Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 18:18

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

mike016 pisze:
I rozwiewam wątpliwości - ja ten album wygrałem w konkursie, więc nie wiem jak można go inaczej zdobyć :) ale nic straconego. Ma się wkrótce znaleźć w pdf-ie do pobrania za free.

To właśnie wyczytałem w informacjach na portalach internetowych ale na samej stronie AP nie ma o tym żadnej wzmianki. Tylko co to za problem aby taki album był powszechnie dostępny w wersji drukowanej? PDF to nie to samo co tradycyjna książka :?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Gwozdz - A no problem jest taki, jak to zazwyczaj bywa przy tego typu publikacjach - finansowanie. Kasę na druk wyłożyło z własnej kieszeni Stowarzyszenie Przyjaciół AP w Gdańsku, więc i tak dobrze, że ktoś wpadł na taki pomysł by wreszcie upublicznić choć część elbląskich fotogramów i jeszcze wyłożył na to pieniądze.
Z drugiej strony być może w wersji "didżital" będzie widać na zdjęciach te detale, które umknęły w druku ;)

louis49 - ale to jest kompletnie inny styl architektoniczny! Ja rozumiem zbarokizować bryłę gotycką, ale w drugą stronę to spotkałem się tylko przy rekonstrukcjach jakichś wybitnych zabytków z epoki gotyku, a to jest wybitny neogotyk: wykrój okien, fryzy pod okapem, sterczyny, wnęki w kształcie krzyży itd. Poza tym widać ewidentnie, że bryła tamtej kaplicy ze zdjęcia z APG jest większa od tej na Sadowej.

Odpowiedz z cytatem  

Mike, Luisowi49 chyba o co innego chodziło. Ta kaplica cmentarna, choć w zasadzie to były domy eksportacyjne, którą dzisiaj widzimy i która jest kosciołem parafii autokefalicznej prawosławnej - była w uzytku od 1946 roku. Obok kaplicy znajduje sie grób pierwszego prawosławnego proboszcza. W ramach repatriacji przybyło z polskiej części Białorusi wielu ludzi wyznania prawosławnego, nie chciano im dać jakiejś znaczniejszej światyni ( choć były) bo to trochę niepolitycznie było. W każdym razie generalny kostium obiektu, którego fotografie pokazałeś, jest zachowany. To była klasyczna neogotycka budowla z katalogu.
Luis49 prawdopodobnie ma na mysli d r u g ą kaplicę cmentarną, stojacą onegdaj bliżej stacji transformatorów. Po lewej stronie Sadowej ( patrząc od Bema) były bowiem trzy cmentarze, licząc łącznie z wojskowym. Jeśli poruszasz sie od ulicy Bema, to jest to pierwsza, dobrze zreszta zachowana, brama po lewej stronie. Widoczna do naszych dni jest aleja cmentarna i fundamenty kaplicy, która mogła być tą z fotografii. Luis, jak sądzę, jest troche starszy i może to pamietać, ja nie pamietam w tym miejscu nic poza betonowm fundamentem. Drzewa widoczne na fotografii kaplicy umieszczone są dookoła obiektu, i w zasadzie takie "nierzędowe" obsadzenie tam jest.
Na drugim fragmencie planu miasta ( 1929 Pharusa) są zazwy tych cmentarzy, nie do końca zreszta własciwe. Ale cmentarz Trzech Króli jest poprawnie opisany. I wychodzi, że na gdańskim zdjeciu jest współczesna , stojaca kaplica - co jest oczywista pomyłką. Tylko kto i kiedy ja popełnił ? Stawiam na rok 1945 - 1946, kiedy wszystko leżało praktycznie na ulicy a potem kompletowano archiwalia, porządkowano je i ktoś nie znajacy Elbląga złą fiszke przyporządkował do tej fotografii.

Załączniki:
Nazwy cmentarzy na Sadowej.pdf [56.87 KiB]
Pobrany 94 razy
DRUGA KAPLICA NA SADOWEJ.pdf [321.48 KiB]
Pobrany 111 razy
Odpowiedz z cytatem  

Mike - zdaje sie, że w tym konkursie nagroda była jedna jedyna... Zeskanuj kilka ciekawszych fotografii i wrzuć na forum, zanim doczekamy się wydania elektronicznego.

Odpowiedz z cytatem  

komtur1960 pisze:
...Luis49 prawdopodobnie ma na mysli d r u g ą kaplicę cmentarną, stojacą onegdaj bliżej stacji transformatorów. Po lewej stronie Sadowej ( patrząc od Bema) były bowiem trzy cmentarze, licząc łącznie z wojskowym.
...Na drugim fragmencie planu miasta ( 1929 Pharusa) są zazwy tych cmentarzy, nie do końca zreszta własciwe. Ale cmentarz Trzech Króli jest poprawnie opisany.....

Komtur - jeśli można, mógłbyś podesłać na priva lub prywatny e'mail (masz go) obie te mapy w takiej rozdzielczość jak na pdf'ach w wersji elektronicznej.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  

Jadną juz Ci przesłałem,pewien czas temu, pod tytułem "Elbing 1928" a druga prześlę po południu, bo teraz muszę patrzeć co moi uczniowie wydziwiają... Pozdrowienia.

Odpowiedz z cytatem  

Przychylam się do słów Komtura.

co do książki. Fajna jest, też ją wygrałem. Sporo zdjęć jakich nigdy nie widziałem. Parę miejsc naprawdę zaskakujących. Na jednym nawet jest tak poszukiwana przeze mnie ulica Chmurna.... niestety, synagogi nie widać :(

swoją drogą, wiecie co mnie (wybaczcie słownictwo) wkrwia? Światowid pisze jakieś z koziej dupy projekty na archiwizację cyfrową nikomu niepotrzebnych rzeczy (cyfrowa archiwizacja 3D kapliczek z warmii i mazur). dostaje na to kasę idącą w grube miliony. sztuka dla (zupełnie niepotrzebnej) sztuki. a w gdańsku leży 3700 zdjęć z Elbląga i ... sobie leżą. ktoś mi powie, dlaczego bioblioteka elbląska, światowid (mający sprzęt), dlaczego w końcu samo miasto się tym nie zainteresuje? to naprawdę TAKI problem?

eh :(

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ja poszedłbym nieco dalej i zadbał o zeskanowanie elbląskiego herbarza i elbląskich kronik z zasobów APG (Gotscha, Amelunga, Dewitza i Conventa) i dołączenie ich do zasobu dLibry online - zawierają one tyle szczegółów z życia dawnego Elbląga, że szkoda, by dostęp do nich mieli jedynie wybrani. Lektura opracowań to co innego niż lektura źródła. Tak, dane mi było przejrzeć kilka tomów i nadal jestem pod wrażeniem, jakie cuda w sobie kryją. Jednakże rozumiem, że problemem może być ich obszerność (sam Gotsch to jakieś 10000 stron) i wymagałoby to sporych nakładów pracy. Ale gdyby znalazło się finansowanie...

Odnośnie kaplicy. Nie neguję że mogła stać w pobliżu, najzwyczajniej nie pasowało mi to że oba te budynki są tym samym obiektem (bo tak zinterpretowałem wypowiedź kolegi louisa), a nie sprawdziłem wcześniej tego miejsca na mapach.

Odpowiedz z cytatem  

komtur1960 pisze:
Jadną juz Ci przesłałem,pewien czas temu, pod tytułem "Elbing 1928" a druga prześlę po południu, bo teraz muszę patrzeć co moi uczniowie wydziwiają... Pozdrowienia.

Można na Ciebie liczyć!
Wielkie dzieki.
MirCrow

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

komtur1960 pisze:
Zeskanuj kilka ciekawszych fotografii i wrzuć na forum, zanim doczekamy się wydania elektronicznego.

Właśnie wrzucili link do książki w formacie pdf :wink:
http://www.gdansk.ap.gov.pl/

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

I już na dysku :)

Odpowiedz z cytatem  

Jest rzeczywiście kilka ciekawostek .Pani Lidia napracowała sie i to jest godne szacunku. Bardzo ciekawe zdjęcie Nautilusa od zachrystii. Spojrzałem na album pod kątem tej fotografi ( trupiarnia Trzech Króli) i dostrzegłem właściwie ( z ważniejszych rzeczy) w zasadzie ( nie liczę tu dziwacznej wzmianki o kaplicy... św. Grzegorza na str.48) tylko pomyłkę z ulicą Nowowiejską. Kazdy kto pamięta Elbląg z lat 50-60 ubiegłego niestety już stulecia, wie, że nie jest to ulica Nowowiejska tylko przedłużenie ulicy Struga łączące Nowowiejską i Królewiecką. Nowowiejska to była ulica , powiedzmy wiejska, tam pasły się krowy, była mleczarnia, płyneła rzeczka, rosły kasztany. Pamiętam jak usypywali wał ziemny pod nową jezdnie, jezdnia podniesiona jest około 3 metrów. Klinika - dzisiaj przedszkole Struga róg Nowowiejskiej, stało na stoku wzgórza, była obiektem dominującym.
Także, mamy problem, bo pani Lidia rzetelnie podeszła do swojej pracy i wypada nam uwierzyć, że owa kaplica, zaanonsowana na niniejszym forum pytaniem Apshodela, znajdowała się przy ulicy Sadowej.
Rozbawiła mnie natomiast fotografia na str.117. Moznaby powiedzieć : typisz burdel na polskiej budowie...

Odpowiedz z cytatem  

... na dysku już jest :D . Kurcze ale piękne zdjęcia , przyznam szczerze że oglądam z wypiekami na twarzy . Dla mnie to nowe tematy...

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Szkoda tylko, że te znaki AP są również na zdjęciach. Myślę, że wystarczyłoby w rogu strony jeden umieścić.

Odpowiedz z cytatem  

Szkoda, ale chyba to jest konieczne przy takim dużym wskaźniku dziwnych ludzi przypadajacych na 1 km kwadratowy Polski. Wystaw sobie, Kolego, że jest takie forum, które na chama zapodało zdjęcia kolegi mike016 - jako własne. mike chyba coś tam się, i słusznie, wzburzył - to rzeczone forum go zbanowało. I teraz jeszcze bezczelnie wypisuje, ze kolega mike016 to motyla noga, oczywiście nie z imienia, ale każdy kto śledzi bieg spraw wie o kogo chodzi. Dziwnych typków, które podszywają się pod prace innych ludzi nie brakuje, takie zabezpieczenia na pierwszy rzut oka są przykre, ale chyba powstrzymują hohsztaplerów.

Odpowiedz z cytatem  

komtur1960 pisze:
... Kazdy kto pamięta Elbląg z lat 50-60 ubiegłego niestety już stulecia, wie, że nie jest to ulica Nowowiejska tylko przedłużenie ulicy Struga łączące Nowowiejską i Królewiecką. Nowowiejska to była ulica , powiedzmy wiejska, tam pasły się krowy, była mleczarnia, płyneła rzeczka, rosły kasztany. ....

Zgadzam się z Komturem.
W mojej pamięci z lat 60-tych Nowowiejska to wąska brukowana uliczka przebiegająca po prawej stronie obecnej (oś wschód-zachód) dokładnie pomiędzy do dziś rosnącymi kasztanami. Odległość poprzeczna między kasztanami mówi o jej nikczemnej szerokości.

Odpowiedz z cytatem  

Jest jednak kilka błędów, nie to żeby sie czepiać, ale chyba warto je zasygnalizować i poprawić.
Na stronie 88 widzimy iluminacje elewacji Ratusza od strony Placy Fryderyka Wilhelma, W podpisie znajdujemy datę 1930. Jest to ewidentna pomyłka. W "Elbinger Nachrichten" zdjecie to kilkakroć było publikowane jako iluminacja z okresu jubileuszu 700- lecia miasta, co przypadało na rok 1937. Nadto - nikt przytomy w kryzysowym roku 1930 nie wydawałby pieniedzy na coś tak drazniącego pozbawionych pracy elblążan. Przypomijmy, że właśnie w tym czasie praktycznie zbankrutowały zakłady Schichaua.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Darkman pisze:
Zdaje się, że pierwsze to widok na ulicę Mickiewicza najprawdopodobniej zdjęcie zrobiono ze Szpitala -widać kościół św. Anny, a nieco bliżej szalet miejski przed Urzędem Skarbowym (obecnie jest tam sklep z artykułami ortopedycznymi).

Fotka zrobiona ze sztabu Wehrmachtu na Lessingstrasse [daw.Urz.Wojewódzki na Wojska Polskiego].

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

komtur1960 pisze:
Jest jednak kilka błędów, nie to żeby sie czepiać, ale chyba warto je zasygnalizować i poprawić.
Na stronie 88 widzimy iluminacje elewacji Ratusza od strony Placy Fryderyka Wilhelma, W podpisie znajdujemy datę 1930. Jest to ewidentna pomyłka. W "Elbinger Nachrichten" zdjecie to kilkakroć było publikowane jako iluminacja z okresu jubileuszu 700- lecia miasta, co przypadało na rok 1937. Nadto - nikt przytomy w kryzysowym roku 1930 nie wydawałby pieniedzy na coś tak drazniącego pozbawionych pracy elblążan. Przypomijmy, że właśnie w tym czasie praktycznie zbankrutowały zakłady Schichaua.

Komturze, zastanawiają mnie girlandy oplatające słupy oświetleniowe - są identyczne jak te na fotografii znajdującej się w moich zbiorach. Na odwrocie podpisano "Elbląg w świetle dnia 2 grudnia 1928", załączam skan obu stron. Jak na jubileusz 700-lecia to wyjątkowo skromny wystrój, brakuje Fahny z hakenkrojcem na wieży i mniejszych przed budynkiem. Jak to wyglądało w sierpniu 1937, można porównać ze zdjęciem pod spodem:
Obrazek

Obrazek

Co do błędów, to poza już wymienionymi, na str. 52 znajduje się zdjęcie Bednarskiej z widocznymi przedprożami wydatowane na początek XXw. To oczywiście nieprawda, gdyż jest to najstarsze znane zdjęcie Bednarskiej z połowy XIXw (reprodukowane m.in. u Hoffmanowej). W oddali nie ma jeszcze nawet gmachu poczty przy Placu Wilhelma. Str. 78 - tutaj błąd polega na tym, że pałacyk Neufeldta znajduje się oczywiście dalej, za fabryką, a za parkanem znajdowały się ogrody resursy. Podpisu pod zdjęciem na str. 138 poprawiać nie muszę; wystarczy spojrzeć i lokalizacja staje się jasna. Na koniec strona 164 - widzimy tu nie ul. Wiejską, a ul. Grottgera od strony Grunwaldzkiej (dzięki bartezoo za zwrócenie uwagi na to zdjęcie ;)).

Odpowiedz z cytatem  

Mike 016: Jak to mówią - co kilka głów to nie jedna. Pierwsze zdjęcie, które zamieszczasz, bardzo zresztą ciekawe, różni się od zdjęcia pokazywanego przez P. Lidię trzema szczegółami:
1. Wykonane jest pod innym kątem
2. Na zegarze Ratusza jest inna godzina
3. Na Twoim zdjęciu, gdzie Ratusz jest bardziej oświetlony, jest dodatkowy, trzeci maszt z reflektorami.
Co ciekawe, nigdzie praktycznie nie ma ludzi, czy też ich nie widać. Nie można wykluczyć, że był to ten sam dzień, że była to próba przed uświetnieniem jakiegoś ważnego wydarzenia. Przekartkuje gazety z epoki i spróbuję sie dowiedzieć, cóż takiego ważnego działo się w Elblągu w okolicach 2 grudnia 1928 roku.

Co do oświetlenia Ratusza w tygodniu jubileuszowym, to sprawy mają się tak, że cała hitlerowsko - nacjonalistyczna scenografia "występowała" w momencie kulminacyjnym, zdaje sie od poniedziałku do soboty. W "EN" i w 1957, i 1967, i w 1977 są wyraźne wzmianki, że jubileusz poza charakterem czysto państwowym miał także wymiar samorządowy, miejski, towarzysko - koleżeński. Którym to wydarzeniom miały towarzyszyć już tylko biało - czerwone krzyże, i nic wiecej. Powiada się wprost, iż praktycznie cały miesiąc sierpień ( ustalony dość arbitralnie, bo gdyby trzymać się prawdopodobieństwa historycznego, to powinien być raczej kwiecień, czas gdy lody na rzece Dzierzgoń puszczają...) toczyły się różne spotkania towarzystw, ferajnów e.V. i nie e.V, spotkania przy piwie, uroczyste odsłonięcia przekazanych przez Magistrat Berlina pomników, regaty jachtowe, biegi po Vogelsang itd - bez otoczki łopoczących na wietrze od rzeki Elbląg fahn z jednym, powyginanym nieco krzyżem. Aczkolwiek nie można wykluczyc, iż dla poprawności politycznej , jako wydawnictwo sponsorowane przez fiskus federalny, wydawcy "EN" m u s i ę l i tak napisać : hakenkreuze były bo musiały, a jak nie musiały - to ich nie było. A ja dałem się zwieść słowu pisanemu.

P.S.1. Dobrze, że zdjęcia podpisujesz.
P.S.2. Z tego samego roku 1928 jest dość znane zdjęcie oświetlonej Wasser Strasse. Widziałem je wielokroć, ale nigdy jakoś nie zastanawiałem sie z jakiej to okazji?
P.S. 3. Na stronie 79 albumu o którym piszemy, nie oglądamy świata od strony Placu Słowiańskiego tylko w stronę Placu. Swoja drogą P. Lidia powinna zastosować dwujęzyczne nazewnictwo ulic, gdyż np. w tym przypadku współczesna Ulica Rycerska to dawne dwie ulice.

Załączniki:
1928.jpg
1928.jpg [ 30.24 KiB | Przeglądany 3417 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.