Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 20:30

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

..............................Interesuję się historią elbląskich majątków ziemskich zwłaszcza na Wysoczyźnie. Niestety, mój poziom wiedzy na ten temat nie wykracza poza ogólnie dostępną literaturę, która jest bardzo skromna. Liczę jednak, że użytkowanie tego Forum znacząco poszerzy moją znajomość tematu.
Rejon moich zainteresowań, to istniejący do 1945 roku klucz majątków, lub konstelacja dworów i rezydencji mieszczańskich „najwspanialszych na Wysoczyźnie Elbląskiej, unikalna w skali całych Prus. Jako blisko sąsiadujące centra kulturalne, ... zdecydowały one o powstaniu szczególnego mikroklimatu intelektualnego, przesyconego wspomnieniem wielu ciekawych wydarzeń i osób. (...)Tworzyły one siedem gwiazd położonych jedna za drugą przy trakcie tolkmickim, jak je określił na pocz. XVIII w. mieszkający w jednej z tych rezydencji literat J.H.Dewitz.”(D.Barton).
Tak się złożyło, że prawie w każdym z tych dworów zamieszkiwali znani i cenieni w swoim czasie elbląscy pisarze.
.............................. Istniejący na Modrzewinie (Larschwald) wermachtowski poligon jeszcze w 1937 roku został znacznie poszerzony po wykupieniu przyległych terenów. W PRL, już od lat 50-tych rozbudowa poligonu skazała na zniszczenie sąsiadujące z nim dwory. Powiększano poligon niwelując w terenie nawet ślady siedlisk i założeń parkowych. Upadek Układu Warszawskiego powstrzymał ten proces wobec kilku przyległych i opustoszałych już budowli czekających na podobny los. Ten stok Wysoczyzny był wytypowany na stacjonarną bazę wyrzutni rakietowych nakierowanych na NATOwskie cele. (A przy okazji, kto zgadnie po co wytypowani oficerowie elbląskiego garnizonu do poł. lat 80-tych uczyli się języka duńskiego?)

.............................. Na szlaku siedmiu gwiazd zostało kilka zabytków w różnym stanie zachowania. Większość z nich utraciła cechy stylowe po przebudowach, adaptacjach i po zmianie funkcji.
..............................Tytułowe siedem gwiazd to następujące dwory:
* Gross Wesseln – przebudowany budynek przedszkola na ul.Częstochowskiej 7.
* Freiwalde – zachowały się tylko dwa pomnikowe dęby.(Niektórzy autorzy nazywają ten nieistniejący już dwór Drewnik)
* Gross BielandBielany Wielkie. Zachowany dwór, ostatnio odnowiony z ładnym parkiem krajobrazowym.
* StolzenhofPodgórze. Ul.Witkiewicza 31. XIXwieczny dwór, jak i park z nagrobkiem ostatniego właściciela Hugo Liedtke, z poetycką inskrypcją, jako że był też poetą.
* DrewshofZajazd. Ul.Witkiewicza 8. Dawny majątek rycerski z lokacji jeszcze komtura elbląskiego w XIII wieku. Dwór o barokowej bryle i formie z rozległym parkiem krajobrazowym i stawem. Przed frontem neogotycka kapliczka.
* Neu Eichfelde i Alt EichfeldeNowa Dębołęka i Stara Dębołęka. Przedłużenie ul.Kruczkowskiego – dziś siedliska całkowicie zatarte w terenie. W XVI w. mieszkał tam legendarny alchemik Kilian Schmidt a na pocz. XVIII w. pisarz J.H.Dewitz..
Wśród resztek ciągle wycinanego starodrzewu parku funkcjonuje systematycznie uzupełniane wysypisko różnych odpadów.
* Alt Schonwald – dziś Pięknolas albo Stary Krasny Las- użytkowany obecnie (wielorodzinnie) zachowany budynek dawnej rządówki dworskiej z końca XIX wieku (nieszczególnej urody), resztki parku dworskiego z aleją kasztanowców.
* Neu Schonwalde – (Ul.Fromborska –pętla autob.„12”) Krasny Las albo Nowy Krasny Las. Z resztek pałacyku wybrano nawet kamienie z fundamentów. Zachował się jedynie park krajobrazowy i nikłe ślady jakichś budowli.
Tu kończy się szlak majątków rycerskich i mieszczańskich. W stronę Kadyn zaczyna się Szwajcaria Próchnicka z siedliskami chłopskimi i wiejskimi: Próchnik, Łęcze i dalej przez Kadyny do Tolkmicka.
Wszystkie wymienione dwory, lub miejsca po nich usytuowane są po lewej stronie „nowego” traktu tolkmickiego, czyli obecnej ul.Fromborskiej, w odległościach nie większych niż 2 kilometry od siebie.

Od lat poszukuję ich ikonograficznych przedstawień (rysunki, fotografie, pocztówki itp.) sprzed 1945 roku. Przed wojną były to posiadłości prywatne zamknięte dla publiczności i dlatego (jak dotąd) nie ujawniają się żadne widokówki ani fotografie w publikacjach. Nie ma ich również w zbiorach elbląskiego Ośrodka Dokumentacji Zabytków. Mam jedynie kserokopie dziecięcych rysunków Zajazdu z końca XIX w. i jedną fotkę nieistniejącego pałacyku w Krasnym Lesie. Ta ostatnia fotografia to unikat, bowiem zanim ją posiadłem nie istniał w obiegu żaden wizerunek tego obiektu, który teraz przedstawiam tu w załączeniu.
Jeszcze o Krasnym Lesie
Cytuj:
Tylko właściciel Nowego Krasnego Lasu – Victor Geysmer – przygotował się do podejmowania gości zarówno w dworze, gdzie miał prywatną kolekcję malarstwa (m.in. obrazy Rembrandta i Memlinga) i złotnictwa, jak i w parku, gdzie postawił pawilon ogrodowy w stylu greckiej świątyni oraz kilka innych obiektów małej architektury
.
Wyczytałem gdzieś, że tutaj były przechowywane w 1944 r. gdańskie muzealia oraz zbiory muzeum elbląskiego. Niemcy przemieszczali wschodniopruskie muzealia po peryferyjnych rezydencjach, z dala od ośrodków wielkomiejskich.
Kilka lat temu, wnuk Geysmera opowiadał mi, że jako 8-letni chłopak bawił się w Krasnym Lesie elbląskimi eksponatami (biała broń, jakieś modele statków). Od niego dostałem prezentowaną tu fotografię, jako honorarium za zlokalizowanie nieistniejącej posiadłości swego dziadka. Potem jeszcze uwiarygodnił sobie tą lokalizację rozpoznanymi zakątkami parku. (Inną ciekawostką jest plotka, jakoby pałacyk ten został zbombardowany przez pojedynczy rosyjski samolot, jako jedyny obiekt w okolicy. Nie widzę w tym szczególnego sensu, chociaż Rosjanie „szczególnie traktowali” posiadłości znanych hitlerowców, ale przecież nie tylko ich).

Ostatnia sprawa to źródła do historii elbląskich dworów. Nieocenione i jako jedyne pozostaje opisanie powiatu elbląskiego z 1925 roku przez pastora z Łęcza E.G.Kerstana, z którego wszyscy zajmujący się tym tematem , do dziś przepisują równo. Jedynie Dariusz Barton w swoim przewodniku po Wysoczyźnie Elbląskiej sięgnął po jeszcze inne źródła z niezłych zasobów Biblioteki Elbląskiej. Ja skorzystałem z wysiłku umysłowego obydwu Panów autorów.

Załączniki:
KRASNY-LAS.jpg
KRASNY-LAS.jpg [ 32.6 KiB | Przeglądany 9687 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Piekny kawalek dobrej roboty-mozna prosic wiecej?
pozdrawim Schichau

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Z tego co pamiętam doktryna Układu Warszawskiego przewidywała uzycie jednostek polskich w razie godziny W do desantu na Danię - stąd przewidywana potrzeba znajomości języka duńskiego.

Odpowiedz z cytatem  

Freiwalde-Maldeuten (?-Małdyty) 1920r. na odwrocie Reinecki-Hanover. Odznaczenie..?

Załączniki:
DSC05929.JPG
DSC05929.JPG [ 58.07 KiB | Przeglądany 8159 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Większość podelbląskich dworów i pałaców została uwieczniona na pocztówkach i fotografiach.
Jednak od lat jakoś bezskutecznie poszukuję fotografii sprzed 1945 roku przedstawiających dwór w Zajeździe (Drewshof).
Pragnę ponowić swą prośbę o informacje i wskazówki dotyczące ikonografii tego zabytku, a nie ukrywam, że jestem związany z tym obiektem emocjonalnie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ze strony pana Hansa Joahima Pfau:

"Drewshof:
Zarządca Friedrich Reinhard Alsen, Potomkowie tej rodziny żyją dzisiaj w Hamburgu. Bliższe informacje a.alsen@web.de."

Może potomkowie zarządcy mają jakieś zdjęcia?

Odpowiedz z cytatem  

mike016 pisze:
Zarządca Friedrich Reinhard Alsen, Potomkowie tej rodziny ...
Alsenowie byli właścicielami majątku Drewshof od roku 1812 do 1945. Jedyny majątek w okolicy, który nieprzerwanie należał do jednej rodziny przez ponad 130 lat. Ostatnim zarządcą był August Leiding. Gościłem u siebie parokrotnie potomków właścicieli, jak i zarządcy.Uzyskałem jedynie kilka odbitek ksero z dziecięcych rysunków obiektu oraz podobizn ostatnich właścicieli.
Nadal poszukuję starych fotografii dworu.

Załączniki:
Alsenowie-I.jpg
Alsenowie-I.jpg [ 62.77 KiB | Przeglądany 7511 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Egzorcysta bimbrownik
Awatar użytkownika

BUD czy Ty jestes bratem Konrada?

Odpowiedz z cytatem  

Nie.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witam!
Cóż za miły temat, zwłaszcza, że mam najświeższe informacje. W niedawny wtorek się tam wybrałam. Odwiedziłam Zajazd, Podgórze i Bielany. Powiem tak. Jak się idzie główną drogą z Zajazdu do Elbląga to zaraz po prawej jest drogą. Tam trzeba wejść pójść w prawo i za ogrodzeniem przebić się przez pole w stronę ogromnego dębu (naprawdę imponujący). Później przez rzeką, a wtedy dochodzi się Do ogrodzenia parku. :D Ładny widok na pałac i na bramę wjazdową ;P

Ponadto polecam też przejść się aleją do podgórza. Śliczna trasa.

Odpowiedz z cytatem  

a gdzie tam jest rzeka?

Odpowiedz z cytatem  

Przed Pięknolasem zaczyna się strumień "przelotowy" (szer. ok.50 cm; głęb. 30 cm.), przez jeden i drugi staw w Zajeździe, przez park, a potem na skraju Modrzewiny wpada do Babicy.

Załączniki:
Staw.jpg
Staw.jpg [ 108.15 KiB | Przeglądany 7127 razy ]
Strumień.jpg
Strumień.jpg [ 104.22 KiB | Przeglądany 7130 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

Strumień z tym się zgodzę :) bo rzeka to raczej się kojarzy z np. rzeką Elbląg,Nogat itd. :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

no dobra, dobra. Grzecznie się przyznaję do wtopy z tą rzeką ;)

Odpowiedz z cytatem  

Mieszkam w okolicach dworu Stalzenhof i Drewshof, miałam przyjemność spacerować po wnętrzach tych pałacyków kiedy nie były jeszcze oddane w prywatne ręce.. W Zajeździe zachowały się jeszcze kilkanaście lat temu oryginalne stropy , piękne drzwi wejściowe. W podgórzu był pożar więc nie miałamokazji wejść na piętro ale parter również imponował wielkością pomieszczeń , i jakieś ciekawe sufity tam były już dokładnie nie pamiętam. Od strony dawnego ogrodu , nie widoczna z drogi stała oryginalna drewniana weranda, . Oba pałace zrobiły na mnie duże wrażenie. :D Teraz w pałacu w Zajeździe jest prowadzony gruntowny remont, posiadłość zakupiła osoba prywatna.

Odpowiedz z cytatem  
Egzorcysta bimbrownik
Awatar użytkownika

Ivonika a co z rodziną ktora tam mieszkała?

Odpowiedz z cytatem  

Niestety nie wiem gdzie wyprowadzila się rodzina, która tam mieszkała.
Mam nadzieję , że obecny właściciel doprowadzi ten piękny pałacyk do wyglądy przynajmniej zbliżonego jak za czasów jego "świetności" :)

Odpowiedz z cytatem  

maufyna pisze:
Witam!
Cóż za miły temat, zwłaszcza, że mam najświeższe informacje. W niedawny wtorek się tam wybrałam. Odwiedziłam Zajazd, Podgórze i Bielany. Powiem tak. Jak się idzie główną drogą z Zajazdu do Elbląga to zaraz po prawej jest drogą. Tam trzeba wejść pójść w prawo i za ogrodzeniem przebić się przez pole w stronę ogromnego dębu (naprawdę imponujący). Później przez rzeką, a wtedy dochodzi się Do ogrodzenia parku. :D Ładny widok na pałac i na bramę wjazdową ;P

Ponadto polecam też przejść się aleją do podgórza. Śliczna trasa.

Tak, jest piękna i świadczy tylko o tym jak pięknie musiał być zagospodarowany cały teren przypałacowy. Aż szkoda ,że tak piękne budynki popadają w taką ruinę :(

Odpowiedz z cytatem  

"Zajazd (Drewshof) - raj utracony" - http://jerzykosacz.pl/index.php/archives/701
(Trochę fotografii sprzed 10 lat)

Załączniki:
Zajazd - renowacja IV.2010.JPG
Zajazd - renowacja IV.2010.JPG [ 161.8 KiB | Przeglądany 6062 razy ]
Odpowiedz z cytatem  

dzisiaj byłam koło Dworu w Zajeżdzie. Wyglada już całkiem fajnie

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.