Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 07:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam.
W imieniu mojej babci proszę kolegów o jakiekolwiek informacje, zdjęcia, skany dokumentów, cytaty, bibliografie itp o obozie, obozach pracy przymusowej w Krügershauland czyli teraźniejszym Otłoczynie (bądź w bezpośrednim sąsiedztwie). Moja babcia pracowała tam przymusowo. Ubiegała się o odszkodowanie od Niemców, lecz nie otrzymała go, gdyż stwierdzono że nie posiadają żadnych informacji (być może zostały zniszczone wszelkie dokumenty podczas działań wojennych) jakoby taki obóz tam się znajdował. Babcia rozmawiała pewnie jakoś z dziesięć może więcej lat temu z dwójką starszych ludzi, którzy upierali się że pamiętają ten obóz, a nawet kojarzą żandarma obozu, który mieszkał w Otłoczynie . Ehh skoro są świadkowie to powinno teoretycznie wystarczyć, niestety żądali dowodów. Teraz sprawa odszkodowań jest chyba już zamknięta, tego nie wiem. Babci się przypomniała ta sprawa i na nowo zaczęła zjadać ją ciekawość i powracać wspomnienia :) Dlatego jeżeli ktoś z was posiada jakieś info, będziemy wdzięczni. W szczególności moja babcia :)

z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Winchester, tak się składa, że właśnie tropię obozy o których mówisz (2 godziny temu wróciłem z jednego :wink: ) mam stały kontakt z ludźmi którzy tematem zajmują się od dłuższego czasu. Więźniarki budowały linie umocnień min. w Otłoczynie, Górsku, Dybowie... głównie schrony Ringstad 58c (Tzw Tobruki), - O przenoszeniu jednego z tych schronów z Otłoczyna do Skansenu Fortyfikacji Pancernych pisał ostatnio aldek1944
viewtopic.php?f=116&t=21009
Postaram się pomóc jak tylko mogę

Pozdrawiam

Soth

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=Q3XOfpjw ... ture=g-upl Tu film z Otłoczyna z akcji ratowania schronu Ringstand 58 c

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.