Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 18 sty 2017, 15:01

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość

W okolicach Sławna/Koszalina można natknąć się na dość ciekawą wieś z wieloma często zapomnianymi przez świat pozostałościami poprzednich właścicieli. Jako, że nie jestem historykiem a jedynie pasjonatem biegającym od czasu do czasu z aparatem i chcącym ocalić pewne miejsca od zagłady, dewastacji i zapomnienia chciałbym aby wypowiedziały się osoby posiadające jakieś ciekawe informacje o tych okolicach lub prezentowanych i opisywanych poniżej zabytkach.

Pozostałości niemieckiego cmentarza, przylegają do dzisiejszego cmentarza. Podejrzewam, że dzisiejszy cmentarz jest w dużej części położony na terenie starego przez co stare płyty nagrobne trzeba było "przesunąć".

W trochę innym miejscu idąc w stronę ukazanego poniżej mauzoleum.
W zaroślach widać zarys mauzoleum.

Nie mam zdjęć całego budynku ze względu na duże zarośla. Jedyna ofiacjalna informacja jaką znalazłem na ten temat to:
"Mauzoleum rodziny von Schlieffen wraz z cmentarzem rodowym założonym w 1 połowie XIX w., o pow. 0,17 ha. Cmentarz oddalony w kierunku południowym od zabudowań wsi, po wschodniej stronie drogi do osady Witosław. Położony na zalesionym wzgórzu, gęsty podrost zatarł granice cmentarza, rozplanowanie układu przestrzennego, a nawet układ leśnej drogi wiodącej na cmentarz. Teren nieogrodzony, silnie zakrzewiony i zadrzewiony. Jedynym śladem po rodowym cmentarzu szlacheckim jest mauzoleum datowane na 1 połowę XIX wieku. Datowanie to wydaje się niedokładne, przypuszczalnie jest to obiekt z XX w. jednak znacznie zniszczony, pozbawiony detalu architektonicznego, a także silnie zarośnięty krzewami uniemożliwiającymi dokładniejszą penetrację obiektu. Był to okazały obiekt architektoniczny, murowany z cegły, dwukondygnacyjny, z przyziemiem licowanym kawałkami granitu, wyżej różowym piaskowcem, z wejściem do krypty grobowej od północy, obudowanym zewnętrznymi dwubiegowymi schodami o granitowych stopniach. Górna kondygnacja z tarasem wyłożonym płytami różowego piaskowca z prostopadłościenną latarnią (?) która oświetlała wnętrze mauzoleum."

W sulechówku warto też zobaczyć stary piękny park na środku którego widać staw. Cała okolica jakby sama opowiadała dworskie historie.

Edit Lobo26:
Zdjęcia na zewnętrznych serwerach zniknęły, jedynie mapę udało mi się "ocalić".
Jeśli autor ma zamieszczone zdjęcia - proszę o wklejenie ich poprzez edycję tego postu lub niżej w wątku.

Załączniki:
mapamaakh.jpg
mapamaakh.jpg [ 194.39 KiB | Przeglądany 3122 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Okropne taki stary cmentarz tak zaniedbany i zero szacunku dla zmarłych.

Odpowiedz z cytatem  

Niestety jest to typowe dla czasów i miejsca w jakim żyjemy.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No tak ale wiesz powinni się jacyś ludzie umówić i wysprzątać.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Takich cmentarzy jak ten jest baaardzo wiele w naszej okolicy szanowni forumowicze,co do lokalizacji to zgadza się po prostu polscy zmarli zastępowali niemieckich na ich miejscach pochówku to była "normalna"(jeśli można to tak nazwać) praktyka w latach powojennych.Tomus12300 trafiłeś z tym postem dokładnie w takie tematy jakie mnie też interesują,jeśli masz ochotę na jakiś wspólny mały rekonesans po naszych okolicach jestem otwarty na propozycje.Znam bardzo wiele starych opuszczonych i zapuszczonych cmentarzy i innych ciekawych miejsc.A dla ciebie Buli przykład jak to Polacy jednak czasami mają szacunek dla miejsc pochówku naszych byłych mieszkańców Pomorza Środkowego z za zachodniej (i nie tylko) granicy.

Załączniki:
Obraz 099.jpg
Obraz 099.jpg [ 78.84 KiB | Przeglądany 4782 razy ]
Obraz 008.jpg
Obraz 008.jpg [ 86.12 KiB | Przeglądany 4779 razy ]
Obraz 021.jpg
Obraz 021.jpg [ 76.17 KiB | Przeglądany 4780 razy ]
Obraz 009.jpg
Obraz 009.jpg [ 81.48 KiB | Przeglądany 4781 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jeśli ktoś z mojej okolicy ma jakiś pomysł na wspólny wypad w tę niedzielę to piszcie na PW.Jestem otwarty na propozycje,jesli nie to znajdziecie mnie jutro w okolicach Polanowa i Kępic (czerwone Kymco z czarnym kufrem). :wink:

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Taka mała zagadka,gdzie wykonałem powyżej zamieszczone zdjęcia?Za prawidłową odpowiedz stawiam browca. :wink:

Odpowiedz z cytatem  

Hej sorki, że nie odpowiedziałem wcześniej ale dopiero przeczytałem. Chętnie zrobił bym wypad na jakąś dobrą miejscówkę jakich u nas pełno, ostatnio myślałem nad Baniewem które właściwie już nie istnieje. Niestety czas dzielę między pracę w Sławnie, ośrodek w Jarosławcu i w sumie jak uda mi się gdzieś wyskoczyć z aparatem/szpadlem to wielka rzadkość. Chyba nikt nie zgadnie więc powiedz co to za miesjce tak zadbane. pzdr

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Pierwsze zdjęcie to cmentarz w Łącku i jesli pracujesz w Jarosławcu to poświęć kiedyś chwilke i odwiedz go jest na takim pagórku za wsią w kierunku Korlina (układ cmentarza jest prawie tak zachowany jaki pamiętają przedwojenni mieszkańcy).A te pozostałe zdjęcia to...reszta informacji na PW. :wink:

Odpowiedz z cytatem  

A kolejne zdjęcia to cmentarz w miejscu nazywanym przez pobliskich mieszkańców "Siostry". Na terenie obecnego poligonu Wicko-Morskie. Będzie piwko? :)

Odpowiedz z cytatem  

Witam
Co do cmentarza w Sulechówku... niedaleko mauzoleum jest kamienny krzyż, z kamiennym połkolem za nim.
natomiast przed krzyżem ktoś juz kopał...jest wykopany duzy dół ...

Odpowiedz z cytatem  

Dołączam zdjęcia które dawno temu zaginęły z pierwszego posta. Przedstawiają miejsce, które obecnie jest w dużo gorszym stanie. A może lokalna społeczność już zajęła się tym zabytkiem? Pytanie kieruje do osób częściej odwiedzających to piękne miejsce. Owszem jest tam też "półkolisty murek" który umknął mi podczas tamtej sesji ze względu na bujną florę:)

zdjęcia przeniosłem na serwer forumowy. Znów by znikły z czasem :wink:
Dziękuję za uzupełnienie zdjęć !!! - Lobo26

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 286.89 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 251.4 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 290.47 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 186.58 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 209.1 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 262.59 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 187.81 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 274.68 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 171.77 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
10.jpg
10.jpg [ 197.27 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
11.jpg
11.jpg [ 328.64 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
12.jpg
12.jpg [ 284.01 KiB | Przeglądany 1773 razy ]
Odpowiedz z cytatem  
wiceadmin
Awatar użytkownika

Cytuj:
Złomiarze ogołocili XIX-wieczne mauzoleum rodu von Schlieffen w Sulechówku. Ograbili je z pięknych cynowych trumien, a ludzkie szczątki porozrzucali Upływający czas nie obszedł się tak okrutnie, jak teraźniejsi złomiarze z XIX-wiecznym mauzoleum pomorskiego rodu von Schlieffen. Obiekt znajduje się w niewielkiej miejscowości Sulechówko (gmina Malechowo) i postronnej osobie ciężko go odnaleźć, gdyż jest w głębi lasu. Wtajemniczeni trafią tam bez problemu.

- Jeszcze ponad osiem lat wstecz mauzoleum było zakratowane, a wewnątrz znajdowały się piękne sarkofagi cynowe z doczesnymi szczątkami ludzkimi - opisuje Antoni Tatarow ze Sławna, który jest pasjonatem i miłośnikiem historii Pomorza. - Już wtedy mauzoleum było nadgryzione zębem czasu. To oczywiste. Ale to, co jest tam teraz, to obraz rozpaczy. Po prostu ręce opadają, gdy się to zobaczy na własne oczy. Reporter "Dziennika Bałtyckiego" wybrał się do Sulechówka. Jak tam trafić? Jadąc ze Słupska w stronę Koszalina, po minięciu Sławna i pokonaniu kilku kolejnych kilometrów należy zjechać z krajowej drogi numer sześć na drogę gminną i skierować się w stronę wsi Smardzewo, a potem drogowskazy poprowadzą bezbłędnie do celu. Punktem orientacyjnym w terenie jest kościół w Sulechówku. Nie sposób go nie zauważyć, gdyż jest pomalowany na żółto. W jego sąsiedztwie widać zadbany cmentarz. Zaś w pobliskim lesie jest [trzeba jeszcze pokonać pieszo około 200 metrów na przełaj, podchodząc pod górę, zakrzaczonym lasem - TT] cel naszej wyprawy. Jest to... Niestety, w słowach naszego Czytelnika ze Sławna nie ma przesady. Od razu widać, że po cynowych sarkofagach nie pozostało śladu. To jednak dopiero początek: we wnętrzu mauzoleum walają się porozbijane drewniane trumny i wszystko wskazuje na to, że osoby, które je zniszczyły mogły szukać cennych przedmiotów - kosztowności lub innych pamiątek, które można byłoby spieniężyć. Ludzkie szczątki ich nie interesowały i bezceremonialnie zostały wyrzucone na zewnątrz. Wchodząc do środka mauzoleum (część ścian została rozbita najwidoczniej solidnym młotem) można je nadepnąć. Złomiarze zabrali wszystko, co było z metalu, włącznie z kratami. Wnętrze to dosłownie gruzowisko.

Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.