Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:15

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Ano zgadza się fajnie się czytało i przeglądało ten temat może wkrótce kolega ziege73 się odezwie :D

Poczekajmy :)

Odpowiedz z cytatem  

Jestem Jestem ;) Wiem ze od bardzo dawna nic nie zamieszczalem na tym forum. Powiem tak ze temat jest w zawieszeniu Ale nie zamykam go! Mam plany takie aby wykonac całe stare miast do 1945 w 3D. Ale na dzis nie jestem wstanie powiedziec kiedy to nastapi. Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A można mieć do Ciebie specjalną prosbę?
Do książki potrzebuję rekonstrukcji Schmiedestraße z lat 30-stych i 40-stych XXwieku. Dodam do tego Alter Markt i Spierringstraße.
Dałoby radę coś takiego szybko wykonać?
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Oki fajnie że nie zaprzestałeś pracy nad tym projektem czekamy na owoce twojej pracy :D

pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Gdzieś tu na forum były fotki miasta z lotu ptaka.
Jeżli ktoś pamięta gdzie, to prosze podrzucić linki.
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wielkie dzięki Mike.
I czekam wraz z innymi na dalsze Twoje prace.
A może na planie starego miasta, który posiadać wstawić rekonstrukcję zdjęciową?
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Nie ma za co :wink:
Po sesji powinno pojawić się coś nowego.

Basenji pisze:
A może na planie starego miasta, który posiadać wstawić rekonstrukcję zdjęciową?

Możesz rozwinąć swoją myśl?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Oczywiście. Wyobrażam sobie to jako zdjęciową rekonstrukcję ulic. Na mapie Starówki ( z siecią kamienic) znajdują się linki, odnośniki (?), które po najechaniu pokazują odpowiedni fragment ulicy. Czyli po prostu poruszasz się wirtualne po danym fragmencie miasta. Ewentualnie można to chyba zrobić na planie całego miasta, gdyż zdjęć jest dużo. Sam chciałbym coś takiego zrobić, ale zdecydowanie przekracza to moje umiejętności komputerowe.
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Sam myślałem o czymś takim, ale z kolei mi brakuje szczegółowych pomysłów. Za to mam wiedzę komputerową. Zresztą na razie zająłem się projektem Wiki o Elblągu

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Moi studenci zrobili taki system - na przedwojennej mapie Elbląga można wstawiać znaczniki zdjęć, z kierunkiem i szerokością widzenia, po kliknięciu na znacznik pojawia się zdjęcie. Niestety uczelnia bała się go hostować ze względu na ewentualne roszczenia właścicieli zdjęć i map.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wszelkie niemieckie roszczenia dotyczace pocztówek, fotek itd z 1945 rokiem przepadły. Można więc robić użytek z przebogatych zasobów. Jest też możliwość, aby dodatkować umieścić źródło fotografii w jakimś załączniku, co rozwiązuje problem spraw autorskich kolekcji.
zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dlaczego przepadły? Od śmierci autora (nie daty zdjęcia) musi minąć 80 lat by stało się ono PD.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Edward666 pisze:
Dlaczego przepadły? Od śmierci autora (nie daty zdjęcia) musi minąć 80 lat by stało się ono PD.

Nie 80 a 70 lat. I nie koniecznie od śmierci. Jeżeli autor jest znany to tak jak mówisz od jego śmierci. Jeżeli nie jest znany to od daty pierwszej publikacji.
Basenji pisze:
Wszelkie niemieckie roszczenia dotyczace pocztówek, fotek itd z 1945 rokiem przepadły.

Nie tylko przedwojenne, niemieckie. Odnośnie zdjęć polskich to fotografie polskich autorów (lub które ukazały się po raz pierwszy w Polsce lub równocześnie w Polsce i za granicą) opublikowane bez wyraźnego zastrzeżenia prawa autorskiego przed zmianą prawa 23 maja 1994 nie podlegają ochronie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Nie wiedziałem gdzie umieścić. Jeżeli już była to proszę usunąć mój post.

Z rodzinnego albumu. Wysłana z Elbląga w 1924 roku.

Załączniki:
Elbing 1924 nn.jpg
Elbing 1924 nn.jpg [ 108.23 KiB | Przeglądany 2485 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Polecam https://www.facebook.com/media/set/?set ... 820&type=1

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Fajna sprawa, jednak z całym szacunkiem dla pana Hansa Joachima, makieta powstaje nieco fantazyjnie i mało rzetelnie odtwarza stan ówczesnej zabudowy. Najbardziej rażą ogromne przepusty bramne ze stałymi łukowatymi mostkami (które przede wszystkim powinny być zwodzone) i zarysy bastionów, na które brakuje ramp wejściowych. Układ i sama architektura spichlerzy jest późniejsza o jakieś kilkadziesiąt lat, a forma samych mostów przez rzekę Elbląg jest mocno dyskusyjna. Co prawda, skąpa ikonografia nie pozwala na precyzyjną dokładność odtworzenia wszystkiego, jednak na podstawie analogii z bogatej ikonografii pobliskiego Gdańska czy Królewca z tego okresu można odtworzyć przybliżony wygląd poszczególnych elementów małej i dużej architektury, zachowując prawdę historyczną.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cenne uwagi. A może napisałbyś do Hansa i w miły sposób zwrócił mu uwagę jak fachowiec fachowcowi? Wspólnie, choć w ożnych miejscach i na różne sposoby robicie taką rekonstrukcję, więc połączenie wysiłków dałoby wspaniałe rezultaty.
:D
Zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Pisałem już do pana Pfau'a i wysyłałem mu nieco materiałów. Co do przejazdów bramnych na Wyspie Spichrzów to wyglądały one jak na szkicu poniżej:
P.s.
Póki trwają prace ziemne w miejscu torów na ul. Rycerskiej, można sobie zajrzeć do wykopu przed gmachem poczty i obejrzeć odkryte pozostałości Bastionu Kowalskiego (prawdopodobnie fragment muru kurtynowego lub kazamatów).

Załączniki:
postmr.jpg
postmr.jpg [ 239.27 KiB | Przeglądany 1128 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

MirCrow pisze:
Edward666 pisze:
>Szerokość i długość podstawy: 1034 cm x 926 cm

O którą długość i szerokość chodzi? :) Bo podstawa nie jest ani prostokątem, ani równoległobokiem, ani nawet trapezem, tylko czworokątem z każdym bokiem różnej długości. Jak będzie cieplej to pomierzę to, bo samemu mnie ciekawią różnice.

No i o szerokości prześwitu bramy nie pisali chyba.

Co do drobnych detali to poniżej dolnego gzymsu brama jest szersza o jedną cegłę.

No dobra, chyba przeginam z tymi detalami :)

Edward mówisz i masz. Oto wzmiary, dokładniejszych nie znajdziesz. Zostały pobrane z mapy cyfrowej z zasobów Miejskiego Ośrodka Geodezyjno-Kartograficznego. Jak znam dokładność pomiarów przeprowadzonych przez geodetów to chyba nic dokładniejszego nie znajdziesz.
No to teraz kartka papieru, narysować czworokąt i orientację przestrzenną:
północ od strony ul. Stoczniowej
południe od St. Rynku
wschód od strony I LO
zachód od kościoła NMP (rz. Elbląg)
i tak długości boków:
północny 926 cm
wschodni 1024 cm
południowy 806 cm
zachodni 1040 cm
przejazd przez bramę i prześwit:
na południu: prześwit 441 cm, od południowo-wschodniego narożnika do początku wykuszu bramnego 192 cm
na północy: prześwit 371 cm, od północno-wschodniego narożnika do początku wykuszu bramnego 277 cm
Kąty wewnętrzne narożników:
północno-wschodni 84,2 stopnia
północno-zachodni 89,0 stopni
południowo-zachodni 89,5 stopnia
południowo-wschodni 97,2 stopnia
Razem 359,9 stopnia - widać że 0,1 stopnia gubi się w zaokrągleniach, ale podejrzewam że dokładność do setnej części stopnia nie jest Ci potrzebna.
Miłej pracy i czekamy na efekty.

Może odgrzewam starego kotleta, ale wczoraj byłem w Elblągu i przy okazji pomierzyłem przyziemie Bramy Targowej. Te 97 stopni południowo-wschodniego narożnika nieco mi nie pasowało. Ogólnie wyniki moich pomiarów są zbliżone do podanych przez geodezję, ale wydaje mi się, że przy mierzeniu południowej ściany zgubili gdzieś 1 metr - mierzyłem tą ścianę trzy razy i za każdym razem wychodziły mi 903cm. Rzut jest rzeczywiście nieco pokopany i podawanie kątów narożników jest mało miarodajne, bo ściany na wysokości przejazdów są krzywe i pofalowane. Zamieszczam odręczny rzut z wczorajszych pomiarów na papierze milimetrowym, może komuś się kiedyś przyda.
Jeszcze mały komentarz do rysunku: narożnik północno-zachodni ma na rysunku wyraźnie więcej niż zapisane 89 stopni, ale wynika to z "wybrzuszenia" płaszczyzny ściany i im wyżej w górę tym bardziej będzie dążył do tej wartości.

Odpowiedz z cytatem  

Widać dowodnie, jak dobrze sprawdzić jest cyfrową mapę z rzeczywistością.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.