Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Stało się! 8) Kilka dni temu administratorzy Geoportalu nałożyli blokadę na mój adres IP. Nie mam z tego powodu do nich żalu, bo to zrozumiały krok przy projekcie rozwijanym na przeciążonych serwerach. Sam mam ręce splamione krwią przyblokowanych chińskich bootów :p Chciałbym jednak forumowiczom - przyzwyczajonych do częstych przestojów Geoportalu - oszczędzić czasu marnowanego na zbędne wyczekiwanie.

Otóż nie zawsze niewyświetlający się geoportal oznacza awarię na ich serwerze. O tym, że mamy do czynienia z zablokowaniem adresu IP najłatwiej można się przekonać sprawdzając, czy działa główna strona http://www.geoportal.gov.pl za pośrednictwem dowolnej "bramki proxy". Jeśli przez proxy geoportal cudownie ożywa, to znak, że mamy tam bana. Można go ominąć uruchamiając dowolnego klienta VPN. Dziś przetestowałem darmowy program SecurityKISS. Ma ograniczenia transferu 300MB/24h. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do bramek proxy, tunel VPN omija blokadę zarówno w przeglądarce internetowej jak i w samym MapoTero.

Niestety nie wiem czy blokada geoportalu jest nakładana z automatu, czy selektywnie, oraz jakie kryteria trzeba spełnić by załapać się na bana. Najbardziej ciekawi mnie czy blokada jest nakładana na wszystkich użytkowników przekraczających jakiś limit transferu, bez względu na narzędzia za pośrednictwem których przeglądają Geoportal, czy też ma ona związek wyłącznie z użytkownikami MapoTero. Będę wdzięczny za wszelkie związane z tym informacje.

PS. W ostatnich miesiącach zużyłem za pośrednictwem WMS (QGIS i MapoTero) z jakieś 300-400MB oraz prawdopodobnie kilka razy więcej przeglądając geoportal tradycyjnie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Odpowiedz z cytatem  
wiceadmin
Awatar użytkownika

Ciekawe jak długo trwa taki ban :shock: .

Pozdrawiam
Cru

Odpowiedz z cytatem  

W bliźniaczym kafelkarzu jest opcja bramki proxy w ustawieniach i po problemnie bo nie raz mnie blokowali ale na innych serwerach.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A czemu nie spytać adminów geoportalu?

Odpowiedz z cytatem  
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Ban trwał jedynie dwa tygodnie. Dam znać, gdy dowiem się czegoś o parametrach mechanizmu nakładającego bana.
W międzyczasie przetestowałem darmowy VPN CyberGhost i w moim przypadku sprawdził się lepiej od wcześniej wspomnianego SecurityKiss. Obydwa VPN-y podobnie spowalniają łącze, przy czym ten pierwszy nie ma dobowego limitu transferu.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.