Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:17

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Andrew mnie to ten znak taktyczny (o ile jest to znak taktyczny ) przypomina węża, takiego zawinietego węża 8)

Załączniki:
clip_image1.jpg
clip_image1.jpg [ 21.33 KiB | Przeglądany 6069 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Tak troszke odbiegajac od tematu,posiadam mape wojskowa z roku 1980/81,
zastanawia mnie dlaczgo na mapie nie zostal przedstawiony plan lotniska oraz jego infrastruktury, skoro jest to mapa wojskowa, oraz brak na niej bocznicy kolejowej, prowadzacej na lotnisko, czy ktos moze mi powiedziec dlaczego tak jest ??

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Rok wydania mapy tlumaczy wszystko.Ściśle tajne łamane przez poufne.W tamtych latach lotniska uwidocznione były tylko na mapach lotniczych.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Panowie a co do samolotu w Morągu, to trochę jest niejasna sprawa. Mój bardzo dobry znajomy, obecnie major w stanie spoczynku który pełnił swą chwalebną służbę w jednostce Morąskiej, opowiadał że w latach 50 podczas osuszania bagna pod strzelnicę do broni krótkiej odkryto części samolotu, podczas dalszej odkrywki odsłonięto kabinę i oba skrzydła, w późniejszym czasie ogon który był naderwany. Pilot w papierośnicy miał list do rodziny i po tym zaczęto szukać jego bliskich przez czerwony krzyż. Zwłoki zostały zebrane w jeden pojemnik. Pamięta tylko bardzo ciekawą rzecz, że po wyjęciu ciała wyglądało ono całkiem znośnie (czyli się nie rozpadał) lecz po kilku godzinach w pomieszczeniu zaczął się rozsypywać. Po wojnie znajomy ten spotkał kobietę z zatorza w Morągu (autochtonkę) która widziała lecący nisko samolot z dymem. A teraz w 2000roku jednostka nic nie wie o tym czy miał miejsce taki epizod na ich terenie (próbowaliśmy to ruszyć z gazetą Morąską) a po drugie pan Pruszkowski z Morąga ma niby dane tego pilota który zginął i ponoć zamieszkiwał na koloni robotniczej w Morągu. Zainteresowanych zapraszam na prv. :lol:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

3mwoj pisze:
Może trochę nieporadnie,ale coś tam widać.Zastrzegam że są to moje ustalenia oparte na opowieściach osób pracujących przy rozbudowie lotniska,oraz wizjach lokalnych.Przerywaną czerwoną linią zaznaczyłem niemieckie drogi kołowania nieukończone lub pokrywające się z polskimi.
W nebieskim owalu miejsce w którym w 1973r testowano bomby do niszczenia pasów startowych.

Gdzie to zaznaczyles, moglbys podac linka czy cuś ??

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Co do hangarów, byłem parę dni temu na lotnisku, jeden z nich znalazłem, przynajmniej tak mi sie wydaje, ale mam pewne wątpliwości czy to on, ponieważ wygląda inaczej od tego na zdjęciach od 3mwoj'a, głównie chodzi o cegły z jakich został zbudowany (biało-czerwone), być może był naprawiany lub rekonstruowany, ciężko stwierdzić, w środku ktoś zrobił sobie wysypisko, tzn. składowisko zgniłych balotów, jednakże położenie(obecność drogi kołowania), oraz liczne ślady po kulach w ścianie, z których kilka udało mi sie wyciągnąć, wskazuje na to iż może to być właśnie hangar

Odpowiedz z cytatem  

Czy ktoś zna może dokładną lokalizację tego lotniska obok krzykał?? a moze ma zdjęcie satelitarne?? prosze o maila concord123@o2.pl

Odpowiedz z cytatem  

Spróbuj wjeść na stronkę www.geoportal.gov.pl. Zdjataka są dośc czytelne , a więc pas startowy odrazu namierzysz. Rob

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ariel123123 pisze:
Czy ktoś zna może dokładną lokalizację tego lotniska obok krzykał??
Zna.Byś się może przywitał,czy cuś

Odpowiedz z cytatem  

Witam, parę minut temu się zarejestrowałem i już widzę, że to świetne forum. Samolot ze zdjęcia to na 99% Messerschmitt Bf-109 E.

Odpowiedz z cytatem  

Witam. Przepraszam, że sie wczesniej nie przywitalem. Jeśli ktoś byłby mi w stanie powiedziec coś o lotnisku niemiecki koło krzykał to bardzo prosze o pomoc. Chodzi mi głownie o lokalizację i czy wogóle jakieś szczątki pasa zostały. Niechodzi mi o to na którym stacjonował 29 PLM ale te stare za czasów niemców. Piszcie na maila najlpeij concord123@o2.pl

Na tej stronce geoportal.gov.pl czy jakoś tam jest tylko dobrze widoczny pas który był po wojnie budowany do użytku np. 29 PLM. Mi chodzi i niemeickie stare w kierunku Nowego dworu jak sie na krzykały jedzie :?:

Odpowiedz z cytatem  

Witam. Moze poproszę fachowców od historii lotnictwa o podanie jednostek lufftwaffe które wykorzystywały samoloty FW 200. Wiem z relacji swiadków że sna lotnisku w Ornecie ( worditt) stały samoloty czteromotorowe a więc jedynie mogły byc to wspomiane wyzej Condory. wiadomo że okres swietności wypadał na lata 42-43 gdzie działały na akwaenach Atlantyku. A te które znalazły sie na lotnisku w Ornecie? czyżby stąd startowały na połowy na Bałtyk? a może pod koniec wojny pełniły już tylko role transportową?
Doadm że w zeszłym roku wyskoczyła tu balacha a 33 eskadry lotniczej ( Elbląg). A więc mamy potwierdzenie że literatura prawidłowo podaje fakt bazowania częśći szkoleniej 33 eskadry z Elbląga.
Pozdrawiam Rob

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam
Zwracam się z prośbą o pomoc ustaleniu przeznaczenia dwóch bliżniaczych okopów(ukryć?)Przypominają typowe okopy dla pojazdów,ale...
Prawdopodobnie połączone były kablem,wyrażnie widać rów w którym był położony. Okopy są bardzo głębokie(od dna do szczytu obwałwania ok. 2m)część pozioma dna ma wymiary 5x5m wyłożona brukowcami.Prostopadle do rowu łączącego okopy biegnie jeszcze jeden rów na końcu którego znajduje się betonowa podstawa o wymiarach2,40x1x0,6m(fundament?)bez elementów metalowych(wykrywka nie reaguje)
Mam podejrzenia co do przeznaczenia tych obiektów,ale nie chcę niczego sugerować.Niestety,teren przysypany śniegiem zdjęcia są nieczytelne.Proszę o sugestie

Załączniki:
Komentarz: betonowy fundament,z tyłu po prawej widać fragment rowu(ta ponura bestia to przenośny element dekoracyjny)
beton.JPG
beton.JPG [ 70.17 KiB | Przeglądany 4842 razy ]

Ostatnio zmieniony 29 kwie 2009, 19:23 przez 3mwoj, łącznie zmieniany 1 raz
Odpowiedz z cytatem  

:) Witam. Jeszcze raz poproszę o pomoc w odkrywaniu historii orneckiego lotniska. Na terenie znajduje się kilka fundamentów po hangarach które sa niewykle małe jak na potrzeby napraw samolotów. Przeważanie są umieszczone w obrysie 25 x 20 kroków. Podłoga betonowa. Proszę o sugestie do czego mogły służyć one hangary? Proszę też o linki związane z umundurowaniem lotników radzieckich. Stronki z opisem broni, umundurowania wojsk niemieckich jest bez liku, tych o wojskach radzieckich duzo mniej.
Może ktos dorzuci linki o radzieckich pułkach lotniczych to będzie super. Dzieki pomocy Krzyżaka wiem ze lotnisku w Ornecie bazował 64 pułk szturmowy. Czy był to jedyny? Na ten temat nie odnalazłem zadnych informacji.
Pozdrawiam Rob.

Odpowiedz z cytatem  

3mwoj, powiedz mi w jakim miejscu na lotnisku mniej-więcej się to znajduje, bo nie mogę sobie tego miejsca skojarzyć. Postaram się dowiedzieć czegoś na ten temat.

Odpowiedz z cytatem  

:) Witam. Po "przeszperaniu" dostępnej literatury mogę powiedzic z dużą pewnoscią iz poruszana sprawa "czteromotorowych" samolotów bazujących (krócej lub dłużej ) na lotnisku Wormditt to na pewno FW200. Z danych wynika że przegranej bitwie o Atlantyk samoloty te powoli zostały wycofywane z funkcji rozponawczo bombowych wód morskich. Pod koniec 44 roku wiekszośc była przeznaczona do celów transportowych. W tym tez okresie FW 200 latały z pomocą dla wojsk odciętych w Kurlandi , a więc mogły często lądowac na wormiteńskim lotnisku. Problem mam tylko z ustaleniem jednostki lotniczej która tam operowała.
Mozna też przypuszczac że systemy radarowe zamontowane na tych samolotach mogły z powodzeniem współpracowac z innymi jenostkami lotniczymi np: NJG5 czy NJG102 operujących z lotnisk Warmii w systemoie działań nocnych..
Ciekawostką jest też uzywanie przez NJG5 samolotów FW189. Ciekawa konstrukcja która przypominała "Ramę". Stąd tez pojawiło sie moje pytanie we wczesniejszych postach o tąże ramę.
Nieprawdaż że pomimo tego iż lotnisko nie zostało dokończone i nie nabrało chrakteru stacjonarnego przeżyło "lądowania" sporej ilości różnych typów samolotów .
A teraz poszukuję danych o pułkach radzieckich które "bawiły" na tych terenach. Jedna infromacja potwierdzona . Od marca 1945r bazował tam 64 pułk szturmowy. Moze ktos pomoże mi i wskaże linki na których mógłym znależc historię pułków radzieckich.Pozdr. Rob

Załączniki:
fw_189.jpg
fw_189.jpg [ 50.09 KiB | Przeglądany 4514 razy ]
fw200.jpg
fw200.jpg [ 12.17 KiB | Przeglądany 4506 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Na e bayu wyszperałem taką kopertę.
Sch/Fl.Ausb Regt.33.Chyba chodzi o 33 eskadrę szkolną-to jest O.K.
Zastanawia mnie tylko data na stemplu 21.02.1940 :shock: W dostępnych materiałach stoi że eskadra stacjonowała w Ornecie od 1941.
Może mi ktoś zasugerować jakieś wytłumaczenie?

Załączniki:
Wormd.jpg
Wormd.jpg [ 20.27 KiB | Przeglądany 4323 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Data na stemplu to 2.12.40 a nie 21.02.40- może oficerowie sztabowi szykowali logistykę nowej jednostki.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To się nazywa zalążki. Kiedy powstaje nowa jednostka, lub zmienia dyslokację najpierw jadą właśnie zalążki i tak jak mówisz Andrew, przygotowują obiekt dla sił głównych. Przy rozwiązywaniu też jest taka grupa, ale wtedy mówi się o niej pozostałości. Czas działania dla takich pozostałości czy też zalążków, to często kilka miesięcy.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Andrew pisze:
Data na stemplu to 2.12.40 a nie 21.02.40
:oops: Proszę o uwzględnienie mojego podeszłego wieku :wink:
Mimo wszystko data nadal jest interesująca.Możliwe że to były poczatki lotnictwa w Ornecie.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.