Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 11:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: NIEKANIN-Stawy.
Awatar użytkownika

Koledzy, pewnie wielu z Was zna trasę na Obroty, Bogucino... Jak wiadomo jadąc tą trasą, od strony K-gu po lewej stronie drogi mamy dwa stawy połączone ze sobą... Po między w/w stawy prowadzi polna droga. Za tymi stawami znajdują się pola uprawne, a ziemia kryje tam i oddaje przeszłość, w postaci kulek muszkietowych, kulek kartaczowych, plomb towarowych ( z herbem Fryderyka II ) i tez monetki z okresu XVII, XVII i XIX wieku oraz wiele innych ciekawych drobiazgów z w/w okresu.. Po rozmowie z miłym człowiekiem który te poletka uprawia dowiedziałem się ze po lewej stronie stawów pomiędzy drzewami były kiedyś groby... Wie może ktoś z kolegów co dokładnie znajdowało się za tymi stawami????

Odpowiedz z cytatem  
SAPER AMATOR
Awatar użytkownika

chodzi Ci o stary cmentarz w Obrotach?

CMENTARZ POEWANGELICKI (polny)

Cmentarz poewangelicki, założony na początku XX w., w stosunkowo znacznej odległości na południe od wsi, po północnej stronie lokalnej drogi. Działka w kształcie prostokąta, o pow. 0,4 ha. Po 1945 r. nekropolia nieczynna, ulegała stopniowej dewastacji. Obecnie ma formę kępy zieleni wysokiej: jednoalejowy (lipy); zachowane fragmenty nagrobków. Wyznaczona strefa „K” ochrony konserwatorskiej.

http://www.gmina.kolobrzeg.pl/zabytki-w-obrotach

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Fajnie, pomogłeś mi z wyjaśnieniem skąd te pozostałości nagrobków skrytych w zieleni... A nie wiesz może czy za wspomnianymi stawami nie przechodził jakiś szlak handlowy, punkt handlowy albo czy nie było tam jakiegoś obozu wojsk??? Może była tam kiedyś już nie istniejąca obecnie droga, np. ze Stramnicy, którą to przemieszczało się zaopatrzenie na wspomniany rejon??? Zastanawia mnie duża ilość plomb towarowych, wspomnianych wcześniej oraz drobnica pieniężna XVIII wiek ( 24/48 einen thaler ) oraz XIX wiek ( 1/2 silber groschen )

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

A to jest grudniowe (2013) znalezisko.. Jakieś 100 m od stawu z prawej strony. Za identyfikacje dziękuję Panu Jackowi...

Jest to krzyż weteranów (kombatantów) wojen pruskich z okresu 1875-1918.
Ten krzyż to dla weteranów pochodzących z Bogucina i okolic.
Napisy i tłumaczenie:

KRIEGER-VER. / BOGEN-THIN / U. UMGEG w całości brzmi KRIEGERVEREIN BOGENTHIN UND UMGEBUNGEN czyli ZWIĄZEK WETERANÓW WOJENNYCH Z BOGUCINA I OKOLIC.

MIT GOTT FÜR KAISER & REICH oznacza
Z BOGIEM DLA CESARZA I RZESZY

Załączniki:
IMG_20131226_223856.jpg
IMG_20131226_223856.jpg [ 142 KiB | Przeglądany 5040 razy ]
IMG_20131226_223745.jpg
IMG_20131226_223745.jpg [ 148.57 KiB | Przeglądany 5042 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
SAPER AMATOR
Awatar użytkownika

okolice od wieków mocno rolnicze,takie plomby często bywały są na worach z nasionami ,co jakiś czas od tak po prostu wpadają na polu,,teren zawsze uczęszczany mocno przez ludzi ,okolica do tego zachęcała i zmuszała pomiędzy dwiema wioskami mocno związanymi z dawnymi walkami o Kołobrzeg,,stawy do spacerków i i pobliski cmentarzyk

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Pewnie masz rację... Może za bardzo doszukiwałem się wielkiej tajemnicy skrywanej w ziemi i rejonie:-)))) Zboczenie hobbystyczne... hehe

Odpowiedz z cytatem  
SAPER AMATOR
Awatar użytkownika

gdyby nie to "zboczenie" nie ruszyli byśmy nawet szpadlem,ja za każdym dołkiem myślę -teraz na pewno fant roku!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cześć DeeS i tutaj jesteś (Tu Jacek od krzyża).

Co do terenu za stawami, też tam chodzę, ostatnio 09.02. Na moim blogu http://mojewykopki.blogspot.com/ w opisach Obroty .... to są znaleziska z tego właśnie pola.

Pytasz o drogi. Załączam mapkę Google z nałożoną niemiecką drogą. Droga ta to dość ważny szlak, albowiem narysowana jest grubą i cienką linią. Jak czytać drogi i inne znaki na mapach, to pobierz z mojego konta książeczkę w PDF ze znakami kartograficznymi (link: https://www.dropbox.com/s/8sbs6kzbcf1lu ... eichen.pdf).

Ta droga w naturze to zagłębienie pomiędzy wzniesieniami, ale ja tam chodzę wiecznie; wzdłuż, poprzek i po przekątnej :lol:

Co do obozu, tu : wojsk rosyjskich z XVIII wieku to głowny obóz był jak na mapce. W czerninie była główna siedziba Rumiancewa (rosyjski dowódca wojsk oblężniczych).

XVIII w. to mój "konik"

Załączniki:
Untitled - 2.jpg
Untitled - 2.jpg [ 179.44 KiB | Przeglądany 4759 razy ]
Untitled - 1.jpg
Untitled - 1.jpg [ 229.04 KiB | Przeglądany 4760 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cześć JacekSz. Jeszcze raz dziękuję za pomoc przy Identyfikacji Krzyża. :-) No to Koledzy temat nabiera smaczka:-) Jak ja to Kocham hehe. To Już teraz wiem dlaczego Koszalińska Ekipa tam często maszeruje z piszczałkami... Dodam Też, że Pan który te ziemię uprawia wspomniał o Ekipach z Poznania i Warszawy....

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

W tłumaczeniu krzyża zrobiłem mały błąd, zauważyłem go teraz.
W słowie UMGEG.
UMGEG. to Umgegend, ja napisałem UMGEBUNG(-EN), ale oba słowa oznaczają to samo czyli okolice (tu: miejscowości).

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Odmulono staw w Niekaninie

Urobek koparki na brzegu, warto tam poszperać.
http://www.e-kg.pl/news/4-wydarzenia/16501-odmulono-staw-w-niekaninie.html

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Odwiedziłem w/w teren w niedzielę (21.09) i żałuje jak diabli że nie zainwestowałem w jakiś wózek z kateringiem. :-) Tyle ludzi szukających już dawnoooo nie widziałem w jednym miejscu :-) Ale było sympatycznie i to najważniejsze. Co do fantów, to wyszło kilka guzików, plomby 24 i 48 Thalara... Następnego dnia odwiedziłem w/w miejsce z kolegą ale zapuściliśmy się w dalsze pola. 2/3 czasu łaziliśmy bez większych efektów i następnie trafiliśmy na miejscówkę gdzie wychodziło co nie co ale czas nas gonił:-) Więc pewnie jeszcze zawitamy w to miejsce.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

DeeS75 pisze:
Więc pewnie jeszcze zawitamy w to miejsce.

Cześć Daniel!
Przez najbliższe dni to raczej chyba będzie deszczykiem prażyć.
Weekend-y w Niekaninie są niebezpieczne----> mogą człowieka rozdeptać.

W Przećminie łyżki dawało, chłopaki całe jedno pole przetrząsnęli, bakcyla połknęli!

Odpowiedz z cytatem  

Byłem wczoraj razem z 2kolegami, Monetki PRL , kule od muszkietów, Ćwiczebna amunicja od Mausera nawet się trafiła, i dużo ruskich blaszek z napisami itp , Dalej warto szukać

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.