Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:21

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Cze Tomek daj namiary na prv.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Odnośnie Ostródy - w ksiązce T.Walichowskiego "Warmia Mazury Powiśle" - na str 70. wymienione są następujące jednostki "...zblizyły się do Ostródy obsadzonej przez garnizon niemiecki, składający się z licznych jednostek 2 armii polowej. Miasta broniły m. in.: pododdziały mławskiego ośrodka wyszkolenia, 6 pułk forteczny, stały garnizon w liczbie 600 zołnierzy, batalion karabinów maszynowych "Wisła" i "Pregoła", 63 batalion cięzkich karabinów maszynowych, 75 samodzielny batalion forteczny.(...) Główne siły nieprzyjacielskie zostały pobite, reszta pod osłoną ciemności nocy wycofała się na północ." Natomiast Morąga - ztego co ustaliłem - bronił oddział utworzony z rozbitych i wycofujących się różnych jednostek oraz część 37 zapasowego batalionu artylerii zmotoryzowanej, który stacjonował w Morągu.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Andrew i Osterode jesteście normalnie bogami :) Mam ciekawą historię na temat wycofujących się z ostródy odziałów... Wszystko szło na północ... w lesie za Ostródą bardzo ciekawa historia... niemcy uciekali dłuższą trasą a ruski na skróty za nimi i z plotką się ustawili dosłownie z flanki zbliżającej się kolumny.. i sruuu jak do kaczek. Bilans znalezisk=szczątki blach, łuski plotki i niemieckie, taśmy od mg, i rozwalone działo pancerne (oczywiście znalezione szczątki a nie działo :wink: ) hehs znacie podobne historie z okolicy????

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ziomel a gdzie kopałeś? Złaziłem tereny wokoło Ostródy w promieniu ok 10 km. Fantów jak na lekarstwo (jeśli chodzi o 1945 r.). Z takich ciekawszych historii jakie słyszałem to potyczka w okolicach J. Drwęckiego- jednak nie daje jej wiary, bo Niemcy spieprzyli zanim AC wkroczyła do miasta. Możliwe, ze rozwalili tam kilku maruderów bo fanty jakieś wpadały.
Ogólnie Ostróda to teren bardzo nudny jeśli chodzi o 45 rok. No chyba, ze mowa o wykopach na terenie miasta. Czasami można natrafić na ciekawostki.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  

Czy wsród tych niezmiernie ciekawych informacji ktoś mógłby wrzucic dane o niemieckim sprzęcie, jaki mógł w okolicach Morąga-Miłakowa-Ornety brac udział w walkach? Chodzi mi o przygotowanie dioramy z modelami w skali 1/35. Zapewne stugi IV, ale czy jakieś formacje z tygrysem lub panterą także? Czy jakieś działa np marder?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Kolego Osterode owa historia miała miejsce trochę dalej.. Okolice Miłomłyna.. Słyszałem też o 2 rozwalonych ruskich czołgach lub działach pancernych w tamtych okolicach- jeden przed Miłomłynem. Czyżby nasz bohater z artykułu był też jednym z ostatnich, opuszczających to miasteczko?? Może tak być, gdyż Miłomłyn zdobyto następnego dnia gdy się ewakułował z Ostródy. Osterode masz jakieś info okolic Samborowa??

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Samborowo powiadasz- przez pewne osoby nazywana wioska cudów. :D Dlaczego to zostawię dla siebie.
Ogólnie tereny położone za Samborowem stanowiły magazyny amunicyjne, a w latach powojennych służyły jako teren zbiórki i likwidacji wszelkiego rodzaju amunicji.
Tamtejsze lasy naszpikowane są niewypałami jak dobra kasza skwarkami. Trafiały sie nawet polskie zapalniki RYG(?)
Nie wiem ile ludzi zginęło tam od czasów wojny (zapewne sporo), ale ja zaprzestałem eksploracji tego miejsca pomimo kilku fajnych trafień. Za dużo tam złomu leży.
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=241726#241735
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=242358#242358
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=299309#299309
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A czy Boguszewo należało też do kompleksu magazynu amunicji?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Z tego co mi wiadomo to nie. Z reszta występowanie fantów to potwierdza. Im dalej w kierunku Boguszewa i Liwy tym biedniej.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Z Boguszewa w kierunku Samborowa po prawej?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

I po prawej i po lewej :D

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dzięki wielkie bo słyszałem niestworzone historie :D

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wiosen1 opowiedz jakaś. Zapewne będą to podobne historie jakie ja słyszałem.
O hełmach FJ, parabelkach, MG. Prawda jest, ze na takim terenie musiały być strażnice i baraki, ale sam nigdy takich fantów tam nie doświadczyłem.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Raczej o bardzo dużej ilości niewypałów i amunicji poukładanej w rzędach w rowach-ziemiankach do tego celu wykopanych, jacyś miejscowi mieli nawet problemy z tytułu łatwego pozyskiwania surowców wtórnych, ale o hełmach to cisza nic nie słyszałem może i coś leży oprócz urwiłapki w gruncie? Jak myślisz. A może masz jakieś informacje o terenie JAŚKOWA, MIĘDZYCHODU, MAZANEK i JANIK WIELKICH. Byłbym zobowiązany.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Co do miejscowości przez Ciebie podanych to niestety nie mam żadnej wiedzy :(
A wracając do urwilapek to 100% prawda. Sam widziałem sosenkę obwieszona GR.W 34 jak bożonarodzeniowe drzewko.
Ogólnie terenu jako miejsce poszukiwań nie polecam-cokolwiek by tam nie leżało.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Potwierdzam, potwierdzam... O tyle tam lepiej bo nie ma tylu "ogórków" tak jak w Iławie ale i tak adrenaliki masa... jak się kopnie tam gdzie nie trzeba to można się "lekko" rozdrobnić.... :twisted: Ale ja słyszałem, że tam pewien nasz kolega po fachu tzw. "kamikadze" wydobył kilka sztuk rozpylaczy i piecyk polowy... Jednak nie napalajcie się i tak bo nie ma sensu za kawał zardzewiałej stali podziwiać lasu z lotu ptaka... Osterode a wiesz może coś o tych dość dużych ziemiankach koło drogi?? Mi to wygląda na jakąś pozycję- moździerze ale nie wiem..?? Tomek pochwal się co w tym czasie jak mnie nie było poznajdywałeś... hehs :wink:

Aha jeszcze zapomniałem się zapytać... Znacie jakieś fajne i ciekawe miejscówki od Ostródy w kierunku Olsztyna????

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

WITAM WSZYSTKICH.
Dokopałem się do jakiegoś info na temat jednostek stacjonujących lub też broniących Iławy 21-22 stycznia 1945r. Cy to wiarygodne dane?? Dodam że pochodą ze strony: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Kasernen/Wehrkreis01/KasernenDeutschEylau-R.htm

Znalazłem też info o obronie iławy w 45r.przez jednostki znanej wszystkim 18DGPanc - czy to prawda?? Śledząc szlak bojowy tej dywizji wychodzi na to że tak...

Die Stadt Deutsch Eylau heißt heute Ilawa und liegt im Norden Polens. Die Stadt gehörte bis 1940 zum Wehrkreis I und anschließend zum Wehrkreis XX.

Fronttruppenteile
Infanterie-Regiment Deutsch-Eylau
Stab / Infanterie-Regiment 3
II./Infanterie-Regiment 3
I.(E.)/Infanterie-Regiment 3
13. Kompanie/Infanterie-Regiment 3
Pionier-Kompanie Deutsch-Eylau
Landesschützen-Bataillon 265
Landesschützen-Bataillon 713

Ersatztruppenteile
Ergänzungs-Bataillon 1 Deutsch-Eylau
Infanterie-Ersatz-Regiment 86
Grenadier-Ersatz- und Ausbildungs-Regiment 491
Grenadier-Ersatz- und Ausbildungs-Bataillon 151
Infanterie-Ersatz-Bataillon 167
Infanterie-Ersatz-Bataillon 184
Sturmgeschütz-Ersatz- und Ausbildungs-Abteilung 600
Ergänzungs-Bataillon 1
Sanitäts-Staffel
Heeresfachschule (V.W.)
Heeresfachschule (V.)
Heeresfachschule (L.)

Kommandobehörden / Dienststellen
Marine-Kraftfahr-Park Deutsch-Eylau
Heeres-Standort-Verwaltung
Standort-Kommandantur
Ausbildungs-Leiter
Wehrmachtfürsorgeoffizier

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

tomaszek odezwij się na prv: wiosen1@o2.pl

Odpowiedz z cytatem  

Jest może dostępny gdzieś opis walk o Iławę?? Ewentualnie jakaś mapa z 1945r z liniami obronnymi? Widziałem gdzieś na jakiejś mapie iż uderzenie wojsk rosyjskich szło z południa na północ przez Iławę i okolice. Jak by ktoś napisał jakie jednostki Rosyjskie walczyły w okolicach było by miło. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Na Eylau maszerowała 5 armia pancerna gwardii generała pułkownika Wolskiego.
Miasta broniła 461 dywizja piechoty, sądząc po numerze to Volkssturm.
zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.