Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 01:07

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

...tak,zgadza się...posterunek mieścił się wyżej i jedyne co z niego pozostało to trochę gruzu...informację tę uzyskałem po opublikowaniu fotek i całkiem o tym zapomniałem :oops: wedle starszej mapy pasowało mi to miejsce...informacji o szkole za dużo nie uzbierałem,wszyscy jedynie powtarzają że tam była...pozdro

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ten budynek znajduje się w Gniewinie.

Załączniki:
DSC08888_640x480.JPG
DSC08888_640x480.JPG [ 81.62 KiB | Przeglądany 9411 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Witam.No tak wszystkie niemieckie ,,szopki,, podobne do siebie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

szslawek pisze:
plombiarz pisze:
Cos tu za duzo niemczyzny:)...A Polska Straż Graniczna to co? W szopie mieszkała?
Na szczęście nie :D .Ten piękny dom - dworek poniżej to Posterunek Straży Granicznej w Warszkowie k.Wejherowa.Bydynek nie znajduje sie w samej wsi.Trzeba do niego dreptac drożyną polną(dojechac tez mozna)prawie nad dawną granicę. Na miejscu zastałem osoby nie wzbudzające zaufania i chyba troszke wrogo nastawione. Od razu chcieli wódkę( piwem pogardzili :lol: ) za zrobienie zdjęc. Budynek znajduje się w ruinie. Chyba w nim nie mieszkają, bo obok stoi tzw "klocek". Do srodka nie chcieli wpuścić i nie wpuscili. Babsko(czyt. Pani) zamknęło nawet drzwi, ktore na pierwszym zdjeciu jak widac są otwarte. Zdjęcia sprzed kilku lat.

Czy do tego domu dojeżdża się drogą od strusi w kierunku jeziora?

Nie. Ferma Strusia znajduje sie w Kniewie, a tu rozchodzi sie o Warszkowo. Ja przynajmniej doszedlem tam z Warszkowa i po goscinie wrocilem ta sama drogą.

Odpowiedz z cytatem  

Sominy budynek celny niemiecki stoi do dzis http://www.sominy.pl/Antik/Zoll_Sommin/ ... thapke.jpg po polskim budynku zostaly tylko fundamenty 500m. dalej w lesie w strone Trzebunia

Odpowiedz z cytatem  

Budynek celny niemiecki pomiędzy Soszycą a Pomyskiem Małym, pow.Bytów.

Załączniki:
Dom celny (1).jpg
Dom celny (1).jpg [ 60.6 KiB | Przeglądany 8970 razy ]
Dom celny (2).jpg
Dom celny (2).jpg [ 54.7 KiB | Przeglądany 8957 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Lokalizacja: do niedawna Wejherowo - później, 40 km poniżej, teraz Bory Tucholskie (głęboko w lesie) ;-)
Co do zdjęć, to budynek w Skrzeszewie po polskiej stronie to nie budynek SG tylko karczmy, a później budynek mieszkalny - prywatny. Straż Graniczna najbliższe budynki miała w Załakowie. Dowiedziałem się też, że 1 września jakieś 100m od mostu (przy czwartej brzozie) niemcy zastrzelili polskiego żołnierza SG, później go zwlekli właśnie w pobliże tego budynku, tam trochę leżał sponiewierany na podwórzu, a następnie wniesiony do największej izby tego budynku. Warto by się dowiedzieć jak się nazywał ten żołnierz i gdzie został pochowany. Szykuję wędrówkę "śladami granicy", liczę na więcej takich relacji. Jestem na tropie książki przedwojennego przejścia granicznego - prawdopodobnie jeszcze istnieje.

Do powyższego - stoi juz pomnik upamiętniający to wydarzenie.

W Kamienicy Królewskiej - SG zajmowała budynek Zawiadowcy Stacji PKP jak nie zapomnę wrzucę zdjęcia (dziś ładnie odnowiony dom prywatny - właściciel podczas remontu znalazł łódkę z nabojami...

Na jeziorze Kamienickim granica "przechodziła" przez wyspę znalazłem tam taki kamień...
ciekawa jest historia granicy w okolicy Borowego Młyna, są tam po niemieckiej stronie budynki SG w miejscowości Lipniczek, po naszej był posterunek Kiełpin Droga - widać miejsce... Jak latem będę w tamtym terenie porobię trochę fotek (Nowa Wieś, Kiełpin, Sąpulno) Trochę tego tam jest....

Załączniki:
kam.na wysp.jpg
kam.na wysp.jpg [ 49.37 KiB | Przeglądany 8814 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Witam.Widzę że dołączył Nam kolejny fanatyk granic przedwojennych.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

WOLF dopiero się obudziłeś. Tam od 1 września 2009 roku stoi pomnik Leona Wenty strażnika, który o godz. 17tej zginął od kuli niemieckiej pełniąc straż na granicy (zwróć uwagę wojna zaczęła sie o 4.45, a on o 17tej stał na posterunku). W chwilę po jego śmierci polskie wojsko wysadziło most na rzece Bukowina wpływającej do jeziora Święte, oddalonego kilkaset metrów od posterunku Leona Wenty, żeby opóźnić marsz Niemców, bo myśleli, że ten strzał oznaczał wyruszenie Niemców w kierunku Sierakowic. Niemcy do Sierakowic jednak szli przez Kamienicę Królewską a z drugiej strony od Siemirowic przez Załakowo i Gowidlino.
Zajrzyj tutaj viewtopic.php?f=7&t=11989&p=118926&hilit=wenty#p118926

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Lokalizacja: do niedawna Wejherowo - później, 40 km poniżej, teraz Bory Tucholskie (głęboko w lesie) ;-)
Nie dołączył tylko założył ten post dawno temu... a potem miał mało czasu aby pisać :D.

Przypomniało mi się jeszcze jedno. W Kętrzynie (powyżej Linii) który po Iwś wrócił do polski w wyniku plebiscytu (miał zostać niemiecki), strona niemiecka w niedzielę Niemcy "otwierali szlaban" na 2 godziny aby ludność z Kętrzyna mogła przejść do Nawcza do kościoła (w Kętrzynie nie było), wniosek - czasami można było się dogadać.....

Warto także zwrócić uwagę (widać na przedwojennych mapach), iż stare linie kolejowe (z przed 1918r) zostały rozebrane w okolicach granicy (Lipusz - Bytów, Linia - Lębork), Ciekawy był również przebieg granicy w Strzebielinie Morskim - tory kolejowe - tu granica "wcinała" się w terytorium niemiec...

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Kamienica Królewska - 2010...

Załączniki:
DSC02008.JPG
DSC02008.JPG [ 26.62 KiB | Przeglądany 8677 razy ]
DSC02007.JPG
DSC02007.JPG [ 19.65 KiB | Przeglądany 8675 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cowboy pisze:
a KOP wogóle był na wybrzeżu? Ja czatam ciągle tylko o Straży Granicznej i Obronie Narodowej. Ale to tak na marginesie.
Mam pytanie czy w artykule Grzegorza Goryńskiego jest opis walk w Skrzeszewie, Załakawie, Kamienicy Królewskiej Sierakowicach? Jeżeli tak to prosiłbym o te fragmenty.

Działon armaty z Westerplatte z tego co kojarzę był z 4 Dywizji Artylerii Polowej KOP. Mogę się mylić co do jednostki, ale napewno byli to KOP-iści. Ślady ich działań są widoczne do dzisiaj na latarni morskiej Kapitanatu Portu w N.Porcie, gdzie skutecznie ostrzelali niemieckie gniazdo CKM-u. Tak ad wątku wtrąciło ja... ;)

Odpowiedz z cytatem  
Wujek Samo Zło
Awatar użytkownika

Cowboy pisze:
a KOP wogóle był na wybrzeżu?

Z Odkrywcy :

Cytuj:
Dnia 15 maja 1939 do Helu przybył batalion KOP (Korpusu Ochrony Pogranicza) - "Sienkiewicze" - na którego bazie sformowano n IV Batalion KOP "Hel" pod dowództwem majora Jana Wiśniewskiego. W momencie przybycia do Helu baon liczył 12 oficerów i 430 szeregowych i składał się z dwu kompanii piechoty, plutonu Straży Granicznej i kompanii karabinów maszynowych.
Utworzony w 1924 r Korpus Ochrony Pogranicza, choć podlegał ministrowi spraw wewnętrznych, stanowił część składową Sił Zbrojnych II Rzeczypospolitej. KOP składał się z wyborowych jednostek o pełnych stanach etatowych. Żołnierze byli specjalnie dobierani, pochodzili głównie z województw zachodnich. Przed wcieleniem do KOP-u odbywali przeszkolenie w jednostkach liniowych. Do KOP-u wysyłano też wszystkich żołnierzy służby czynnej narodowości niemieckiej.
Zadaniem batalionu KOP była przede wszytkim obrona półwyspu od strony jego nasady, kompanie skierowano do Chałup i Jastarni. Część batalionu została zakwaterowana w willi "Riviera" w Helu, a kompania ckm w domu kolejowym na stacji Hel.

Na Hel skierowano oddział balonów zaporowych, które co noc zaczęto podnosić w powietrze. Przed wybuchem wojny oddział niestety nagle z Helu zabrano. http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/3_copy24.jpg

i Wikipedia :

Cytuj:
W maju 1939 roku kompania odwodowa i kompania ckm baon KOP "Sienkiewicze" zostały wysłane na Półwysep Helski gdzie weszły w skład nowotworzonego batalionu KOP "Hel". Stanowił podstawę sił lądowych Rejonu Umocnionego Hel (obsada umocnionej pozycji obronnej składającej się z czterech schronów bojowych "Saragossa", "Sęp", "Sabała" i "Sokół" na przedpolu Jastarni). Żołnierze batalionu prowadzili aktywną walkę obronną do dnia kapitulacji Rejonu Umocnionego Hel (2 października 1939 roku).

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mój poprzedni post był nie pokońca rzeczowy i prawdziwy. Na Westerplatte był działon 14 DAK.
cyt.>>
W lipcu 1939 dywizjon wydzielił jeden działon, który wszedł w skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Obsługę armaty stanowili:

kpr. Eugeniusz Grabowski – działonowy
kpr. Wincenty Kłys – celowniczy
kan. Władysław Jakubiak – zamkowy (poległ 2 września)
kan. Józef Spiżarny – ładowniczy
kan. Franciszek Żołnik- kierowniczy
kan. Czesław Filipkowski – amunicyjny (poległ 2 września)
kan. Franciszek Krasowski - 2 amunicyjny (poległ 2 września)
<<
Odsyłam do doskonałej lieratury autorstwa płk. Kajetana Szczepańskiego,tyt."14 DAK Dywizjon Artylerii Konnej".Wykładowcy w CSzSG Kętrzyn. Wspaniały człowiek i doskonały historyk. Kopalnia wiedzy n/t KOP, SG i Czerwonej Granicy. Nigdy nie odmówił pomocy i konsultacji. Naprawdę polecam zaiteresowanym tematem.Ten działon był przydzielony do KOP.
ps. nie lubi słodzonej kawy.... ;)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cowboy pisze:
Najprawdopodobniej są to Pieski lub Przeryte, tam stoją dawne budynki celne, o budynkach w Siemirowicach nie słyszałem. Trzeba będzie sprawdzić.

Z uwagi, iż surowo zabroniono kopiowania materiałów, podaję jedynie link ze zdjęciami domów celnych w Siemirowicach.
Zapewniam, że stoją tam do dzisiaj (na przeciwko szkoły podstawowej).
http://www.reiseleiter-leba.eu/pl,2,58,SIEMIROWICE.html

Odpowiedz z cytatem  
Wujek Samo Zło
Awatar użytkownika

Maria S pisze:
Cowboy pisze:
Najprawdopodobniej są to Pieski lub Przeryte, tam stoją dawne budynki celne, o budynkach w Siemirowicach nie słyszałem. Trzeba będzie sprawdzić.

Z uwagi, iż surowo zabroniono kopiowania materiałów, podaję jedynie link ze zdjęciami domów celnych w Siemirowicach.
Zapewniam, że stoją tam do dzisiaj (na przeciwko szkoły podstawowej).
http://www.reiseleiter-leba.eu/pl,2,58,SIEMIROWICE.html

Jestem ciekaw czy Autor strony posiada prawa do zamieszczonych zdjęć , powinien posiadać oryginały lub pisemną zgodę na wykorzystanie skanu. To tak OT. 8)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To jest aktualny stan i przedwojenne zdjęcie Zolhausu w Simirowicach:

Załączniki:
Zolhaus Dorf600.jpg
Zolhaus Dorf600.jpg [ 60.63 KiB | Przeglądany 7087 razy ]
Zolhaus Dorf2009.jpg
Zolhaus Dorf2009.jpg [ 54.87 KiB | Przeglądany 7077 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

domy celników w Siemirowicach. stan z ubiegłego roku

Załączniki:
Zollhaus 2009-2 600.jpg
Zollhaus 2009-2 600.jpg [ 59.88 KiB | Przeglądany 7058 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jaka szkoda, że miezskańcy pierwszego z domów celników tak przerobili świetliki w dachu. Dom stracił na urodzie.
Chwali się, że dbają o posesję, ale .... moim zdaniem stracił swój pierwotny klimat.
Jeszcze trzy lata temu dach był jak na przedwojennych zdjęciach.

Odpowiedz z cytatem  

Witam.
W niedzielę miałem przyjemność przyjechać do Strzebielina Morskiego pociągiem, skąd wraz z żoną rozpoczęliśmy jazdę rowerową przez Paraszyno - Porzecze - ( niebieski szlak rowerowy) Łówcz - Nawcz - Dzięcielec - Lębork ( 33 km ). Zaraz po opuszczeniu stacji w Strzebielinie przy drodze asfaltowej ( kiepski jej stan ) natknęliśmy się na znak graniczny byłej granicy Polsko-Niemieckie. Znak ten stoi pod linią energetyczną średniej mocy.

Maurycy

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.