Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 22 sty 2017, 19:11

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość

Witam,mam pytanko ? Może są chętni i obeznani w rejonach Świecia, Laskowic i okolic ? Chociaż te rejony to woj. KUJ-POM, ale wszystko tutaj i wszyscy jest lub są za pomorzem:) ...ale nie oto chodzi, wszystkich kogo pytam opowiadają jaki tutaj był "kocioł" na początku i na końcu wojny, gdzie nie wejdziesz do lasu widać rowy,dziury, ślady "okopów", znalazłem w lesie nawet grób (mogiła ?), wygląda jak partyzancki....ale jest odwiedzany, bo są stare świeczki, sztuczne kwiaty, nie daleko są tory, może to ofiara pociągu ? Myślę, że teren godny "szperania" (okolice Laskowic,strzelnica WH ) sąsiedzi mówią, że na polach, przy orce znajdywali "fanty", sam znalazłem w dobrym stanie monetę niemiecką z 1943r, w dobrym stanie + ceramika, a więc może są chętni do szperania ze sprzętem z okolic Świecia ?
Dorzucam fotki tego grobu w lesie,jeszcze dwa lata temu był cały krzyż (z brzozy),w tamtym roku już się rozpadł.

Załączniki:
grób.JPG
grób.JPG [ 123.46 KiB | Przeglądany 4936 razy ]
grób (1).JPG
grób (1).JPG [ 128.66 KiB | Przeglądany 4940 razy ]

Ostatnio zmieniony 23 lut 2011, 14:15 przez Łorner, łącznie zmieniany 1 raz
wsjo zmieściło się w jednym poście
Odpowiedz z cytatem  

Witam ten grób jest z okresu wojny podobne są jeszcze niedaleko w miejscowości Leosia.Co do szukania w Laskowicach to proponuję Ci okolice stadionu i park niedaleko jeziora. Sam byłem kilkakrotnie świadkiem wydobywania z ziemi '' dziwnych '' rzeczy.

Odpowiedz z cytatem  

Dzięki za odpowiedż,nie wiem jak boisko ale park ma potencjał,był tam pałac (czerwoni go rozwalili tuż po wojnie,bo właściciel był Niemcem )właściciel majętny Niemiec (można o nim poczytać w necie,trzech synów stracił na wojnie,ponoć "szalał" po Bydgoszczy w pierwszych dniach wojny....ja wiem to od tubylców,jeszcze muszę pogadać z najstarszymi,może sypną konkretami),wojsko u niego "stacjonowało",mieli nad jeziorem strzelnicę wojskową często użytkowaną,w parku nawet teraz wala się dużo "śmieci" z tamtego okresu...no i te lasy na około Laskowic.......dwa razy szedł tędy front,więc w miarę "dziewiczy" teren i możliwości ogromne...... :D

Odpowiedz z cytatem  

witam
po Laskowicach biegałem z piszczałką wczoraj. I tak:
- lasek koło boiska szkolnego: lipa - ktoś zakopał tam gruz pomieszany ze złomem w postaci drutów, gwoździ, części blach. Myślę, że to złom z oczka wodnego (pozostał tylko wybetonowany dól z resztkami czarnej folii a w środku śmietnik), elementy zdewastowanej w lasku toalety oraz Bóg wie co. Wyszło mi z ziemi z tuzin gwoździ i druty.
Pole obok lasku - to samo + fragment podkładu kolejowego. Z tego co rozmawiałem z kilkoma osobami tam mieszkającymi, w latach 70 przywożono na stację wszelaki złom kolejowy i zakopywano gdzie popadło. Może stąd w polu fragment podkładu - ciężki jak cholera, nakopałem się solidnie, a jakie emocje...
Park Gordona - tak nazywał się niemiecki właściciel pałacu i parku, faktycznie był polakożercą i prawdopodobnie dowodził dywersją niemiecką w Bydgoszczy we wrześniu 1939. On sam na froncie wschodnim stracił 3 synów a pałac spalono mu w 1945.
Niestety w parku także bez sukcesów. Kolejne wysypisko śmieci, kolejny raz wychodził z ziemi sam złom: puszki, konserwy, kapsle, gwoździe a w najlepszym razie poskręcany złom. I masa zakopanego gruzu i to nawet nad jeziorkiem a nie tylko przy murze.
Pozostałości po pałacyku nie odwiedziłem z braku czasu a pozostałe zbudowania parkowe są do dzisiaj zamieszkałe.
Z rozmów z ludźmi wiem, że "fanty wychodzą" na osiedlu kolejowym w Laskowicach, ale trudno komuś pod oknami z wykrywką biegać - zwłaszcza, że stoją tam bloki .
Na wyspie przy starej strzelnicy Gordona nie byłem, tak samo jak "wizytę roboczą" w Belnie (Niemcy bronili w 1945 istniejącej wówczas gorzelni) zostawiam na następny raz. Swoją drogą nie wiem jeszcze gdzie ta gorzelnia była.

Odpowiedz z cytatem  

no to może wpadnę następnym razem w tamte tereny. W Laskowicach mam okazję być raz na pół roku, więc szału nie ma a wyprawy muszę planować dokładnie. Tym razem zawiódł "wywiad" - może nie zawiódł ale pojawił się zbyt późno. :(

Odpowiedz z cytatem  

Witajcie. Ja również się interesuje ciekawą i bogata historią naszych okolic: Laskowic, Belna, Jeżewa, Dubielna, Krąplewic, Leosi itd. Mogę odpowiedzieć co to jest za grób (zdjęcie powyżej). Dowiedziałam się w ciekawy sposób, a mianowicie od dziecka pamiętałam ten grób, aż pewnego dnia wraz z koleżanką zostawiłyśmy przy grobie butelkę z kartką i ołówkiem w środku, prosząc o informacje kto tu leży. Dostałam odpowiedź : Leży tu mój wujek, który zginął w tym miejscu w trakcie II wojny światowej podczas ucieczki i gradu kul strzelających z samolotu.
Mogę też odpisać gdzie znajdowała się gorzelnia ,ponieważ mieszkam w miejscu gdzie ona stała. A co jest bardzo ciekawe, że oprócz gorzelni był magazyn amunicji, za młodych czasów znajdowało się różne naboje, niewypały, zdarza się i do dziś.
A obok moich terenów, tuż za ogrodzeniem (obecnie to już jest lasek i prywatny teren) stał Dworek o nazwie Róża. Miał go bogaty niemiecki szlachcic owych terenów, ale niestety mało kto wie o tym dworku, i bardzo mi zależy na jego historii.Jedynie co mogę potwierdzić nawet samej sobie, że dworek naprawdę nazywał się RÓŻA, gdyż znalazłam fragmenty porcelany z logo i napisem ,,RÓŻA,, sprowadzona z Niemiec. Do dziś istnieje ta firma. Moja starsza sąsiadka za młodu pracowała w tym dworku jako sprzątaczka. Za dzieciaka pokazała nam wejście do tunelu, był schronieniem w razie wojny i prowadził przez moje podwórze, pola i drogę. Dziś widać tylko jeden bunkier (również na prywatnym terenie), a były dwa.
Pamiętam jeszcze jak mój wujek opowiadał że na mojej granicy gdzie stał dworek a moim terenem byli chowani żołnierze. Na to potwierdzenia nie mam również.
Znam więcej ciekawostek i miejsc, ale to odezwę się następnym razem.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Fajny pomysł z tym listem w butelce. Potwierdza się, że najprostsze sposoby są najlepsze.

Odpowiedz z cytatem  

Witam :)
Również od dłuższego czasu interesuje się historią Belna,Bedlenek i okolicznych miejscowości oraz lasów
Posiadam częściowe informacje o dworku w Belnie oraz Lipnie , ale ciągle zastanawiam się gdzie była dokładnie gorzelnia :?: ..może ktoś ma takową wiedzę i mógł by sie podzielić :)
Jeszcze troszkę i jak oczywiście w miarę pogoda dopisze będzie trzeba ruszyć na okoliczne lasy :)
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.