Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 20 sty 2017, 23:05

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 sie 2013, 19:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sty 2008, 18:35
Posty: 323
Lokalizacja: Gdańsk
1 sierpnia 2013 roku przypadła 69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Walczyło w nim kilkanaście osób związanych z Inowrocławiem. Byli żołnierzami, sanitariuszami, lekarzami i politykami tego największego zrywu stolicy podczas II wojny światowej.


Najsłynniejszym i najmłodszym powstańcem warszawskim wywodzącym się z Inowrocławia jest 11 letni Andrzej Szwajkert, pseudonim "Jędruś". Urodzony 10 października 1933 roku w adwokackiej rodzinie, trafił w czasie niemieckiej okupacji wraz z nią do Warszawy. Tam został harcerzem Szarych Szeregów w grupie Zawiszaków. W czasie powstania został łącznikiem i sanitariuszem punktu opatrunkowego przy ulicy Mickiewicza 20 na Żoliborzu. Zbierał informacje o rannych i zabitych, przy których znajdowała się bezcenna dla powstańców broń. Zajmował się transportem i sterylizacją opatrunków, zwijaniem bandaży, noszeniem wody i rozprowadzaniem powstańczej "bibuły". W czasie walk roznosił butelki z benzyną do niszczenia niemieckich czołgów, informował o zbliżającym się nieprzyjacielu.Obserwował także ruchy kolejowych transportów wojskowych w okolicach dworca gdańskiego. W wolnych chwilach grał na harmonijce, śpiewał patriotyczne piosenki rannym powstańcom i cywilom dodając im otuchy.
29 września 1944 roku w godzinach przedpołudniowych w trakcie ewakuacji ludności cywilnej Żoliborza został ciężko ranny odłamkiem pocisku czołgowego wystrzelonego z okolic Cytadeli w kierunku Placu Inwalidów i ulicy Mickiewicza( był to ostrzał przed decydującym niemieckim szturmem na ta dzielnicę). Umarł po kilku godzinach niesiony na rękach ojca podczas konwojowania przez Niemców ludności cywilnej na Wolę. Pochowany spoczywa w kwaterze Batalionu "Zośka "i "Parasol" na Cmętarzu na Powązkach. Jego grób wielokrotnie pokazywany jest w telewizji podczas rocznicowych uroczystości z okazji wybuchu powstania.
11 grudnia 1922 roku w Inowrocławiu urodził się w znanej rodzinie księgarzy Wiesław Knast. Podczas okupacji żołnierz Armii Krajowej ps. "Kujawiak". W lipcu 1944 ranny podczas przebijania przez linię frontu trafia do stolicy. Tutaj jako plutonowy podchorąży walczy od 1 sierpnia w Batalionie "Czata 49" Zgrupowania "Radosław"-"Broda 53" w plutonie "Motyl" porucznika "Piotra". Uczestniczył w nieudanym desancie kanałami na Plac Bankowy podczas próby przebicia się do Śródmieścia, podczas którego cudem udało mu się powrócić do kanału podczas huraganowego niemieckiego ostrzału. W trakcie ewakuacji kanałami przeprowadził kilkudziesięciu rannych powstańców w bezpieczne miejsce ocalając ich przed niechybną śmiercią w podziemnych czeluściach zalanych fekaliami. Kanałami również dociera na Czerniaków.
Ginie 7 września trafiony odłamkiem podczas ostrzeliwania przez czołgi powstańczej reduty Szpitala Św. Łazarza przy ulicy Książecej 2. Za swe męstwo trzykrotnie oznaczony został Krzyżem Walecznych AK i awansowany pośmiertnie został na podporucznika. Spoczywa na Cmentarzu na Powązkach.
Kompanem "Kujawiaka" w młodości w Inowrocławiu był Jan Wybrański, ps."Kanty, syn znanego piekarza i cukiernika Jana z ulicy Paderewskiego. Jako 22-latek, strzelec w Batalionie 'Odwet II" walczył na Kolonii Staszica i w Śródmieściu w Batalionie Pancernym "Golski" w kompanii "Odwet". Poległ 2 sierpnia od serii z pistoletu maszynowego w czasie przemieszczania się z gmachu Politechniki na ulice Śniadeckich.
Sanitariuszką z Inowrocławia walczącą w stolicy na Mokotowie była absolwentka Gimnazjum im. M. Konopnickiej Czesława z Tokarskich Reichertowa ps. "Czesława", córka przedwojennej działaczki społecznej Haliny Tokarskiej.
Zginęła 14 września przy ulicy Wspólnej w trakcie nalotu Junkersów przenosząc meldunek z Aleji Niepodległości.
W Powstaniu Warszawskim poległ wywodzący się z Inowrocławia kapral podchorąży Jerzy Graczyk (ur. 1924 r.) ps. "Roman", który walczył w Śródmieściu w okolicach ulicy Chmielnej w I kompanii Zgrupowania "Gurt". Poległ podczas ataku w dniu 18 września na Restaurację "Żywiec" przy ulicy Nowy Świat. Odznaczony Krzyżem Walecznych AK.
Zginął także we wrześniu 1944 roku przy ulicy Okrag 2 majacy 18 lat inowrocławianin Jerzy Zietara, ps. "Ryś" walczący na Ochocie, Starym Mieście i Czerniakowie w Zgrupowaniu "Radosław", batalionie "Miotła", w plutonie "Sarnaka" Odznaczony Krzyżem Walecznych.
Polegli także Henryk Pietrzak, Stefan Błachowiak, Henryk Hozakowski - syn dyrektora Szkoły Rolniczej w Inowrocławiu. Swoje życie oddał także Zygmunt Rolirad, strzelec w "Obroży ", który zginął 1 sierpnia w dzielnicy Rakowiec.
1 sierpnia 1944 roku poległ w ataku na sierociniec przy ulicy Barskiej 5 urodzony w Inowrocławiu 13 sierpnia 1927 roku Andrzej Henryk Mierosławski, ps. "Sowa", syn lekarza. Był strzelcem w 404 plutonie walczącym na Ochocie.
Chwalebną kartę w powstaniu zapisali medycy związani z Inowrocławiem.
Wśród nich nie należy zapomnieć o Wacławie Skoniecznym, przedwojennym naczelnym lekarzu Ubezpieczalni Społecznej w naszym mieście, który zorganizował szpital polowy przy ulicy Freta. Przeżył walki w stolicy, zmarł w 1974 roku.
Wspomnieć wypada również o Florianie Bronickim, doktorze medycyny, specjaliście od chorób skórnych, który w czasie warszawskiej epopeji pracował w lecznicy doktora Gąssowskiego na Mokotowie.
W wyniku ran odniesionych w powstaniu zmarł w transporcie kolejowym do obozu nad Łabą w listopadzie 1944 roku, urodzony 8 kwietnia 1891 roku lekarz medycyny, major Wojska Polskiego, pracujący w latach 1919-22 w lazarecie wojskowym i w garnizonie inowrocławskim Henryk Walerian Sikorski.

Od 30 września 1944 roku na prośbę dowódcy AK Tadeusza "Bora" Komorowskiego, Delegata Rządu Na Kraj Stanisława "Agatona" Jankowskiego, hr. Marii Tarnowskiej-prezesa PCK i byłego zastępcy burmistrza Warszawy Stanisława Podwsińskiego pertraktacje z generałem niemieckim Erichem von dem Bachem-Zalewskim w sprawie ewakuacji ludności cywilnej, kobiet z dziećmi i osób starszych prowadził Stanisław Wachowiak (1890-1972). Związany był z Inowrocławiem w latach 1916-20, kiedy to pracował jako podskarbi, a następnie dyrektor Banku Ludowego i Przewodniczący Rady Miejskiej, późniejszy poseł, dr. ekonomii, polityk, bankowiec i przemysłowiec.
Dzięki niemu udało się uratować wielu mieszkańców i powstańców ze stolicy. Po kapitulacji powstania ratował pozostawione na pastwę losu mienie warszawian. W 1946 roku nie zgadzając się na współpracę z komunistami rządzącymi Polską wyemigrował do Brazylii, gdzie zmarł w Sao Paulo w 1972 roku.
W sztabie KG AK służył major Wacław Chojna-"Horodyński" przedwojenny artylerzysta w 4 Kujawskim Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu,który w 1947 roku powrócił do kujawskiego miasta,z którego wyruszył w 1939 roku na front.
Nie zapominajmy o nich o godzinie 17-tej kiedy wyją rocznicowe syreny i o wszystkich, którzy osamotnieni stanęli wtedy niemalże bezbronni do walki, wierząc w upragnione zwycięstwo i wolność oddając to co w życiu mieli najcenniejsze aby Polska była wolna. Pamiętajmy o nich nie tylko w sierpniowa rocznicę.
Cześć ich pamięci
Romuald "Aldek" Szymański.


Ostatnio zmieniony 02 sie 2013, 19:33 przez aldek1944, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group