Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 17:10

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość

Na początku pozdrawiam wszystkich.

Szanowni Forumowicze - poszukuję wszelkich informacji związanych z przedwojennymi zakładami rzemieślniczymi Johanna Pohnke (zakład szewski), oraz Wilhelma Starka (zakład stolarski) z Wejherowa.
Niedawno dowiedziałem się, że w pierwszym zakładzie w latach 1929 - 1934 (początkowo jako uczeń a następnie jako czeladnik) był zatrudniony mój dziadek, natomiast w zakładzie stolarskim W. Starka jego brat.
Może ktoś posiada jakieś informacje gdzie w Wejherowie mieściły się te zakłady, zdjęcia, jakiekolwiek informacje etc. ?

Odpowiedz z cytatem  

Witam

W uzupełnieniu mojego postu - niestety wiem tylko tyle:
Stark Wilhelm - Fabryka Mebli, ul. św. Jacka 8
Mieszka ktoś w okolicy, jakieś sugestie ?
Każda informacja mile widziana.

Załączniki:
książka telef._Wejherowo.jpg
książka telef._Wejherowo.jpg [ 201.66 KiB | Przeglądany 3108 razy ]
1_1.jpg
1_1.jpg [ 146.69 KiB | Przeglądany 3108 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Z pewnością odpowiedź da Ci kolega SKIN+ol, ale pisał, że wyrusza w Polskę, więc to może nieco potrwać.

Odpowiedz z cytatem  

Dzięki

Oczekując na jakiekolwiek info o wymienionych zakładach rzemieślniczych załączam skan świadectwa czeladniczego mojego dziadka - zdany egzamin czeladniczy u wymienionego mistrza szewskiego Johanna Pohnke (Jana Ponke).
Na szczególną uwagę zasługuje pieczęć cechu szewskiego z Wejherowa, lepiej widoczna na osobnym skanie - zdjęcie zrobione w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej

Załączniki:
świadectwo czeladnicze.jpg
świadectwo czeladnicze.jpg [ 250.22 KiB | Przeglądany 3060 razy ]
pieczęć cechu szewskiego.jpg
pieczęć cechu szewskiego.jpg [ 161.32 KiB | Przeglądany 3060 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

13omega pisze:
oraz Wilhelma Starka (zakład stolarski) z Wejherowa.

...pan STARK to legenda Wejherowa..wystarczy zajrzeć do jakiejkolwiek publikacji o historii miasta (albo wygoglować)by o nich przeczytać a nawet obejrzeć fotki jak np w HISTORII WEJHEROWA pod red pana J Borzyszkowskiego str 267 foto nr 80 :wink:
.. Stark tworzył straż pożarna w mieście,działał w radzie miasta(1929r),był członkiem bractwa kurkowego
...jeśli spytasz kogokolwiek starszego na ulicy św Jacka o Starka to wskażą Tobie miejsce a i może historie ciekawą opowiedzą :D

o szewcu Pohnke opowiem później bo dopiero wróciłem i muszę się ogarnąć...pozdro

Załączniki:
1933.JPG
1933.JPG [ 16.35 KiB | Przeglądany 2948 razy ]
Klëka 1938, R. 2, nr 16 hakata.JPG
Klëka 1938, R. 2, nr 16 hakata.JPG [ 99.33 KiB | Przeglądany 2948 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

...już się ogarnąłem 8) wiec dalej ....

Jan Pohnke miał zakład szewski na ul Św Jacka 2 ....drugi z widocznych na karcie z przebiegu pracy zawodowej szewc S Reszke pracował przy Puckiej 19 ...więcej chyba o tych panach nie znajdziesz
...pozdro

Odpowiedz z cytatem  

Dzięki

Dziadek przez pewien czas mieszkał na ul. św. Jacka nr 3 (więc do pracy miał naprawdę blisko :D , przysłowiowy "rzut beretem").
Ciekawe czy dzisiejsza numeracja odpowiada tej przedwojennej - ale myślę, że tam niewiele się zmieniło.
Co do Wilhelma Starka - wiem, że była to znana w Wejherowie postać, ale cały czas szukam zdjęć personelu i warsztatu (może jakieś są)
Jeżeli można prosić o skan zdjęcia Starka z Historii Wejherowa byłbym wdzięczny (może być na prv), na razie nie mam możliwości kupienia czy też wypożyczenia tej książki.
Jak pisałem wcześniej w 2 poł. lat 30 -tych u Starka pracował brat mojego dziadka. Podczas pracy zachorował na zapalenie płuc i zmarł w 1937 r w wieku 22 lat w Szpitalu Panny Marii przy tej samej ulicy.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

13omega pisze:
Dzięki

Dziadek przez pewien czas mieszkał na ul. św. Jacka nr 3 (więc do pracy miał naprawdę blisko :D , przysłowiowy "rzut beretem").

...czyli robotę dostał po znajomości :lol:
co do numeracji to sądzę że ciut się zmieniła niestety....na tej ulicy było kilku krawców i szewców którzy swoje składy(sklepy) nawet posiadali....chyba pod koniec lat 20-tych w gazecie ukazał się artykuł na temat żydów w Wejherowie właśnie na tej ulicy ale nazwisk żadnych i konkretów nie podano ...zresztą jeśli polak katolik wymają mieszkanie czy skład żydowi to od razu był artykuł w gazecie szkalujący Polaka i nawołujący go do opamiętania się :D ...pozdro

Odpowiedz z cytatem  

Myślę, że było trochę inaczej i mieszkanie (pokój) wynajął jak miał nagraną pracę.
Generalnie pochodził z Leśniewa.
Co do kilku szewców na tej ulicy - musi być coś na rzeczy - do tej pory na domu z nr 7 widnieje rysunek buta i napis ...... (chyba) DOM OBUWIA.
Dodatkowo załączam spis uczniów mistrza szewskiego Johanna Pohnke (MPiMKP)
Szukajmy dalej :D

Załączniki:
lista uczniów.jpg
lista uczniów.jpg [ 229.99 KiB | Przeglądany 2861 razy ]
Św. Jacka 7.png
Św. Jacka 7.png [ 221.89 KiB | Przeglądany 2861 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

...nr 6 z Twojej listy był moim sąsiadem ...miał w komórce mały warsztacik i robił/naprawiał buty całej ulicy....stukał,pukał i krzyczał jak nam piłka uderzyła o jego drzwi,a że był z niego kawał chłopa to ze strachu z butów wyskakiwaliśmy :D ....nawet nie wiedziałem czyim był uczniem :oops: ...dzięki...reszta na pw...pozdro

Odpowiedz z cytatem  

no i 2 strona spisu uczniów mistrza Johanna Pohnkego - rodzice (opiekunowie), daty uczęszczania do szkoły i egzaminy

Załączniki:
Komentarz: z MPiMKP
lista uczniów_2.jpg
lista uczniów_2.jpg [ 219.39 KiB | Przeglądany 2794 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Kilkanaście dni temu na e-bay zakończyły się 2 aukcje kartek pocztowych dotyczących zakładu stolarskiego Wilhelma Starka z Wejherowa

Oto pierwsza z nich - niestety cena zakupu okazała się zbyt wysoka :(
http://www.ebay.pl/itm/Orig-Foto-AK-Neu ... SwDuJWze3B

I druga - tę udało się nabyć :)

http://www.ebay.pl/itm/Orig-Foto-AK-Neu ... SwuAVWzen1

Nadana 12.10.1912 do Redy. Na zdjęciu właściciel, 2 dzieci i widoczne za wystawą sklepu produkowane meble.
Teraz wróciła do Redy z Niemiec.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.