Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 01:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość

Czołem
Cmentarz w Dzikowie istnieje ,a właściwie jeden nagrobek sie ostał,mam kontakt ze ślązakiem mieszkającym w niemczech,który ma tam pochowanego ojca(nie można namierzyć tej mogiły) był pochowany w lutym 44,mapisałem e-meila do niemiec i mam obiecane że prześla mi dokumentacje z archiwum parafialnego z Lipska ,bo tam znajdują się dokumenty koscielne(pewnie szczątkowe)z Kadyn pod co podlegała parafia Dzikowo.
Zobaczymy co przyjdzie ,będzie mozna porównac z księgami katastralnymi.
Osobiście wątpie ,że był to cmentarz rodzinny ,ale może???ciekawe czy Waldburgów czy Schwerinów jak już.
Pijaczką nie ma co wierzyć bo maja fantazje i mówili mi dużo rzeczy tym wiecej im mniej mieli winka.
pozd

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wygladał na rodzinny, bo 1/ mały 2/ przy drodze wychodzącej z parku, ale nie przy samej drodze, tylko w lekkim oddaleniu 3/ na skarpie nad strumieniem. Wszystko to można spotkać również przy cmentarzach wiejskich, ale znacznie rzadziej. Przy braku nawet resztek trudno datować, ale pachnie mi drugą połową XIX wieku.
O ten pod czerwoną strzałką mi chodziło. Podobno jest też jakiś na zamkowej górze.

Załączniki:
mapka.jpg
mapka.jpg [ 98.51 KiB | Przeglądany 5404 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Ja #*!%$!!!!! jak ja tam zmarzłam :!: :!: :!:
Tym razem nie starczyło czasu na Dzikowo więc nie wiem co tam się działo. Mnie dziś jeszcze jak wyjeżdżałam nieprzyjemnie zaskoczył wygląd cmentarza, który znajduje się na skrzyżowaniu Pareżki-Bukowiec z drogą na Lelkowo. Ktoś na tej górce wypasa krowy. Krowie placki pokrywają dokładnie całą powierzchnię cmentarza na którym nadal widać nagrobki :!: Jakie to dziwne, że na groby własnych bliskich lata się przy każdej okazji, pastuje, przesiaduje, ustawia fantazyjne wzory ze zniczy a na grobach obcych i goowno leżeć może :evil:
Ze zdjęciami Pareżek w ręku przeszłam się po wsi. Przy pomocy naszego gospodarza dowiedzieliśmy się prawie na 100% gdzie stali jeńcy na drodze. Okazuje się, że owszem stodoła stoi ale...... już nie ta :? Została przebudowana po wojnie. Wg mnie to pierwsza stodoła u wlotu wsi od strony Kamińska. Za nią widać budynek z murem pruskim, po nim są tylko fundamenty.
A z plotek to podobno ktoś chce się znów pobudować na górze w Pareżkach :wink:

Odpowiedz z cytatem  

Ja tam miałem ciepło ,w tym tygodniu niestety nie byłem bo pourywałem mosty w samochodzie i to mnie uratowało od zimnej wstrętnej pogody. :D Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  

Meickel ,to co zaznaczone jest na mapie strzałką to stary cmentarz ale nie związany z Dzikowem ,podobno przełom XVIII/XIX ,było tam kilka mogił i cmentarz był juz zaniedbany w 45/46roku.Tak mi mówili ludzie którzy osiedlili się zaraz po wojnie.Jak będe teraz w Górowie to dopytam się jeszcze w UMIG,muszą mieć coś w ewidencji pozd

Odpowiedz z cytatem  

Witaj Meickel
Dostałem meila z niemiec na temat tego cmentarza,poproszono mnie o kontakt telefoniczny w związku z tym proszę o konkretne pytania dotyczące tego tematu priv. krak-tech@wp.pl

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Góra Pareżki

Witam zainteresowanych tematem.
Dziś byłem w Pareżkach. Upał nie pozwolił aby można było wdrapać się na górę. Moim zdaniem to jest ten budynek, który jest na zdjęciu z jeńcami zamieszczonym w poprzednich postach. Co o tym sądzicie? Pozdrawiam marko290256. I jeszcze trochę informacji na temat Pareżek na które natrafiłem ostatnio.

PAREŻKI
Pareżki, niem. Parosken. Początki osady nie są znane, lecz jej losy późniejsze (od XVI w.) pozwalają sądzić, że można dopatrywać się analogii z pobliskimi Orsami. W 1535 r. książę Albrecht nadał obszar wsi swemu radcy Hansowi Jakubowi von Waldburgowi. Fakt należy do pierwszych znajdujących potwierdzenie źródłowe. W 1665 r. Pareżki przeszły na Schwerinów i stały się częścią majoratu Dzikowskiego. W 1785 r. wieś miała 14 dymów, a w 1821 r. liczyła 92 mieszkańców. Gdy w połowie XIX w. Dokonano tzw. Separacji gruntów i zaniechano trójpolówki, powstałą nadwyżkę ziem zasiedlono. I tak, gdy w 1815 r. było w Pareżkach 12 gospodarstw na 1780 morgach, to w 1859 r. istniały tu już 24 gospodarstwa na 1740 moragch oraz 7 zagrodników na 50 morgach, w 1928 r. we wsi był młyn i 279 mieszkańców. Według danych z 1983 r. wieś liczyła 15 domów i 66 mieszkańców, 15 gospodarstw
Historyczny układ przestrzenny, charakterystyka zabudowy tradycyjnej:
Układ przestrzenny zachowany szczątkowo. Zachowało się tylko kilka zagród
Elementy historyczne podlegające ochronie konserwatorskiej:
cmentarz.
Warunki ochrony archeologicznej:
wszelkie inwestycje na terenie miejscowości muszą być poprzedzone archeologicznym rozpoznaniem powierzchniowym.

Załączniki:
Pareżki 26 08 2001 r.jpg
Pareżki 26 08 2001 r.jpg [ 84.76 KiB | Przeglądany 4877 razy ]
TH9MTbptbzjOnj6mCB.jpg
TH9MTbptbzjOnj6mCB.jpg [ 56.11 KiB | Przeglądany 4879 razy ]
VPS8YoIRGU1La0vY3B.jpg
VPS8YoIRGU1La0vY3B.jpg [ 48.3 KiB | Przeglądany 4910 razy ]

Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 01:51 przez marko290256, łącznie zmieniany 2 razy
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Układ drogowy nie pasuje. Wojenne pokazują perspektywę jakiejś głównej drogi, a tu jesteś prostopadle do głównej drogi i tyllko pastwiska po drugiej stronie (przypadkiem znam to skrzyżowanie).

Odpowiedz z cytatem  

Witam.
To jest jedyny budynek w Pareżkach ustawiony tak do drogi. Zdjęcie zrobione jest z użyciem zoomu i dlatego to zakłócenie perspektywy. Jest jeszcze jeden szczegół a mianowicie usytuowanie drzwi w tym budynku gospodarczym.

Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 01:52 przez marko290256, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  

Ja też uważam , że to ta stodoła :) Byłam w maju i dokładnie się przyjrzeliśmy. Podobnie twierdzi P. Konieczny. Okazuje się, że obecnie stojąca stodoła choć wygląda niemal identycznie została po wojnie poprawiona. Tzn ściana szczytowa widoczna na zdjęciu została odbudowana( w dość niechlujny sposób). Nie ma też budynku, który się ze stodołą łączył- dziś to przybudówka stodoły. W tle widać po prawej bydynek z murem pruskim. Dokładnie w tym miejscu znajdują się fundamenty. I po budynku po środku (białym), w tle też są.

Odpowiedz z cytatem  

Witam i dzięki za podjęcie tego tematu.
Jestem pewny na 100 % że własnie jest to miejsce (jest to przy wjeździe do wsi). Wskazuje na to ukształtowanie drogi biegnącej przez wieś a mianowicie tylko z tego miejsca widać zakręt drogi w lewo dalej droga biegnie przez wieś skręcając lekko cały czas w prawo i tylko z tego też miejsca widać gospodarstwo na zboczu góry, które jest widoczne na zdjęciu z czasów wojny. We wrześniu wybiorę się jeszcze raz w tamte okolice (jak pogoda pozwoli) i zrobię zdjęcia sprzętem analogowym z obiektywem takim jaki był użyty do zrobienia zdjęcia w 1940 roku.

Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 01:54 przez marko290256, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Zdaje się że to studnia. Wystarczy sprawdzić czy obecnie znajduje się w tym samym miejscu.

Załączniki:
st.jpg
st.jpg [ 45.16 KiB | Przeglądany 4428 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Studni nie ma. Ale nie opierałabym się za bardzo na niej. Ostatecznie minęło prawie 70 lat. W moim ogrodzie były dwie studnie i teraz poza lekkim zapadnięciem gruntu nie ma po nich śladu.

Odpowiedz z cytatem  

Studni nie ma to fakt ale wystarczyą 3-4 odwierty i będzie wiadomo czy była w tym miejscu.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ta góra to faktycznie ciekawy temat a że się spotkałem z kolegą ze Śląska to zrobił sie całkiem ciekawy.
Facet jest górnikiem a dokładniej inżynierem górnictwa a w dodatku projektował wiele chodników i to nie tylko w kopalniach.
Tak sobie siedli my przy piwku ( i nie tylko )a że miałem dostęp do internetu no to heja na Naszą strone i tak go trochę zacząłem wypytywać,zapytywać.Myslałem że delikatnie mówiąć oleje sprawe ale jakoś go zainteresowało no i po przeczytaniu wszystkich postów wziął się i zaczał nawet dzwonić do swoich kolegów.Według niego to bardzo dziwne żeby w tak oszalowanych tunelach przez tak długi czas jezdziły wózki z urobkiem,po prostu jest to niebezpieczne i raczej powinny byc tam wzmocnienia stalowe lub betonowe a takich jak pamiętam nie było.Potem stwierdził ze moze ktos cos budował na dole a dla bezpieczeństwa własnie użył takiego szalunku bo mała ilosć materiału wybuchowego w piekny sposób zamyka drogę na dół.
No ale to juz jest moje zdanie - Jak się chłopaki budowały to raczej nie myśleli o Armii Czerwonej i roku 1945.
Ha ale najlepsze zostawiłem na koniec bo pogadali my jak stare Polaki,tak przy paliwie ciężkim aż tu nagle kolo cos sobie przypomniał i pyta sie mnie :"Czy tam ktoś sprawdzał moze poziom napromieniowania tej góry i okolic?" no a ja na to zrobiłem dziwną minę i bo pomyslałem że może to paliwo ciężkie było za ciężkie albo moze było go za dużo.Chłopina co prawda lekko zawiany był ale coś zaczął mówic o podobnych sztolniach w kopalniach uranu na terenie Polski.
No i teraz nie wiem co mam o tym myślec bo w internecie raczej mało jest materiałów na ten temat ale z drugiej strony uran w Pareżkach to już zakrawa na fantastyke naukową.Może by sie ktos przeleciał z licznikiem po okolicy,ja niestety takowego nie posiadam.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

TEBE pisze:
No ale to juz jest moje zdanie - Jak się chłopaki budowały to raczej nie myśleli o Armii Czerwonej i roku 1945.

Mosty budowane w latach 30-tych mają komory na ładunki wybuchowe, a obiekty wojskowe miałyby nie być przystosowane do wysadzenia?

Co do zdjęcia, sprawdziłem perspektywę na Messtischblatcie i zgadza się. To miejsce, o którym myślicie. Zmyliły mnie współczesne zmiany w zabudowie.

Odpowiedz z cytatem  

Oglądałem teleexpres i widziałem news o odwiercie o przez który widać sztolnie niemieckie
,czy to chodzi o te w pareżkach? Do dalszych badań ma dojść tej wiosny.

Odpowiedz z cytatem  

Informacja była tak krótka, że niewiele usłyszałam....ale nie sądzę.

Odpowiedz z cytatem  

Dzis byłem na tej górze przepiekny widok POZDRAWIAM

Odpowiedz z cytatem  

S.Dzięki, będę czekał na nowe news'y w tej sprawie. Byliśmy w Wólce Orłowskiej, Bolejnach jest tam wiele 1-dno 2-osb.bunkrów w szczególości przy rzece łynie, warto tam odpalić detektor. :?:
Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.