Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:18

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dyskusja ma taki poziom ze nic wartosciowego nie moge dopisac...ale moge "dodac 3 grosze"
Na zdjeciu mike016 - "Elbląg w świetle dnia 2 grudnia 1928"...na wiezy jest ewidentnie poziomy baner na galeryjce nad zegarem...taki maly baner z dolu jest nieczytelny....co autor mial na mysli ?... da sie go dziwnym trafem odczytac na foto?:)
Dziwno -glupie to jest...
Pozdrawiam Schichau

Odpowiedz z cytatem  

Schichau, Ten baner jest chyba ważny w dziele rozszyfrowania okoliczności wykonania zdjęcia. To, jak mi sie wydaje, jest logo spółki elektrycznej, albo firmy OSRAM albo fundatora. Jak na razie udało mi sie ustalić, że w dniu 2 grudnia 1928 roku odbyło się w Elblągu Lichtfest czyli Święto Świateł. Klasyczna akcja reklamowa kilkunastu czy wręcz kilkudziesieciu firm. Cośkolwiek więcej ( niz inni ) grosza rzucił dom towarowy Loewenthala z racji jubileuszu swego istnienia.Nie mogę wrzucic zdjecia, bo przekracza 2 M.

P.S. Wyjasnienie ciekawy Czytelnik znajdzie w "Freie Prese" z dnia 3 grudzień 1928 na elbląskiej bibliotece cyfrowej. Gazete wydawali socjaldemokraci, więc gadają jak niemiecki Piekarski na mękach...Oto link:

http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dli ... nt?id=2270
na stronie 4

Mike, zwróć uwagę na tę z końca artykułu frazę: "Ile kosztował ten cały szpas ?"

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No to zagadka wyjaśniona. Pozostaje rozszyfrować tajemniczy banner na wieży - niestety, mój skaner nie dał sobie z nim rady (do tego jest mocno podświetlony co dodatkowo rozmywa napis), a nie mam pod ręką żadnego szkła powiększającego. Z pikseli, które wydusił mój skaner ustawiony na maksymalną rozdzielczość (ten malutki skrawek zdjęcia skanował przeszło minutę) wyszło coś takiego:

Obrazek

Przynajmniej znamy dokładny czas powstania zdjęcia: 2 grudnia 1928, godzina 20:33. Po obu stronach najwyraźniej dwuczłonowego napisu na banerze znajdują się coś jakby symbole piorunów, więc spółka energetyczna to chyba mocna poszlaka.

Odpowiedz z cytatem  

Mike - zwróć uwage, ile autor tej zjadliwej notatki ( mieszkał na Pangritzu ?) wymienia adresów. Czy spotkałeś gdzies te inne zdjecia z tego dnia ?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Owszem, spotkałem. Mam jeszcze to drugie zdjęcie, podpisane na odwrocie identycznie, z widokiem na Balk Ufer:

Poza tym takie zdjęcie podświetlonej fontanny von Balka (tu akurat nie jestem pewien okazji, aczkolwiek nie jest to zdjęcie z obchodów 700-lecia, bo brakuje krzyżackich bannerów):
No i bliższe ujęcie Am Wasser z pasażem Paulsa i wieżą kościoła Mikołaja. Mam też podejrzenie, że zdjęcie na stronie 53 w publikacji, która narobiła całe to zamieszanie, przedstawiona jest zailuminowana tego samego wieczoru ulica Bednarska.

P.s. Znalazłem jeszcze takie zdjęcie; jest choinka, więc na pewno grudzień, no i widać ten tajemniczy poziomy baner na wieży:

Załączniki:
EL-0408.JPG
EL-0408.JPG [ 82.87 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
Stary ratusz 14.jpg
Stary ratusz 14.jpg [ 85.54 KiB | Przeglądany 2653 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Piękne te zdjęcia!
Zaciekawiło mnie zbliżenie zegara. Wydaje mi się, że godzina na tarczy to nie na 20:33, a raczej ok. 18:43-55. Wskazówka godzinowa jest wyraźna, a minutowa rozmazana, co można by wytłumaczyć długim czasem naświetlania, który (sądząc po położeniu tej ostatniej) trwał ponad 10 minut. Zdjęcie robione po zmroku, więc to całkiem zrozumiałe. A zmierzam do tego, co zauważył komtur: "Co ciekawe, nigdzie praktycznie nie ma ludzi, czy też ich nie widać." Gdyby przechodnie weszli w kadr, to przy długim czasie naświetlania na zdjęciu raczej nie pozostałoby po nich wiele więcej, niż smugi - tak mi się wydaje.
Idąc tym samym tropem można by się zastanowić, czy zdjęcie z fontanną Balka aby na pewno nie jest z 700-lecia, bo coś (flagi?) w powietrzu po lewej jakby się ruszało, tak że zakłóca ostrość obrazu budynku + na jednym oknie widać drzewce (dla porównania: człowiek na pierwszym planie przed fontanną poruszył się i zostało z niego widmo, podobnie działoby się z łopocącą na wietrze flagą). Właściwie nawet bym się założyła, że to rok '37, ale to z uwagi na inny mały szczegół - herb na budynku i wiszącą na nim girlandę. Dla porównania zestawienie (wybaczcie niechlujną grafikę, klejona padem na laptopie ;)).

Załączniki:
herb.jpg
herb.jpg [ 193.48 KiB | Przeglądany 4542 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Co do godziny to możesz mieć rację. Wątpliwości może rozwiać spojrzenie pod lupę, bo piksele też potrafią płatać figle. Co do zdjęcia z fontanną, to po przejrzeniu wszystkich dostępnych zdjęć przyznaję, że może to być rok 1937. Ciekawe swoją drogą, że para stojąca z tyłu po lewej stoi nieruchomo i patrzy się w jednym kierunku jak zaczarowana :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Zapomniałem o jeszcze jednym zdjęciu z festiwalu świateł, dosyć zresztą znanym:

Załączniki:
rxzo.jpg
rxzo.jpg [ 53.54 KiB | Przeglądany 2654 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Prośba o potwierdzenie czy to Elbląg?

Załączniki:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg [ 76.33 KiB | Przeglądany 1630 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

witam!

Jak pod tymi czarnymi paskami napisane, że Elbing to ... Elbląg ;)

pozdrawiam
bogdans

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

To oznaczenia sprzedawcy :D Foto z ebaya, ale bez jakiegokolwiek podpisu - przypomina mi troche Elbląg stad pytanie.

Odpowiedz z cytatem  

witam!

Tak z grubsza chyba pasuje pod ten obszar ...

Załącznik:
elbląg22dw.jpg
elbląg22dw.jpg [ 192.09 KiB | Przeglądany 1527 razy ]

pozdrawiam
bogdans

Odpowiedz z cytatem  

I mnie też się zdaje że to Elbląg

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 73.34 KiB | Przeglądany 1518 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Super - dzięki za potwierdzenie. Elbląga nie zbieram, więc jakby ktoś chciał namiary na aukcję to proszę o kontakt przez PW. Cena zdjęcia na ebayu to ok. 18 EUR.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+1godz.