Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 20:25

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

Interesuje mnie jak najwięcej informacji o tytułowej pozycji.

Wiem już, że była to 1 kompania 1 batalionu 261 Pułku Łączności Powietrznej(?) (1. schwere Flugmelde-Leit Kompanie, I. Abteilung, Luftnachrichten-Regiment 261).

Podobno pod Toruniem stały:
- radar na betonowej podstawie (Wurzburg FuMG 6) - podobno jeden, ale wiele miejsc w necie twierdzi, że powinny być dwa
- jeden radar typu Freya
- drewniana wieża (dla FuSAn 733 Heinrich Peiler) - jak wygląda sprawa z namiernikiem Hans E-Mess? był?
- jeden prostokątny barak (drewniany? murowany? podobno odbudowany po wojnie)
- koszary, (podobno standardem było wyposażenie koszar w wybetonowany, kwadratowy lub prostokątny basen przeciwpożarowy; ale czy taki tu był? czy koszary i barak to to samo?)

Podobno powinien też być (jako że to stacja 1 stopnia /1. Ordnung/):
- jeden FuG 404 Jagdschloss
- jeden FuMG.41 lub FuMG.42 Wassermann

Podobno podstawę pod Wurzburga rozwalono kilka po wojnie, dziś jest tam dziura w ziemi z wodą, czyli oczko wodne (to: 53°08'00.2"N 18°28'47.5"E ?).

Tu widziałem zdjęcie baraku: https://www.geschichtsspuren.de/index.p ... =14&id=387 ale gdzie go szukać w terenie? (jestem z Torunia i planuję wycieczkę do Łubianki jakby co ;) )

Widziałem też zdjęcia jakichś ruin w Łubiance - podobno to ruiny budynku centrali - pomiędzy drzewami, nie wiem gdzie dokładnie (może tu: 53°08'04.0"N 18°29'16.4"E ? odległość od tamtego oczka to ok. 550 m.; ruiny są ceglano-betonowe. może to resztki Jagdschlossa?)

Gdzie w takim razie szukać pozostałości reszty? Chciałbym nawet teoretycznie zrekonstruować wygląd całego posterunku - rozmieszczenie radarów, budynków, itd. Jak rozumiem średnica całości (tj. maksymalne odległości między obiektami) może wynosić ok 1-1,5 km?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jeśli mogę Tobie coś podpowiedzieć...

Zbieraj informacje, konfrontuj z innymi źródłami i wykluczaj te które do siebie nie pasują.
Przykład pierwszy z brzegu:
Cytuj:
Podobno powinien też być (jako że to stacja 1 stopnia /1. Ordnung/):
- jeden FuG 404 Jagdschloss
- jeden FuMG.41 lub FuMG.42 Wassermann

Nie zawsze na stacjach pierwszej kategorii był postawiony sprzęt który był napisany w instrukcjach.
Przykładowo na Stellung 1.Ordnung Kondor Wassermana nie było, a na Stellung 1.Ordnung Bock był.

I nie korzystaj ślepo na informacjach w necie, jeśli używasz stron m.in. http://www.geschichtsspuren.de czy www.ww2.dk to uważaj na błędy w nich zawarte.

To tak tytułem wstępu ;)

Co do Stellung 1.Ordnung Tofels - niejaki Covox w 2009r napisał wyposażenie tej stacji jako 1 W-R i 1 Freya.
Na bank podstawy pod W-R już nie ma - jest za to oczko wodne ;) Rolnik się zawziął i podstawę rozwalił.
Na GE też Covox zaznaczył (ze zdjęciem) ruiny Stellungszentrale - 53°08'04.0"N 18°29'16.4"E

Jeśli szukasz resztek pod radar Freya to trzeba znaleźć 4 betonowe słupki - ale to graniczy z cudem po takim czasie ;)

Jak daleko jest z Tofels`a do najbliższego lotniska (czynnego w czasie II WŚ) ???

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witajcie, zawsze sprawa tych radarów mnie intrygowała. U nas w Nowem podobno miało "stać" Stellung Neunage, jednostka Luftwaffe która miała być personelem obsługi. Powstała jeśli się nie mylę w połowie 43', a rozwiązano ją pod koniec stycznia 45' prawdopodobnie nigdy tych radarów nie postawiono lub były one jakieś mobilne. Co prawda od Torunia do Nowego jest ok. 100Km. A te stacje były tak rozmieszczane. Przepraszam za offtop. Pozdrawiam Hans
Modificato: Miś

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

a tu pytaliście?

http://forum.axishistory.com

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam,

Strasznie dużo tego "podobno" ;)

Podsumujmy więc co wiemy "na pewno" -
- 2 radary typu FuMG 65 "Wurzburg-Riese" na betonowych fundamentach. Oba fundamenty rozebrane krótko po wojnie. Jedna z tych dziewczyn widocznych na zdjęciu to późniejsza żona rolnika, który osobiście rozkuł za pomocą młotka i przecinaka ten fundament za sklepem po którym została widoczna na zdjęciu dziura w ziemi. Drugi fundament stał kilkaset metrów na wschód.
- 1 radar typu "Freya" nieustalonej wersji po którym nie ma śladu.
- 1 radar typu FuMG 404 "Jagdschloss". Był na pewno, są relacje Niemca, który po ukończeniu szkoły radarzystów w Królewcu otrzymał przydział właśnie na "Jagdschlossa" z kompanii "Tonfels". Budynek radaru, konstrukcji w większości ceglanej, został najpewniej rozebrany po wojnie przez miejscową ludność. Jego dokładna lokalizacja nie jest znana ale należy pamiętać, że urządzenia tego typu ustawiano nawet w odległości 4 km od właściwego kompleksu.
- 1 (być może 2) komplet FuS An 733 składający się z urządzeń "Heinrich" i "Hans". Fundamenty rozebrane (lub zakopane) po wojnie. Lokalizacja nie ustalona.
- Koszary znajdowały się przy drodze z Łubianki do Biskupic. Widoczny na zdjęciu barak (po wojnie przebudowany, a nie odbudowany) znajduje się tu - 53.139222, 18.483653. To jedyny zachowany obiekt koszarowy.
- Na pozycji 53°08'04.0"N 18°29'16.4"E masz ruiny Stellungszentrale. Pierwotnie centrala dowodzenia funkcjonowała w drewnianym baraku lecz gdy front zaczął się zbliżać i wzrosło zagrożenie nalotami postanowiono schować ją pod beton. Obiektu nigdy nie ukończono, po przejściu frontu pozostał w stanie surowym bez wyposażenia i instalacji (gołe ściany). Ponieważ był konstrukcji głównie ceglanej, betonowy był jedynie strop, został rozebrany przez miejscowych. Jak będziesz na miejscu to porozmawiaj z rolnikiem mieszkającym tuż obok. Jak będzie miał nastrój to opowie Ci jak to się odbywało ;)

Tak więc można stwierdzić, że w odróżnieniu od większości tego typu obiektów kompania "Tonfels" miała pecha i zniknęła niemal całkowicie.
Postaraj się odszukać sołtysa z wsi Biskupice, ale nie obecnego tylko tego piastującego urząd w 2005 roku. Byłem z nim umówiony na spotkanie gdyż twierdził, że zna miejsca w których stały poszczególne radary. Niestety nie pojechałem czego obecnie żałuję ;(

Gdy czegoś nowego się dowiesz to nie zapomnij się pochwalić ;)

Pzdr. Alkali

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.