Pomorskie Forum Eksploracyjne

Poszukiwacze skarbów są dla nas niczym... niczym bracia! ;)
Dzisiaj jest 21 sty 2017, 01:06

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hołd ruski

Dzisiaj rocznica. W żadnym podręczniku szkolnym Historii Polski tego nie znajdziecie. Car Szujski w niewoli. Już podobno wolno o tym mówić.
kapitan M.Mozets. (jnwsws)

Tytuł: Re: Hołd ruski
Dr Morderator, in spe Profesor
Awatar użytkownika

Ziew.

Żmija z Piekła
Awatar użytkownika

Męczyk pisze:
Ziew.

?

W sumie ma rację.Ni cholery moi znajomi tematu nie znają.

Awatar użytkownika

Z tym hołdem to trochę tak jak współczesne popkulturowe przedstawianie święta "Trzech Króli" lub św. "Mikołaja" - czyli wypaczenie istoty rzeczy, w tym konkretnie przypadku zainicjowane błędnym zatytułowaniem obrazu przez Matejkę.
Co do istoty zdarzenia historycznego - hołd ten nie mógł być "ruski" lecz był jak najbardziej moskiewski - gdyż ówcześnie Ruś od dość dawna już znajdowała się w granicach Rzeczpospolitej. Car też był moskiewski - choć rościł sobie pretensje do ziem ruskich wszelakich.

Chyba niepotrzebnie o tym pisałem. Albo w niewłaściwym miejscu.

Załączniki:
po co baranom historia.jpg
po co baranom historia.jpg [ 93.77 KiB | Przeglądany 1931 razy ]

Awatar użytkownika

Skąd mniemanie, że skoro o tym nie dyskutują, to "nie wiedzą"? Bo w takim, nie innym towarzystwie się obracasz? Sam nie wiedziałeś aż do niedawna?

Czasem spotykam osoby, które odkryły powszechnie znaną rzecz o której nie słyszeli wcześniej i z tego powodu uznali się za jej odkrywców lub "strażników pamięci". Z mojego podwórka: kolega z pracy, który dowiedział się w wieku lat 30., co to jest ... heban a w szerszej skali: "patrioci" od flag i szalików "odkrywający" tzw "żołnierzy wyklętych" (o których głośno było na początku lat 90. wraz z pozwoleniem od waadzy na dyskusję na takie tematy a potem ucichło, bo się temat wyczerpał, a nie "rzydzi* z peło zabraniajo").

* pis. oryg.

Awatar użytkownika

TGor pisze:
w szerszej skali: "patrioci" od flag i szalików "odkrywający" tzw "żołnierzy wyklętych" (o których głośno było na początku lat 90.

To może o Katyniu też przestańmy mówić bo w latach '90 był o tym głośno?

Dr Morderator, in spe Profesor
Awatar użytkownika

I nie zapominajmy o obowiązkowej edukacji patriotycznej.

Ps. Czy ktoś tu posty kasuje?

Awatar użytkownika

Dziś szansa powtórki - na miarę naszych czasów :lol:
http://sport.interia.pl/boks/news-wach- ... Id,1915445

Awatar użytkownika

zoppot pisze:

Tego oczywiście nie napisałem, ale nie będziesz też o Katyniu rozmawiał w nastroju "oszukujom"+"zatajajom", prawda? A w taki sposób się o tym rozmawia. O tym, że (jak zwykle w Pl) jakaś grupa przywłaszcza sobie jakiś fragment historii czyniąc się jej wyłącznym "strażnikiem" nie wspominam. Parawaning w Polsce sięga różnych dziedzin, jak widać. Jest parę dziedzin, które można odkryć i wpisać do podręczników i, co najważniejsze, opisać w sposób taki, żeby ludzi edukować a nie napuszczać albo okłamywać: co się działo na Kresach przed wojną, w jej trakcie i po. Co w tym czasie robili faceci w czarnych sukniach a co w biało-czerwonych opaskach. Dlaczego po wojnie ludzie czasem lepiej wspominali Niemców niż Rosjan i ("odkrycie") naszych leśnych ludzi. No chyba, że już są podręczniki. Od kilku lat nie mam potrzeby zaglądać.
Inaczej znów webbrygadziści będą Polakom "przypominać" o Wołyniu a jakiś kolejny Jan Tomasz będzie pisał kolejną "historyczną" książkę.
Zbyt często narzuca się retorykę w sprawach a tymczasem zadaniem polskiej nauki jest ją narzucać.

Awatar użytkownika

Męczyk pisze:
I nie zapominajmy o obowiązkowej edukacji patriotycznej.

Ps. Czy ktoś tu posty kasuje?

Jak piszesz Męczyku... Ideowo poprawna cenzura.
Zgadnij kto...?

admin
Awatar użytkownika

Danz. Nie ideowo tylko wulgarna. Już CI na priva chyba wytłumaczyłem? Można prowadzić dyskusję tylko jak widać po przykładzie tego wątku część z koleżeństwa woli zastosować dosadne słownictwo niż merytoryczne. :roll:

Awatar użytkownika

TGor pisze:
zoppot pisze:

Tego oczywiście nie napisałem, ale nie będziesz też o Katyniu rozmawiał w nastroju "oszukujom"+"zatajajom", prawda? A w taki sposób się o tym rozmawia. O tym, że (jak zwykle w Pl) jakaś grupa przywłaszcza sobie jakiś fragment historii czyniąc się jej wyłącznym "strażnikiem" nie wspominam. Parawaning w Polsce sięga różnych dziedzin, jak widać. Jest parę dziedzin, które można odkryć i wpisać do podręczników i, co najważniejsze, opisać w sposób taki, żeby ludzi edukować a nie napuszczać albo okłamywać: co się działo na Kresach przed wojną, w jej trakcie i po. Co w tym czasie robili faceci w czarnych sukniach a co w biało-czerwonych opaskach. Dlaczego po wojnie ludzie czasem lepiej wspominali Niemców niż Rosjan i ("odkrycie") naszych leśnych ludzi. No chyba, że już są podręczniki. Od kilku lat nie mam potrzeby zaglądać.
Inaczej znów webbrygadziści będą Polakom "przypominać" o Wołyniu a jakiś kolejny Jan Tomasz będzie pisał kolejną "historyczną" książkę.
Zbyt często narzuca się retorykę w sprawach a tymczasem zadaniem polskiej nauki jest ją narzucać.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019407,tit ... aid=115e40
Tu masz kolejny przykład "przywłaszczania" tym razem pamięci o Powstańcach Wielkopolskich. Tu w rolę "strażników" wcielili się kibice Lecha. Tego typu inicjatyw jest naprawdę dużo, w necie nie trzeba długo szukać. Kowboii klawiatury jest pełno, co potrafią tylko krytykować, tylko nikt nie chce pochwalić swoimi działaniami co zrobił w kierunki np. aby zainteresować młodzież historią, czy może zebrał żywność na świąteczną paczkę dla kombatanta, czy jak wyżej naprawić nagrobek powstańcowi.

Awatar użytkownika

MiśFasci pisze:
Danz. Nie ideowo tylko wulgarna. Już CI na priva chyba wytłumaczyłem? Można prowadzić dyskusję tylko jak widać po przykładzie tego wątku część z koleżeństwa woli zastosować dosadne słownictwo niż merytoryczne. :roll:

Przytocz mojego posta i wskaż gdzie był wulgaryzm, jak twierdzisz?! Napisałem, to co myśli większość inteligentnych Polaków. I nie pierdziel,że mam iść na Onet ect. Odrobina obiektywizmu Panie kolor. Nie zaśmiecaj mi skrzynki.

admin
Awatar użytkownika

Buhahaa... masz na myśli inteligencję po Szczytnie czy po Słupskiej Alma Mater? Jak rozumiem wszyscy którzy nie reprezentują Twoich poglądów są mniej inteligentni? Jak pisałem: można mieć różne poglądy ale hamujemy się z prozaicznym chamstwem, wulgaryzmami i zbyt dosadną oceną partii politycznych. A Ty masz Danz z tym duży problem.

Awatar użytkownika

zoppot pisze:
Kowboii klawiatury jest pełno, co potrafią tylko krytykować, tylko nikt nie chce pochwalić swoimi działaniami co zrobił w kierunki np. aby zainteresować młodzież historią, czy może zebrał żywność na świąteczną paczkę dla kombatanta, czy jak wyżej naprawić nagrobek powstańcowi.

A może takich, co naprawiają i robią paczki ale nie na pokaz jest więcej? Nie trzeba się zaraz wszystkim chwalić. :>
Skąd założenie, że hałas = skuteczność? Jak na razie znane i widziane grupy znalazły sobie uzasadnienie dla robienia zadym: "bijo, bośmy wyklęci".

Awatar użytkownika

Widzę, że nie zrozumiałeś z tym chwaleniem, ujmę to inaczej, napisz co ty zrobiłeś, zainicjowałś, że wszystko co zrobi kibol, bandyta stadionowy czy jak to tam zwiesz, jest złe?

TGor pisze:
Jak na razie znane i widziane grupy znalazły sobie uzasadnienie dla robienia zadym: "bijo, bośmy wyklęci".

Jakie grupy? Przez kogo i gdzie widziane? Kto i gdzie tak powiedział, że dajesz to w cudzysłów? Sorry Batory ale próbowałem prowadzić z tobą rozmowę na jakimś poziomie, ty jednak ciągle używasz argumentów jak byś był lekko upo.

admin
Awatar użytkownika

Z powodu zbyt emocjonalnego zaangażowania się w dyskusję części osób zamykam temat do posprzątania. :roll:

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.