Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:20

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość

Witam,

Natrafiłem w księgarni na taką pozycję: "Militaria Pomorskie (XIX – XX wiek) Historia – Edukacja – Turystyka" Andrzej Drzewiecki,  Łukasz Różycki  
i mam pytanie - czy wiecie, co ona jest warta? Oczywiście pytam o jej merytoryczną stronę. Ja praktycznie kompletnie nie znam tego regionu więc trudno mi to ocenić.
Na pierwszy rzut oka książka wydaje się ciekawa, bo nie dość, że prawdziwa cegła w dużym formacie to jeszcze ma bardzo dużo zdjęć.
Ale tak w ciemno kupić...

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Militaria Pomorskie już przerabialiśmy - nie wiem jak wypada pod względem innych miast, ale w przypadku Kołobrzegu wypadła bardzo słabo. Literatura jest dostępna, tylko trzeba posiedzieć i ją "przekopać" a widać autorom średnio się chciało.

Tu dam Ci link z naszym zdaniem na ten temat - tylko mówię, patrzymy w tym wypadku tylko pod kątem Kołobrzegu.
http://twierdzakolobrzeg.pl/informacje/ ... o-ale.html

Odpowiedz z cytatem  

Dziękuje za podpowiedz, z przyjemnością będę szperał :)
Wiosną planuję urlop i chcę trochę poznać północną część kraju - książki zawsze pomogą.
O Kołobrzegu to ostatnio kupiłem taką pozycję - "Ostatnie dni Kołobrzegu. Walki o niemieckie miasto w marcu 1945 roku" Voelker Johannes tylko jeszcze nie miałem czasu przeczytać.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Co do Volkera to czytając ją uważaj na propagandę - była pisana w 1969r więc świeżo jeszcze po wojnie i można sobie poczytać o bohaterskich Niemcach co tylko bronili cywilów, aby ich krwiożerczy Rosjanie nie zaciukali ;)

Jak lubisz cegły to sobie poczytaj też "Na drodze stał Kołobrzeg" A.Sroga (na allegro za 5zł można wyhaczyć) to wtedy będziesz miał obraz propagandy z PRL i po lekturze Volkera wyciągniesz wnioski z obydwóch książek :)

Odpowiedz z cytatem  

@Lobo26 przeczytałem recenzję Militariów Pomorskich na http://twierdzakolobrzeg.pl/informacje/ ... o-ale.html
Zapoznałem się też z całym portalem i chylę czoła. Super włożona praca!

Co do Volkera to mam świadomość "niuansów", ale lubię takie książki. Właśnie za to, że pokazują tę drugą stronę. Dopiero zestawienie różnych punktów widzenia ukazuje całość zagadnienia, a w każdym razie nieco przybliża.
A co do krwiożerczych Rosjan nie wiem czy znasz taką pozycję "Nic dobrego na wojnie", Mark Słonin
Ciekawa o tyle, że Rosjanin stara się na chłodno analizować zjawiska dziejące się w Prusach Wschodnich 1944 i ich wpływ na walki na między innymi na Pomorzu.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Książka jest beznadziejna a rysunki w niej są jeszcze gorsze. Ludzie którzy zabierają się za napisanie takiej publikacji o tej tematyce powinni wiedzieć że nie każdy naziemny schron przeciwlotniczy w Trójmieście to T-750, nie nazywać schronu artyleryjskiej stacji radiolokacyjnej 11. BAS (ob. 106) stanowiskiem dalmierza baterii przeciwlotniczej Kriegsmarine i nie pisać Schleswig - Holstein przez K. A to i tak kropla w morzu blędów popełnionych w tej książce. :cry: :cry: :cry: :cry:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.