55-go zapasowego batalionu piechoty. nr żołnierza 1155, gr. krwi A-).

ps; Liczyłam na większy odzew kolegów z okolic którzy mają wiedzę o naszych okolicach. Pamiętajmy, że jest coraz mniej osób które pamiętają tamte czasy !!!

Załączniki:
niesmiertelnik.jpg
niesmiertelnik.jpg [ 83.73 KiB | Przeglądany 3376 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ja sprawdziłem w boju pewne twoje dane, nie jestem leniem i zgadza się co pisałaś .Dzięki bo fajne fanty wychodzą pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  

Witam.

Aleksa mam pytanie, chodzi o mapkę :D działań wojennych w okolicach Rumelsburga tzn dzisiejsze Miastko, z jakiego to źródła?? Powiem że jest bardzo dokładna i odzwierciedla sytuacje w terenie. Czy posiadasz jeszcze jakieś źródła o teren bardziej na wschód czyli Rejon Bytowa?? :wink:

pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  

"bili" nie pomogę ci, nie dlatego że nie chcę ale po prostu nie pamiętam skąd wzięłam ten szkic, to było już tak dawno. Ale jeżeli mogę podpowiedzieć to przeczytaj książkę " Pantery nad Wisłą" tam na pewno trochę informacji dotyczących interesującego rejonu znajdziesz. Postaram się ci pomóc i wrócić do swoich materiałów i coś znaleźć, ale to nie takie proste (po remoncie mieszkania).
Nie mogę też się nie odnieść do tematu " Pociągu"! Przyznaję rację koledze Lobo co do pisania jakiś informacji niepotwierdzonych jest niedopuszczalne, ale co znaczy informacja potwierdzona?! czy np; W książkach z czasu PRL, czy we współczesnych opracowaniach czy wspomnieniach?! i tak np; w "Marzycielu w hełmie" autor opisuje jak przed wycofaniem się z Karlina wysadzili mosty, a "Na drodze stał Kołobrzeg" jest opis, że nasze wojsko przez rz.Prsętę na wschodni brzeg przeprawiło się w Karlinie, czyli kto pisze tu prawdę? ja wiem że mosty w Karlinie nie były wysadzone! A co do pociągów i tu muszę zastrzec, że to jest moje prywatne spostrzeżenie, to jest możliwe iż dużo składów kolejowych utknęło w Połczynie, pewnie Lobo to potwierdzi, że na trasie kolejowej między Kołobrzegiem a Karlinem stało parę pociągów w polu ze względu na zapchanie się kołobrzeskiego dworca i bocznic kolejowych. Musimy pamiętać, że w tamtym okresie dzisiejsza "6" nie była główną trasą ewakuacji z gdańska a trasa Kościerzyna-Człuchów-Wałcz i dalej, trasa ta ulegała modyfikacji i przesuwała się na północ w zależności od działań wojennych, i tak po przebiciu się 1Apanc. 1FB przez Rzecz na Płoty i 19 Apanc. 2FB przez Człuchów na Koszalin i przy małych postępach 1AWP pod Złocieńcem powstała w rejonie Połczyna pustka gdzie sprawna kolej niemiecka mogła prawdopodobnie kierować wszystkie transporty kolejowe celem przekierowania ich na Kołobrzeg? ale czy ich były tysiące to ja też wątpię!!
Co do pociągów pancernych, to każdy czołg wtedy był tygrysem a każdy pociąg który miał działo był pociągiem pancernym (takie były czasy) i tu muszę przytoczyć znowu "Marzyciela" jak podczas wycofywania się 33dyw. ze Szczecinka część tej formacji załadowała się na lawety kolejowe składu wojskowego i ruszyła w kierunku Połczyna "może ktoś ten skład mógł uznać za pociąg panc." Pamiętajmy też o tym że, G.K. Tatauka również miała rejon koncentracji na północ od Połczyna skąd przebijali się w kierunku Gryfic, a wraz z tą grupą przeszło z tego co pamiętam kilkanaście tysięcy cywili za co Tatałek dostał liście do swojego krzyżyka i tu powstaje pytanie skąd w tamtym rejonie wzięło się te kilkanaście tys. cywili??
Jeszcze raz zastrzegam sobie przed szanownymi kolegami, że ten post jest wyłącznie moimi domysłami :roll:

Odpowiedz z cytatem  

dodaje załącznik by z wizualizować mój post.

Załączniki:
east-pom1 (2).gif
east-pom1 (2).gif [ 193.47 KiB | Przeglądany 2913 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

aleksa pisze:
Nie mogę też się nie odnieść do tematu " Pociągu"! Przyznaję rację koledze Lobo co do pisania jakiś informacji niepotwierdzonych jest niedopuszczalne, ale co znaczy informacja potwierdzona?! czy np; W książkach z czasu PRL, czy we współczesnych opracowaniach czy wspomnieniach?! i tak np; w "Marzycielu w hełmie" autor opisuje jak przed wycofaniem się z Karlina wysadzili mosty, a "Na drodze stał Kołobrzeg" jest opis, że nasze wojsko przez rz.Prsętę na wschodni brzeg przeprawiło się w Karlinie, czyli kto pisze tu prawdę? ja wiem że mosty w Karlinie nie były wysadzone!

Nie do końca tę informację z "Marzyciela w hełmie" można skreślać. Czytałem te pozycję, ale nie kojarzę kiedy się wycofał z Karlina, ale - jeśli wiedział iż mosty są zaminowane - a faktycznie były - i wycofał się wcześniej to sądził że odpalono ładunki i mosty wyparowały, stąd to stwierdzenie. My wiemy że tak się nie stało, nie tylko z książki A.Srogi ale i z życia.

Więc info o zniszczonych mostach miało pokrycie w rzeczywistości, z tym że były zaminowane i nie odpalono ładunków.
Saperzy je zdjęli i unieszkodliwili bodajże w 2001r - czyli prawie 60 lat po wojnie !!!!

aleksa pisze:
A co do pociągów i tu muszę zastrzec, że to jest moje prywatne spostrzeżenie, to jest możliwe iż dużo składów kolejowych utknęło w Połczynie, pewnie Lobo to potwierdzi, że na trasie kolejowej między Kołobrzegiem a Karlinem stało parę pociągów w polu ze względu na zapchanie się kołobrzeskiego dworca i bocznic kolejowych. Musimy pamiętać, że w tamtym okresie dzisiejsza "6" nie była główną trasą ewakuacji z gdańska a trasa Kościerzyna-Człuchów-Wałcz i dalej, trasa ta ulegała modyfikacji i przesuwała się na północ w zależności od działań wojennych, i tak po przebiciu się 1Apanc. 1FB przez Rzecz na Płoty i 19 Apanc. 2FB przez Człuchów na Koszalin i przy małych postępach 1AWP pod Złocieńcem powstała w rejonie Połczyna pustka gdzie sprawna kolej niemiecka mogła prawdopodobnie kierować wszystkie transporty kolejowe celem przekierowania ich na Kołobrzeg? ale czy ich były tysiące to ja też wątpię!!
Co do pociągów pancernych, to każdy czołg wtedy był tygrysem a każdy pociąg który miał działo był pociągiem pancernym (takie były czasy) i tu muszę przytoczyć znowu "Marzyciela" jak podczas wycofywania się 33dyw. ze Szczecinka część tej formacji załadowała się na lawety kolejowe składu wojskowego i ruszyła w kierunku Połczyna "może ktoś ten skład mógł uznać za pociąg panc." Pamiętajmy też o tym że, G.K. Tatauka również miała rejon koncentracji na północ od Połczyna skąd przebijali się w kierunku Gryfic, a wraz z tą grupą przeszło z tego co pamiętam kilkanaście tysięcy cywili za co Tatałek dostał liście do swojego krzyżyka i tu powstaje pytanie skąd w tamtym rejonie wzięło się te kilkanaście tys. cywili??
Jeszcze raz zastrzegam sobie przed szanownymi kolegami, że ten post jest wyłącznie moimi domysłami :roll:

Faktem jest że kołobrzeski dworzec był zapchany składami. Pociągi kursowały tylko w stronę Szczecina (jeden do dwóch dziennie) ostatni odjechał 4 marca nad ranem i został zatrzymany przez czołgi z czerwoną gwiazdą pod Korzystnem.
Co do Połczyna Zdr. to w źródłach pisanych (w książkach, nie w necie) nie ma informacji o pociągu pancernym w tym rejonie. A tym bardziej zniszczonym.
Jedyna możliwośc (hipotetyczna) jest taka że to rosyjski pociąg ale o takim by ktoś gdzieś już przeczytał albo choćby słyszał.
Do tej pory o pociągach pancernych rosyjskich na pomorzu w 1945r nie słyszałem.

Odpowiedz z cytatem  

Lobo napisał "Nie do końca tę informację z "Marzyciela w hełmie" można skreślać. Czytałem te pozycję, ale nie kojarzę kiedy się wycofał z Karlina, ale - jeśli wiedział iż mosty są zaminowane - a faktycznie były - i wycofał się wcześniej to sądził że odpalono ładunki i mosty wyparowały, stąd to stwierdzenie. My wiemy że tak się nie stało, nie tylko z książki A.Srogi ale i z życia."

Witam, w 'Marzycielu" strona 87 jest napisane "Musieliśmy w końcu wysadzić ten cholerny most! Na południu i na wschodzie nie ma już żadnego przejścia, po którym można wjechać do Karlina, poza wiaduktem kolejowym."
" piechota usiłuje przeprawić się wpław"

W powyższym tekście jest pewna nieścisłość, jak wiadomo na wschód od Karlina nie ma rzeki a tym bardziej mostu.
Lobo ale musisz przyznać, że zaopatrzenie dla X korpusu ss i grupy Tatauka wymagało wielu składów kolejowych i kilku miejsc rozładunku jak np: Świdwin, Białogard czy Połczyn, bo jak wiadomo pod koniec wojny wszelkie transporty z powodu braku paliwa były wysyłano koleją. Nawet natrafiłam gdzieś na info, że pod koniec kwietnia do Berlina dotarł transport kolejowy z węglem prawdopodobnie z Czech mimo toczonych już walk w mieście.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.