Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 11:40

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam :)

Pierwszego marca po raz pierwszy świętowano pamięć żołnierzy wyklętych. Sporo o tym w mediach było... i dobrze. Nasłuchałem się, naczytałem i postanowiłem to jakoś ogarnąć w deklu, potocznie głową zwanym :mrgreen:

Hmmm.... staram się ogarnąć ówczesną sytuację - prześladowania AK, sposoby w jaki rozwiązywano jednostki tej formacji, no i oczywiście względy polityczne. Czerwona władza szybko wtedy pokazała, że jest nie nasza tylko ich - znaczy wielkiego "kochanego" brata ze wschodu. Ok, nie będę się tu więcej na ten temat rozwodzić - każdy wie jak było.

Mam natomiast spore wątpliwości co do gloryfikacji tych żołnierzy (nie mówię o konkretnych osobach). Zawsze czuje ogromny niesmak/żal/smutek i co tam można jeszcze dopisać, gdy Polacy zabijają Polaków. A tak własnie wyglądała ta wojna w latach 45-52 (zdaje się wtedy rozwiązał się ostatni regularny oddział). Przeraża mnie że tą walkę kontynuowano aż do początku lat 50-dziesiątych. Ilu ludzi zginęło zanim oni zrozumieli, że tą metodą w tamtych czasach komunizmu się pokonać nie da. Jeden z tych żołnierzy wspominał, że jego oddział nie zabijał cywili, tylko milicjantów i ludzi z tworzących się ośrodków władzy np sołtysi. Na ale co! Tamci to Chińczycy byli?
Kuriozalne sytuacje - przyjechała do wioski nowa władza i podzieliła ziemie (dawna obszarników) ten dostał 3 ha, tamten 4 ha i tak dalej. W sumie ludzie nie mieli nic do powiedzenia, (ba cieszyli się w końcu dostaną własną ziemie do gospodarowania - trudno im się dziwić). Władza podzieliła i pojechała, ludzie zostali. Parę godzin później przychodzą leśni do wioski i co się zaczyna! Krzyki i pobicia - jak mogli przyjąć ziemie od czerwonych!! (jakby mogli jej nie przyjąć). Bywało że ci co dostali najwięcej hektarów dostawali w łeb lub byli wieszani. Mój opis sytuacji zasłyszanej od mieszkańców wsi z tamtych terenów.

Wcale się nie dziwie, że jak ktoś się zabiera za film o tych czasach, to jest wielkie larum i kłody pod nogi. Trudno tamten czas opisać obiektywnie, bo okazało by się, że nie ma żadnych bohaterów, a tylko ofiary :(
Moim skromnym zdaniem żołnierze wyklęci powinni się nazywać - żołnierze bez wyjścia. Historia w taki róg ich zapędziła, że szkoda gadać. Ciekawe czy ktoś policzył ile nas te 5 lat krwi kosztowało? Ilu zginęło wtedy ludzi: Milicjantów, cywili, żołnierzy AK - UB/SB bym wyłączył, tych mi nie żal bo to świnie były :evil: . Czy te ofiary na coś tej naszej sponiewieranej ojczyźnie się przydały?

Sory za te przydługawe ględzenie, tak mnie jakoś naszło :D Ciekaw jestem waszych opinii o tamtych mrocznych czasach.

Pierwszą sprawa jest wsypanie wszystkich grup do jednego worka. Podziemie niepodległościowe po 1945 składało się z wielu grup które działały w nieraz sprzecznych warunkach. Ludzie zostali zostawieni sami sobie i nieraz po prostu nie mogli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jak podaję historycy UB miało problemy z odsetkiem byłych AK-owców w szeregach, ponieważ młodzi ludzie często nie umieli nić innego poza służbą w mundurze.

Naturalnym było po zakończeniu wojny przemieszanie ludności i pozrywanie kontaktów z zapleczem ludzi obsługujących te grupy zbrojne. Do tego dochodzi stałe zagrożenie więc i decyzje dodatkowo pewnie były nacechowane impulsem i względami zabezpieczenia interesu ukrywającej się grupy. Z naszej perspektywy trudno ich oceniać . Trzeba z tej masy ludzi zaangazowanych wyciągnąć te pozytywne przykłady. jak Inka itp ale również należy mówić o tym co robili złego jak Ogień i Bury i ich działania odwetowe i taka czysto ludzka zemsta.
My możemy tylko oceniać ich z naszej perspektywy , bo na przykład zabicie sekretarza GS-u dla nas jest jakimś ruchem nieadekwatnym co do wzniosłych idei tego ruchu a dla nich być może było być albo nie być oddziału.
To też byli ludzie i często podejmowali decyzje za które ponosili moralne konsekwencje. sam Łupaszko podczas okupacji niemieckiej zawierał rozejmy z niemcami by walczyć z partyzantka rosyjską. Nie zazdroszczę im tych trudnych wyborów.

Zrobili wiele dobrego dla utrzymania pamięci o niepodległości , To tak jak z powstaniem warszawskim nigdy nie będzie zgody ale cześć im się należy.

Awatar użytkownika

Miałem napisać coś od siebie, ale wypowiedź użytkownika „jerwal” jako komentarz do artykułu na pewnym portalu internetowym wyjaśnia wszystko:
„Proszę nie zapominać ,że nic nie było oczywiste .Była wojna domowa ,o której nie chce się mówić otwarcie. To był czas przełomu politycznego ,jednak część Polaków nie przyjęła do wiadomości ,że jedna wojna się kończy ,a drugiej nie będzie . Kto myślał logicznie i znał się na polityce tego czasu wiedział ,że gdy Rosjanie wejdą na ziemie polski ,to trudno będzie się ich pozbyć . Młodzież nastawiona patriotycznie wyprowadzona do lasu była ogłupiana hasłami nie do przyjęcia w realiach politycznych . Głodni ,zagubieni realizowali mrzonki "politykierów ". Należy rzetelnie i bez patosu ocenić przywódców ,dać prawdziwą ocenę ,kto był Patriotą ,a kto był mordercą Polaków bo wiadomo ,że mordowano nie tylko " komunistów " a normalnych chłopów i parobków którzy chcieli mieć na własność kawałek "pańskiego stołu".”

Cytat pochodzi stąd: http://film.wp.pl/id,157842,title,Histo ... omosc.html

Awatar użytkownika

dzięki Czeczen za linka - ciekawa dyskusja. :D

Awatar użytkownika

Link do pamiętnika "Uskoka" https://pamiec.pl/download/49/31143/PamietnikUskoka.pdf
Dokument znaleziony w jego kryjówce i przepisany maszynowo przez UB - służył władzy jako materiał poznawczy i dowodowy. Warto przeczytać, żeby zrozumieć co powodowało ludźmi wybierającymi las zamiast " normalnego życia". Wielu tego wyboru właściwie nie miało.

Awatar użytkownika

Nic nie było pewne, jednolite...

Film o najsłynniejszym z nich... dla przypomnienia.

https://www.youtube.com/watch?v=QNRhjBYYo6g

Awatar użytkownika

Właśnie takie porównania irytują. Edit: Miśmnie najbardziej !!!
Teraz to żołnierze wyklęci są cacy i to po prostu super bohaterowie a prosty żołnierz I AWP czy II AWP który chciał tylko walczyć o Polskę (bo nie sadzę aby wiedzieli co będzie po zakończeniu wojny) teraz jest mieszany z błotem i nic mu się nie należy.

Cytuj:
Sławomir Cenckiewicz, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. reformy archiwów wojskowych i dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego zaatakował na łamach „Polski Zbrojnej” pamięć żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego.

Naszą chlubą jest oczywiście okres I wojny, wojna z bolszewikami, boje o Lwów z Ukraińcami i Wilno z Litwinami, czas międzywojnia. II wojny światowej już tak jednoznacznie nie można ocenić. Nie myślę rzecz jasna o 2 Korpusie gen. Andersa, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, AK czy NSZ-ecie, ale ze względu na wojsko, chciałem powiedzieć polskie, ale powinienem jednak powiedzieć ludowe Wojsko Polskie, które powołał Stalin w maju 1943 roku. Trudno mi uznać tę formację za część historii naszego oręża. Ale nawet z LWP musimy wydobyć to, co może być dzisiaj dla nas powodem do dumy, np. historie płk. Ryszarda Kuklińskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, przymusowo wcielonego do armii w ramach represji wobec polskiego duchowieństwa. Przez ten pryzmat jesteśmy w stanie ukazać prawdziwy charakter LWP. Chcę, by współcześni badacze napisali jego historię od nowa, ukazując szlak bojowy armii Berlinga, przymusowe branki wcielanych do 1 i 2 Armii WP żołnierzy Armii Krajowej (…) – tłumaczy Cenckiewicz.

Słowa te padają w wyjątkowo niefortunnym momencie. Marzec to miesiąc krwawych walk o Wał Pomorski. W walce z Niemcami poległo 5 tys. polskich żołnierzy. Była to jedna z najkrwawszych bitew z udziałem polskich żołnierze w czasie II wojny światowej. Nie przystoi, aby 71 lat po tych wydarzeniach dzielić krew polskich żołnierzy. Szczególnie, że żyją jeszcze osoby, które piekło Wału Pomorskiego przeżyły.

Domagamy się uznania pamięci o tych, którzy walczyli o Polskę idąc ze wschodu u boku wojsk radzieckich. Pod koniec wojny Wojsko Polskie uznające polityczne zwierzchnictwo rządu warszawskiego liczyło 450 tys. osób. Żołnierze ci wzięli udział w zdobyciu Berlina oraz we wspomnianych już walkach o Wał Pomorski. Walczyli o wyzwolenie Warszawy oraz Gdańska. Wojsko Polskie było najliczniejszą polską formacją zbrojną w czasie II wojny światowej po wrześniu 1939 roku.

Zgadza się, nie przynieśli Polsce wolności, bo szli u boku żołnierzy radzieckich, którzy sami nie byli wolni. Owszem, Polska po 1945 roku nie była państwem suwerennym. Jednak gdyby nie Armia Radziecka i Wojsko Polskie to Polski i Polaków być może nie byłoby wcale. Zwycięstwo ZSRR nie przyniosło Polsce pełnej suwerenności. Zwycięstwo Hitlera przyniosłoby by Polsce zagładę. Wojsko Polskie idące ze Wschodu ocaliło Polaków przed zagładą i dlatego weteranom spod Lenino i spod Berlina należy się szacunek.

Żaden z tych żołnierzy nie spodziewał się, że pod koniec życia usłyszy od przedstawiciela Rzeczpospolitej, że jego danina krwi „nie jest częścią polskiego oręża”. To słowa, z których dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego powinien się niezwłocznie wycofać.

Źle by się stało, gdyby żołnierze I i II Armii Wojska Polskiego stali się nowymi „żołnierzami wyklętymi”.

Źródło: http://trybuna.eu/cenckiewicz-zolnierze ... ego-oreza/ - taki artykuł który zobaczyłem w linkach FB

Stary Grzyb
Awatar użytkownika

Zdziwiony?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Przeczytałem ten bełkot, zobaczyłem sobie co to za gość ten cientkiewicz i zastanawiam się jakie on ma pojecie o tym temacie ???

Ale pokrótce nie tylko z tych jego wypocin już słyszałem że żołnierze AWP są "gorszego sortu" i żadna cześć czy chwała im się nie należy tylko wyklętym. Zastanawiam się gdzie jest źródło takiego porównania ???

Co taki szary żołnierz z AWP miał pojecie o polityce i zmianach po zakończeniu wojny, wiedział że ma iść i strzelać. Wiedział że tym sposobem ma szanse na wolną ojczyznę (a jak było naprawdę to wiemy).

admin
Awatar użytkownika

Panowie. Wchodzicie powoli na śliskie ścieżki. Założony temat dotyczy określonego okresu w historii. A Wy zaczynacie się rozpisywać w sferach nie powiązanych z tematem.

Awatar użytkownika

Misiu wszystko jest związane z tematem.

Chodząc do muzeum czy skarbca kołobrzeskiego na różne prelekcje wiele razy już słyszałem nad wyższością żołnierzy wyklętych od żołnierzy AWP. Nikt nie potrafił mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi - dlaczego???

Skoro taki temat u nas postał to może dojdziemy do tej odpowiedzi ???

admin
Awatar użytkownika

Napisze i Ci tak: to przestań chodzić na takie prelekcje. Aby zakończyć spór napisze górnolotnie: krew żołnierza ma zawsze ten sam kolor. Tak więc proponuję zakończyć tę dyskusję, bo znów zrobi się bagienko z pogranicza polityki.

Awatar użytkownika

Tematy prelekcji sa nieraz ciekawe i nie mają związku z tym tematem (na szczęście).
Mam takie samo zdanie jak Ty na ten temat i nie lubię jak ktoś miesza dzisiejszą rzeczywistość polityczną w dawną historię.
Tak też obiecuję też nie robić....... tylko przyglądać się tematowi.

ps: jeszcze nie zamykaj go ;)

Mamy dziwny okres historii ...

Awatar użytkownika

Nie chciałem się wypowiadać w tym temacie, ale jak czytam takie wpisy…
Jak zwykle generalizujecie. Zarówno wielbiciele jak i oponenci wrzucacie wszystkich do swojego jednego worka.

Dwa lata temu w ramach miejscowej grupy rekonstrukcyjnej miałem propozycję wyjazdu i uczestnictwa w Marszu Wyklętych. Po głębszym zastanowieniu odmówiłem. Dopóki ktoś tego tematu nieogranie i nie oddzieli tych, którzy walczyli z sowietami, UB itd. od tych, których poniosło i do chwalebnych czynów dorzucili np. pacyfikacje, mordowanie mierniczych, sołtysów, rolników nieodmawiających przyjęcia ziemi czy nawet dzieci nie widzę dla siebie miejsca na tego typu imprezach.

admin
Awatar użytkownika

I tym wpisie Arka zamykam temat - po wykasowaniu innych. Sorry Lobo: potwierdziły się tylko moje obawy, że o takich tematach nie potrafimy spokojnie dyskutować.

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.