Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:15

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Tak sobie oglądam zdjęcia na portelu (http://www.portel.pl/artykul.php3?i=63834) z nową aranżacją Ratusza Staromiejskiego (której de facto jeszcze nie widziałem na żywo) i już wypatrzyłem poważnego babola. Podpis pod planszą na zdjęciu nr 5 jest błędny - zdjęcie pochodzi z II poł. XIXw. (prawdopodobnie jeszcze z trzeciej ćwierci). Reprodukowane było w albumie "Elbląg Stare Miasto" pani Lubockiej-Hoffmann z również błędnym opisem (których zresztą w albumie nie brakuje). Nie mogą to być lata 30 XXw. gdyż drewniany Badeanstalt z pierwszego planu na rzece Elbing (zwany wówczas "Badehaus auf dem Elbing") już wtedy nie istniał. Został zbudowany przez Wilhelma Haertel w 1825 roku i rozebrano go około roku 1895. W oddali przy nabrzeżu widać ponadto szachulcową sylwetkę przebudowanego ok. 1785 roku żurawia portowego jak i Licenthausu, które również rozebrano długo przed rokiem 1900. Najwyraźniej muzeum jedynie udostępniło zdjęcia, ale już nikt nie zweryfikował podpisów, które zapewne zerżnięto bezrefleksyjnie z albumu Lubockiej-Hoffmann.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Otrzymałem naprawdę pomocne materiały ze zbiorów naszego Muzeum i Archiwum Państwowego w Gdańsku, więc powracam na drugi brzeg - na Wyspę Spichrzów. Niedługo spodziewać się można mostu wysokiego (po małym liftingu wynikającym z zachowanej dokumentacji z 1790 roku) i budynku giełdy z Cesarzem w tle.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Oczami wyobraźni widzę jego rekonstrukcję na Wyspie. A w środku jakiś fajny hostel. A może klub? A nawet biurowiec.
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jest progres. W ciągu tygodnia powstał cały zespół przy Moście Wysokim: dwa spichlerze i budynek giełdy, w którym brakuje już tylko figury Merkurego, drzwi wejściowych i reliefu w tympanonie (jak narazie jest tekstura). Budynek giełdy zbożowej został wymodelowany na podstawie oryginalnego projektu Friedericiego datowanego na 8 stycznia 1790 roku, przechowywanego w Archiwum Państwowym w Gdańsku (tu podziękowania należą się pani Wiesławie Rynkiewicz-Domino z naszemu Muzeum za jego udostępnienie), jednak niezbędne było wprowadzenie poprawek, gdyż porównując plany z zachowanymi zdjęciami wnioskuję, że Friederici zmodyfikował nieco projekt w wersji finalnej. W święta planuję zrobić Most Wysoki i wykończyć nabrzeża, by skupić się później na pociągnięciu dalej zabudowy od ulicy Śledziowej na północ w stronę ulicy Orlej.
Przy okazji rozwiązał się problem wydajności. Dopiero teraz (a programem bawię się już od 4 lat) odkryłem opcję warstw, które definiuje się dla każdego obiektu i można je do woli ukrywać bądź przywoływać, co znacząco zmniejsza obciążenie procesora i zwiększenie wydajności w trakcie pracy. Teraz mogę trzymać całe miasto w jednym pliku i bardzo usprawni mi to pracę :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Detal Giełdy - fronton ze stiukowymi festonami i wypukłym herbem Elbląga z wieńczącym całość posągiem Merkurego. Upraszczając sobie nieco założyłem, że orzeł pruski mógł być niekoniecznie stiukowy, a malowany :) i tu mała ciekawostka: krój orła zapożyczyłem z nagłówka numeru Elbingsche Zeitung wydanego w przeddzień sporządzenia projektu giełdy przez Fredericiego - zatem teoretycznie mógłby być jego pierwowzorem. :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Po dłuższej nieobecności - nabrzeże wschodnie przy moście Niskim: Licenthaus, magazyn, plac składowy i żuraw. Z tyłu po lewej fragment budynku wagi żelaznej. Ze względu na skąpą ikonografię magazyn jest niejako wariacją na temat, stworzoną na wzór budynku stojącego nad rzeką po drugiej stronie mostu, niedaleko nowego żurawia na terenie pakowni. Kamienice z tyłu są zrobione we fragmentach, dlatego ich tu nie pokazuję.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mamy kolejnego zucha na fejsbuku, i tym razem to nie jest fałszywy alarm.
Po kilku moich komentarzach na jego stronie, którą nazwał dumnie "Elbląg Wczoraj i Dziś" gość wysłał mi priva o następującej treści:
Cytuj:
"udalo sie zaistniec? Czujesz sie teraz jak bohater?...bez komentarza..."

Było to co prawda w lipcu, ale wiadomość odczytałem dopiero teraz, bo wiadomości od nieznajomych trafiają do ukrytych. Przy okazji, kiedy wczoraj raczyłem napisać, że w Bażantarni były tylko cztery wieże widokowe a nie trzynaście, a wieża którą widać było na dodanym do posta zdjęciu jest tak naprawdę wieżą Bismarcka w Bydgoszczy zburzoną w 1928 roku, chyba przesadziłem i zostałem wspaniałomyślnie obdarowany banem. Oczywiście wszystkie moje komentarze zostały tym samym usunięte. Jak widać, facet nie lubi kiedy ktoś mu wchodzi do piaskownicy i zabiera się za jego zabawki. Do tego podkrada zdjęcia bez podania źródła (znalazłem własnoręcznie przeze mnie skanowane fotografie) i publikuje skopiowane z różnych stron informacje bez uprzedniego sprawdzenia ich wiarygodności - często wyssane z palca. W każdym razie nie próbujcie go naprowadzać, bo też dostaniecie bana i jakąś pyskówkę gratis ;)

Odpowiedz z cytatem  

Witam kolegów po dłuzszej nieobecności,
dla amerykańskiego klienta poszukuję informacji o rodzinie Berlowitz z ul. Rybackiej oraz ich domu Berlowitzsches Haus. Klienta interesuje szczególnie osoba Felixa Berlowitza.
Z góry dziekuję.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz.