Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 18:23

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Kod źródłowy Mapo Tero jest już w posiadaniu Kazika i zostanie wkrótce uwolniony. Z mojej strony w zasadzie już został. Kazik knuje jeszcze na temat licencji, grupy programistów itd. Nie będę udawał znawcy i przedstawiał jego pomysłów jako własnych. Dlatego proszę Cie Kaziu przedstaw kolegom plan osobiście ;)

A wszystkim zainteresowanym życzę udanej prosumcji :D

[edit Kazik 31. 03. 2015. Kod źródłowy na licencji GNU GPL jest już dostępny na stronie projektu MapoTero http://mapotero.codeplex.com/ :idea: Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy przy dalszym rozwoju programu]

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: MapoTero.
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Serdecznie dziękuję Pajakt za odważną decyzję podzielenia się z nami wynikiem swojej wieloletniej pracy oraz zgodę na otwarcie kodu źródłowego MapoTero. Wiążę z tą decyzją ogromne nadzieję na przyszły rozwój programu i chcę dołożyć wszelkich starań by usprawnić ten proces. Pajakt zgodził się na przemianowanie MapoTero na program typu Open Source, którego kod źródłowy zostanie wkrótce opublikowany na licencji GNU GPL. Teraz najbardziej mi zależy na szybkim dostosowaniu kodu do wymogów licencji GNU GPL oraz przywróceniu podstawowej użyteczności programu (m.in. definicje warstw WMS) przed wyjściem w Świat z otwartym kodem. Do wykonania tego zadania nieoceniona będzie pomoc osób zaznajomionych z filozofią OpenSource, środowiskiem programistycznym Visual Studio lub zaznajomionych z językiem Visual Basic. Projekt MapoTero został wykonany w darmowym pakiecie Visual Studio Express 2008. Sam jestem tych zagadnieniach laikiem i proszę o wyrozumiałość oraz czujność w wychwytywaniu moich technicznych gaf, których mogę nie być świadomy :)

Mój plan działania na najbliższe dni jest następujący:
  1. Zwerbować jak największą liczbę ochotników, którzy mogliby wspomóc podstawowy remont MapoTero. W tym celu stworzę odrębną grupę do której dodam każdego ochotnika - programistę MapoTero, oraz utworzę widoczne dla niej podforum na którym będziemy koordynować działania.
  2. Po przywróceniu podstawowej użyteczności MapoTero publikować kod źródłowy programu na "wirusowej" licencji GNU GPL (finalnie na jednej ze stron ułatwiających zarządzanie zmianami kodu źródłowego, np GitHub, CodePlex). Zależy mi na wcześniejszym doprowadzeniu programu do użyteczności, aby przyszli jego programiści nie związani z PFE mogli działać na poprawnie działającym kodzie;
  3. Stworzyć odrębną stronę www dla MapoTero oraz stworzyć fanpage programu w mediach społecznościowych, w celu rozpropagowania projektu i zwiększenia sprzężenia zwrotnego od użytkowników.
Niewykluczone, że z czasem MapoTero będzie rozwijany niezależnie w kilku odmianach niczym Linux i nieco zmniejszy się jego bezpośredni związek z PFE, ale na tym jego użytkownicy mogą tylko zyskać.

Będę niezmiernie wdzięczny za dalsze zgłaszanie się w tym wątku ochotników, którzy mogliby pomóc przy jednej z przykładowych czynności:
-edytowaniu kodu źródłowego Visual Basic i wprowadzaniu drobnych modyfikacji;
-dostosowywaniu kodu źródłowego do wymogów licencji GNU GPL;
-kompilowaniu w Visual Studio pliku instalacyjnego MapoTero;
-prowadzeniu profilu programu służącego do zarządzania zmianami jego źródła (np GitHub, CodePlex).

Odpowiedz z cytatem  

Ja tylko w kwestii formalnej - czy ktoś się dowiadywał, orientował, jak na taką formę zareaguje geoportal...? W momencie kiedy Mapotero zostanie sformalizowane i osiągnie większą popularność, może się okazać, że geoportal zastosuje różnej maści "szykany".
Tylko grzecznie pytam :). Na wszelaki słuczaj.

Odpowiedz z cytatem  
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Mimo znikomego ryzyka wystąpienia takiej ewentualności, nie ignoruję go i od kilku lat jestem prawnie przygotowany na taki scenariusz. Pozwolę sobie tutaj nie ujawniać szczegółów 8)

Tymczasem zapraszam do deklarowania swojej chęci wstąpienia w szeregi ekipy rozwijającej MapoTero :) Właśnie przygotowuje w tym celu odrębne podforum, które udostępnię ochotnikom.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

kapuchy pisze:
... że geoportal zastosuje różnej maści "szykany".

Trojana mi wyśle w obrazku, zbanuje moje ip?
Sami podają instrukcję jak używać tego typu programów.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Myślę, że te szykany już istnieją.
Mówiąc w skrócie kod "ściągający" fragmenty mapy i przyporządkowane im pliki georeferencyjne jest ten sam. Tzn do ściągnięcia obrazka mapy i stworzenia odpowiadającego mu pliku .map używane są w 100% te same dane.
Ale po ściągnięciu okazuje się, że pliki map i opisujące je dane "nieco" rozmijają się. Nie jestem zawodowym informatykiem i dlatego mogę nie mieć swego zdania, mogę się mylić itd., ale wydaje mi się, że to nie przypadek.
I jest to najważniejsza przyczyna, dla której przekazałem kod Kazikowi. System robi nas w chu.a. Nie dajmy się!
Jako pasjonat zająłem się jakimś tematem, który urósł w poważny projekt. Który mnie po prostu przerósł. Oddaję go w ręce mądrzejszych.

..ck the system!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

@pajakt nie miałem okazji podziękować Ci za ten projekt. Co niniejszym czynię. Także ze swojej strony dziękuję za uwolnienie kodu.
Poczytaj poprzednie wątki w tym temacie, i zobacz jak żeśmy się męczyli nad dorobieniem protezy.

Odpowiedz z cytatem  

Nowa definicja warstw geoportalu jest w tym poście:
viewtopic.php?f=10&t=15196&p=305897#p305897

Jestem w stanie pomóc w prostych modyfikacjach.

Odpowiedz z cytatem  
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Decyzja Pajakat o upublicznieniu kodu źródłowego MapoTero przynosi już pierwsze owoce! W dniu dzisiejszym, dzięki wspólnym wysiłkom ekipy pomocników z Pawłem, Jonkiem i Tpl na czele, udało się przywrócić dawną funkcjonalność MapoTero :D Testujemy jeszcze jego działanie i w niedzielę opublikujemy program z naniesionymi poprawkami, zaś w przyszłym tygodniu upublicznimy kod źródłowy na licencja wolnego i otwartego oprogramowania GNU GPL.

Mamy przed sobą jeszcze wiele nierozwiązanych problemów, na szczęście związane są one głównie z nowymi funkcjami programu. Chętnych do pomocy przy ich rozwiązywaniu serdecznie zapraszam do współpracy! :)

Odpowiedz z cytatem  
emerytowany admin
Awatar użytkownika

Poniższa wiadomość jest istotna dla osób mogących wspomóc swoją wiedzą programistyczną dalszy rozwój programu MapoTero.

Kod źródłowy programu na licencji GNU GPL jest już dostępny na stronie projektu MapoTero :arrow: http://mapotero.codeplex.com/ Pliki programu napisane w języku Visual Basic są dostosowane do współpracy z Visual Studio Express 2013.

Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy przy dalszym rozwoju programu :idea: . Obecnie pracuje przy nim zaledwie garstka śmiałków: paweł, jonek i tpl. Każda dodatkowa pomoc w tych trudnych chwilach jest dla nas nieoceniona.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.