Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 13:09

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Oj, stacjonowało się w Grudziądzu.
Koszary na wzgórzu, nad brzegiem Wisły, niestety zapomniałem już nazwy.
O miasto walczyły liczne grupy szturmowe, tak jak o Elbląg - są na to oryginalne mapki sowieckie.
zdrówko

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Grudziądz, moje rodzinne miasto - pytanie, czy słyszał ktoś, coś o istnieniu przejscia tunelem na drugi brzeg Wisly? Bardzo dawno jako nastolatek slyszalem ze wejscie bylo gdzies na wysokosci wzgórza zamkowego. Obok znajdowal sie bardzo duzy otwór w ziemi / zakratowany/ - prawdopobnie służył do wentylacji tego kanału. Ciekawe czy to fikcja, czy prawda?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

co do fotek -te niepasujące -to oczywiscie festung posen . ciekawe jak to sie stało ze ktos olbrzymi zamek wilhelma i tabuny jeńców wpasował w sumie nieduzy grudziądz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:

kredka pisze:
Natomiast nie zgodzę się w sprawie potyczek w centrum miasta. Przypomnę linię Trynki i walki prowadzone o jej punkty oporu.

Bodaj w dniu 6. lub 7. marca ’45 Rosjanie pozwolili nam - kilu przybyszom z różnych stron kraju i wojennej Europy niecierpliwie czekającym we wsi Marusza na zakończenie walk - wreszcie udać się do miasta. Część miasta jeszcze płonęła. Dawne reprezentacyjne centrum (otoczenie obecnego pl. 23-go Stycznia) legło w gruzach, w miejscu dawnego mostu przez Trinkę widniała wielka pryzma gruzu powstała z sąsiadujących z mostem zburzonych domów. Wzdłuż zbocza brzegu (po stronie pl. 23-stycznia) tej małej rzeczki widniały rzędy zwłok żołnierzy formacji SS leżących przy swoim sprzęcie bojowym.
Moja uwaga (treść ostatniego zdania) być może będzie pomocna polemistom nin. wątku w ich dociekaniach dotyczących działań bojowych w śródmieściu w czasie ostatnich dni „Festung Graudenz”.
Pozdrawiam

Więcej patrz: viewtopic.php?f=7&t=6849

Odpowiedz z cytatem  

grandi pisze:
W części umocnień fortecznychpo zakończeniu działań wojennych mieścił się sowiecki obóz dla niemieckich jeńców wojennychw .

Moje trzy grosze dot.Fortu:
viewtopic.php?f=7&t=7595

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jako ciekawostka ( zapewne powszechnie znana) mapka walk sowieckich grup szturmowych o Graudenz.
Zdrówko

Załączniki:
Grudziądz.jpg
Grudziądz.jpg [ 85.82 KiB | Przeglądany 5259 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Krzychu69 pisze:
Grudziądz, moje rodzinne miasto - pytanie, czy słyszał ktoś, coś o istnieniu przejscia tunelem na drugi brzeg Wisly? Bardzo dawno jako nastolatek slyszalem ze wejscie bylo gdzies na wysokosci wzgórza zamkowego. Obok znajdowal sie bardzo duzy otwór w ziemi / zakratowany/ - prawdopobnie służył do wentylacji tego kanału. Ciekawe czy to fikcja, czy prawda?

dziadek również opowiadał o tym tunelu i słyszałam plotkę, że podczas budowy tymczasowego mostu w czasie remontu "właściwego" mostu natrafiono na ten tunel.

a słyszał ktos o zakopanych trupach w okolicy stadionu żużlowego na przeciwko domu na hallera 56 w parku kawałek za taka górka?

kąpiąc w tym miejscu dla zabwy wykopaliśmy pare ludzkich kości gogle byc morze lotnicze buty, niestety nitk sie tym nie zaintersowal zakopano doł a kości wykopane przez nas przewieziono gdzie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

banza pisze:
Krzychu69 pisze:

Ha, nie przypuszczałem, że kiedyś się spotkam jeszcze z tą historią :) Kilka lat temu przeszukiwałem zasoby internetowe w poszukiwaniu informacji o tunelu, ale, niestety, bezskutecznie. Natomiast "fakt" jest istnienia był ochoczo powtarzany z ust do ust. Może są to klasyczne opowieści z "mchu i paproci", a może jest w część prawdy. Najbardziej intrygowała mnie opowieść starszego człowieka, który twierdził, że penetrował ten domniemany tunel (wejście w okolicach Fortu Księża Góra Wielka, po drodze zakratowany szyb wentylacyjny). Jak tam wszedł i czy w ogóle, tego nie wiem. Natomiast utrzymywał, że po kilkunastu metrach tunel jest zamurowany na amen, choć ewidentnie prowadził w stronę Wisły. Z logistycznego punktu widzenia byłaby to dość ciekawa opcja, choć trudna do wybudowania, stąd moje wątpliwości.
Pozdrowienia

Odpowiedz z cytatem  

Fort Księża Góra oddalony jest od Wisły o ponad 5 kilometrów i jeśli jakikolwiek tunel stamtąd miałby gdziekolwiek prowadzić, to napewno nie za Wisłę. Notorycznie myli sie studnię dawnego zamku na Górze Zamkowej z tunelem prowadzącym gdzies.

Takiej budowli nie da się zbudować po cichu. Nie wyobrażam sobie że mogłaby pwstać w czasach budowy twierdzy. w trakcie okupacji na miejscu pozostało sporo Polaków, byłyby jakies informacje.

Dla mnie-bajka.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:
Awatar użytkownika

Alkali pisze:
beaviso pisze:
Odnośnie pokazanych wcześniej fotografii współczesnego stanu zachowania podstaw pod "baterię przeciwlotniczą":

Pozwolę sobie postawić hipotezę, że to nie są żadne podstawy pod działa plot. Nie przypominają mi znanych podstaw pod armaty 8.8 cm lub 10.5 cm.
Wiem natomiast, że w mieście Grudziądzu była dyslokowana artyleria złożona z:
- armat Flak 8.8 cm
- haubic 10.5 cm należących do zapasowo-szkolnego dywizjonu artylerii H.G.
- armat 7.5 cm, radzieckich, należących do dwóch baterii dywizjonu artylerii Wehrmachtu
- armat 15.2 cm, włoskich, także należących do dwóch baterii dywizjonu artylerii Wehrmachtu

Te podstawy "na oko" pasują mi właśnie na stanowiska włoskich armat kalibru 15.2 cm. Odpada zarówno Flak 8.8 (nie takie stanowiska), ruskie 7.5 cm (za duża podstawa, za małe działo), jak również haubica 10.5 cm (miała własne koła). Zostają tylko te włoskie 15.2 cm. Podobne (lub takie same) 15-centymetrowe działa włoskie wykorzystano do obrony Malborka, także tworząc dla nich podstawy betonowe.

Pozdrawiam,
M.

Tiaa, tyle, że Włosi mieli kilka wzorów uzbrojenia artyleryjskiego tego kalibru.

Pięć to armaty :
Cannone da 152/32
Cannone da 152/37
Cannone da 152/45
Cannone da 152/50
Cannone da 155/25

i jedna haubica - Obice da 152/13 inglesi. Inglesi gdyż to brytyjski model BL 6 Mk. I.

W dostępnych mi materiałach znalazłem, że Niemcy przejęli jedynie te ostatnie czyli haubice „Obice da 152/13”, które otrzymały oznaczenie 15,2 cm schweren Feldhaubitze 412 (i) w skrócie 15.2 cm sFH 412 (i).
Tyle, że te poruszały się na kołach i nie wymagały budowy betonowych stanowisk :?:
O przejęciu i wykorzystaniu włoskich armat nigdzie niczego nie znalazłem.
Może ktoś ma inne informacje dotyczące wykorzystania włoskich armat/haubic przez Wehrmacht ?

No i należy tu jeszcze dodać, że te dwie podstawy zachowane przy dzisiejszej ul. Nauczycielskiej znajdowały się kiedyś na terenie nieistniejącego już fortu Gać, a w pobliżu znajdowało się lotnisko i zakłady remontowe. Tak więc nie przekreślałbym z góry tezy o podstawach pod armaty przeciwlotnicze.
Na 8.8 cm i 10.5 cm świat się nie kończy. Widziałem już sporo podstaw, których przeznaczenia jak dotąd nie udało się jednoznacznie wyjaśnić.

Pzdr.
Alkali

P.S.
Byłem, widziałem, pomierzyłem :lol:
http://img413.imageshack.us/img413/7025/grudzidzpg0.gif

Witaj Alkali.
Co byś powiedział na coś takiego?( w załączniku)Wykopano na polu byłego PGR-u w Inowrocławiu 6 betonowych podstaw pod działa przeciwlotnicze(prawdopodobnie) chroniące węzła kolejowego i kolejowej wieży cisnień.Pod działa jakiego kalibru wybudowano te podstawy?

Załączniki:
mucha 157.jpg
mucha 157.jpg [ 152.48 KiB | Przeglądany 3206 razy ]
mucha 196.jpg
mucha 196.jpg [ 148.12 KiB | Przeglądany 3207 razy ]
mucha 151.jpg
mucha 151.jpg [ 146.72 KiB | Przeglądany 3204 razy ]
mucha 144.jpg
mucha 144.jpg [ 112.17 KiB | Przeglądany 3204 razy ]
mucha 132.jpg
mucha 132.jpg [ 153.56 KiB | Przeglądany 3201 razy ]
mucha 128.jpg
mucha 128.jpg [ 146.83 KiB | Przeglądany 3199 razy ]
mucha 097.jpg
mucha 097.jpg [ 149.75 KiB | Przeglądany 3195 razy ]
mucha 084.jpg
mucha 084.jpg [ 152.15 KiB | Przeglądany 3186 razy ]
mucha 090.jpg
mucha 090.jpg [ 148.99 KiB | Przeglądany 3188 razy ]
PA250052.JPG
PA250052.JPG [ 153.91 KiB | Przeglądany 3193 razy ]
PA250051.JPG
PA250051.JPG [ 153.9 KiB | Przeglądany 3184 razy ]
PA310137.JPG
PA310137.JPG [ 126.27 KiB | Przeglądany 3172 razy ]
PA310138.JPG
PA310138.JPG [ 113.53 KiB | Przeglądany 3189 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Moj dziadek służył w 1939 roku w 16 Dywizji Piechoty w 16 batalionie saperów az do konca (19 wrzesien 1939 r ) w Puszczy Kampinowskiej w okolicach Kiernozie .Moj awatar to prawdopodobnie z tamtego okresu jego fotografia.Nie mam zadnych innych fotografii wojennych z tamtego czasu ,tylko ksiazeczkę wojskową i wpisy .Jak zrobie skany jej to moge tutaj wrzucic .

Odpowiedz z cytatem  

Jakaś taka żenująca cisza zapadła w tymtemacie. Nie manowości ?

Odpowiedz z cytatem  

Wita. A w Malborku Haubica niszczeje

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=679369

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.